sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
12 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

kedili evin tüysüz olması mümkün mü?

evimde 2 tane kedi kızım var. ikisi de tekir, bir tanesi (beyaz renkli o nedenle çok görünüyor bir de dökülen tüyleri...) özellikle hiçbir sağlık problemi olmamasına rağmen yapısal olarak çok tüy döküyor. tüylerini kestirmekten yana da değilim. evi her hafta 1 kez dip bucak, 1-2 kez de dikey süpürgeyle kabaca süpürüyorum, koltuklarımızın kılıfı çıkabiliyor, birkaç ayda bir yıkıyorum, arada da ruloyla temizliyorum. misafir geleceği zaman da ekstra çaba sarfedip detay detay her yeri temizliyorum. bana kalırsa beni rahatsız eden bir tüy durumu yok evimde, yani kedilerle yaşıyorum tabi ki bi miktar tüyleri, kokuları olacak... fakat gelen misafirler (ailedekiler özellikle) evcil hayvana hiç alışkın değiller ve sürekli “her yer tüy, çok tüy var” diye laf ediyor. yani çok tüy var dedikleri de mesela geçenlerde ablam siyah pantolonla koltuğumuza oturdu ve üstünde 3-4 tane tüy anca vardı, bu ona göre çok...ya da pencereyi açınca tüyler uçuşuyormuş, yani bana göre bunlar gayet normal şeyler... evcil hayvanı olan süslüler, sizce daha ne yapabilirim? kedili evin hiç tüysüz olma ihtimali var mı? benim ya da nişanlımın ailesi bi şey deyince karşılık da veremiyorum ama çok üzülüyorum onlar böyle dedikçe... çünkü elimden gelen tüm çabayı gösteriyorum...

1. Ben de benzer bir durum yaşıyorum. Zaten yapabileceğiniz her şeyi yapıyorsunuz yazdığınıza göre, daha ne yapacaksınız her gün sabah akşam koltuk süpürecek vakti kimsenin yok. Nasıl her insan evinde az da olsa saç oluyorsa, her kedili evde de az da olsa tüy oluyor. Evin görünür bir yerinde rulo bulunduruyorum ben ve gelen misafirler tüy hakkında bir şey söylerse burda rulo var kullanabilirsin ya da benden bir şeyler giyebilirsin diyorum. İnsanların bu kadar şikayet etme hakkı görmesi kendinde gerçekten çok sinir bozucu. Bu gidişle rahatsız olan gelmesin demeye başlayacağım.

12 haziran 2018 11:33

2. yapabileceğin tek şey, o insanlar akraban,ailen bile olsa evinde kedi beslediğini,onlarla yaşadığını ve yaşayacağını,bu şekilde mutlu olduğunu ve senin bu durumdan rahatsız olmadığını onlara hissettirmen. çünkü onlar için tek çıkar yol kedi beslemeyi bırakman olacaktır. (!) başka türlü hoşnut olmazlar. evinde kedi olduğu sürece,eğer böyle huylanan insanlarsa, memnun olmayacaklardır. bu yüzden en iyisi kediyi kabullenmelerini sağlamak ve söyledikleri şeylere kulağını tıkamak süslücüm. :)

12 haziran 2018 11:36

3. 6 yıl oldu ilk kızımı sahipleneli hala alışamadılar... kendi annem babam evime gelmiyordu şimdi şimdi biraz gelmeye başladılar. Kedi benim evimde her zaman olacak bir şey bunu bir türlü kabullenmiyorlar. Yani bu kediler olmasa başka kedim olacak, yine eksik olmayacak. 

Yani hem sinirleniyorum, hem üzülüyorum hem de onlar gelecek diye bir ton çabamı görmezden geldikleri ve yine de laf söyledikleri için bozuluyorum onlara.... defalarca kez konuştum ama yok bi gram değişmiyor.

Keşke kızlarım için bu kadar kavga vermek zorunda olmasam...

Bu sene evleneceğiz, inanın deli gibi çocuk istememe rağmen çok korkuyorum, çoçuğum olursa bu kedi tepkileri 10 katına falan çıkacak diye. Anlamadıkları şey onların da benim çocuğum olduğu, hangi birini ayırayım birbirinden :(

12 haziran 2018 11:44

4. Gelen misafirin laf söyleme cüreti göstermesi gerçekten inanılmaz. Bizde de kedi var. Hayvan 15 yaşında (maşallah diyin) annem 15 yıldır tüy de tüy diye söylenir. Ben de traş ettirme taraftarı değilim ama maalesef bir yerden sonra direnemiyorum annemin dırdırlarına. 

Ama siz rahatsız değilseniz ve sizi yormuyorsa tüy temizlemek, kimsenin haddine değil açıkçası.

12 haziran 2018 11:46

5. o kadar haklısınız ki, inanın benim de en büyük kedim 5 yaşında. bu kadar yıl oldu bazı akrabalarım hala alışamadı. onlar gelmeden önce özenerek temizlediğiniz evde koltukta buldukları "1" (bir) adet tüyü alıp göstermelerini mi dersiniz, huylandıklarını belli eden surat ifadeleri mi dersiniz.. neler neler ya. insan gerçekten hayret ediyor, pis bi varlık da değil, oturduğu yerde tüy olması neden bu kadar rahatsız eder bi insanı hiç anlam veremiyorum.

biz de ilk başlarda çok üzülüyorduk,zorumuza gidiyordu. napsak etsek de rahatsız olmasalar diye çabalara giriyoduk ama baktık ki hiçbir işe yaramıyor,onların tek gördüğü "kedi ve tüyü" o yüzden bıraktık önemsemeyi. bizim bir de en büyük avantajımız ailecek besliyor olmamız sanırım. o yüzden hepimiz birden savunabiliyoruz. tek yapabildiğimiz misafir gelmeden önce evi temizlemek,koltuklardaki tüyleri tüy toplayıcıyla temizlemek. bu şekilde isteyen geliyor, istemeyen rahatsız olanı da zorla çağıracak değiliz. böyle böyle kabulleniyorlar,kabullenmek de zorundalar. ev bizim evimiz,kedi bizim kedimiz, hayat bizim hayatımız. onlara ne :)

12 haziran 2018 11:51

6. benim evimde iki kedi bir köpek var. kedilerden biri 14 yaşında ve karaciğer hastası, yani yolda yürürken arkasından tüyleri iz bırakacak şekilde dökülür. köpeğim 14 yaşında büyük-orta ırk. diğer kedim ise simsiyah. bunları şu sebepten söyledim, kıl tüy sorunu denince akla direkt benim ev gelir. ben her sabah evi siler, süpürürüm, kumu temizler, mama kaplarını yıkarım. cumartesi günleri hariç her sabah. buna rağmen gelip benim evime kirli derler. bu sene çocuk istiyoruz, eşimin ailesi köpeği verin dedi, bende o zaman çocuk yapmam dedim. hayvanlarım konusunda asla taviz vermem. varsın kılın tüyün içinde yaşayayım. ben net biçimde herkesle konuştum. bu evde hayvan var. kıldan tüyden rahatsız olan açıkça söylesin, gelmesin eve. bizi görmek istiyorsanız dışarda buluşuruz, biz geliriz. ama hayvanlarını kapat, aman kıl uçuştu diye bizi strese sokmayın dedim. en başında bu kırmızı çizgiler belirlenince kimse konuşamadı konuşamıyorda. siz hergünde temizleseniz bu hayvanlar bu sıcakta (gayette haklı olarak) o tüylerini dökecekler. önemli olan çevrenizdekileri bu anlayışa getirebilmek.

12 haziran 2018 12:12

7. Süslü iki tane kız da bende var biri uzun tüylü ve yatıp kalkınca bile yapışıyor doğal olarak. Yemekten bile çıkıyor atıp yiyorum kalanı o kadar rahatım yani. Misafir geleceği zaman misafirlerin oturacağı yerleri temizleyip kapatıyoruz öyle idare ediyoruz. Bazen bıyıkları kopmuş oluyor onları bile atmıyorum saklıyorum :d kabullenecekler yapacak bir şey yok onlar da evin ferdi sonuçta.

12 haziran 2018 12:42

8. Aman kendileri ellerinden parmaklarından sofraya dökülen kılları asla traşlamazlar, gelir hayvancagızlarin 2 tanecik tuyune laf ederler. Bencillik, hadsizlik, kendini bilmemektir bu. Bir dr evimize gelip kopekler daha iyi, köpekler daha şoyle kediler tu kaka demiyorlar mi çıldırıyorum.

12 haziran 2018 12:55

9. tüysüz olması mümkün değil ya. ne yaparsan yap yine kalıyor tüy.

biz traş ettirmeyi düşündük ama o bıyıkları gibi kalın kıllar varmış vücutlarında onlar kesilince duyuları köreliyormuş. zaten bir de bayıltıyorlar traş etmek için, hiiiiiç o işkenceye sokamam kedimi ben.

gelen de kusura bakmasın. şimdiye kadar bal dök yala idi evimiz, şimdi de öyle ama arada kızımızın tüyleri var sadece. bundan rahatsız olan da gelmeyiversin.

hiç üzülme süslüm ya valla değmez. onun tırnağı olamaz o insanlar. kendini temizleyen hayvan, ne gibi sorun olabilir ki saydığınız onca temizlik sonrasında? ben o döktüğü tüye kurban ederim onları ya...

sinirlendim valla.

12 haziran 2018 17:18

10. Benimde 2 kedi kızım var. Çevremdekiler okadar alıştı ki yorum kabul etmiyorum. Herkes döküyor o neden dökmesin?

13 haziran 2018 01:07