sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
22 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

kedimi kısırlaştırmam şart mı?

merhaba öncelikle, 7 aylık yavru dişi kedim var süslüler. evde tek ve asla sokağa çıkmıyor. bir damat bulup çiftleştirme durumu söz konusu olmayacak. bir de ameliyat ettirmekten çok korkuyorum, o masadan kalkamazsa gerçek anlamda çökerim. bu durumda kısırlaştırmasam olur mu? 

1. Benim de kedimi kısırlaştırmam lazım, şu anda kızgınlık döneminde bitmesini bekliyorum. O kadar korkuyorum ki bir şey olur ameliyatta diye, dişi kedi kısırlaştırmış süslüler yorumlarınızı esirgemeyin lütfen.

11 ekim 13:07

2. dişi kedilerin ameliyatı sanırım daha ağır geçiyor fakat güvenilir bir veteriner bulup kısırlaştırma işlemi yapılırsa bir sıkıntı olmaz artı bazı kedilerde hiç çiftleşme olmaması kısırlaştırma işlemi yapılmaması ileride rahim kanserine döndürme riski var özellikle dişi kedilerde. fakat şöyle bir durum yaşadık, ablamın dişi kedisi var şu an 13 yaşında bir kez doğum yaptırdıktan sonra kısırlaştırdığı halde birkaç sene sonra rahiminde kistler oluşmuştu tekrar ameliyat geçirdi. biraz da kedinin genel bağışıklık sistemi ile alakalı bu durum sanırım. 

11 ekim 13:58

3. Dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı sadece erkek kedi kısırlaştırma ameliyatıyla kıyaslarsanız daha riskli. Erkek kısırlaştırma bademcik aldırmak kadar basitken dişiler için bir kademe daha komplike. Ama dünyanın en riskli ameliyatı falan değil. Defalarca kedilerimi kısırlaştırdım neyseki bir sorunla karşılaşmadım. Çevremde de kısırlaştırma ameliyatında ölen kedi vakası hiç duymadım. Kedinizin ilerde gerçekten daha ciddi hastalıklarla ve o hastalıklara bağlı daha büyük ameliyatlarla karşılaşmaması için kısırlaştırma ameliyatını ihmal etmeyin. Bence 1 yaşına kadar bekleyebilirsiniz şu an 6 aylık bir dişim var veterinerimiz 1 yaşına kadar bekleme taraftarı. Daha önce başka veterinerle çalışıyorduk kedilerimi 7-8 ayda kısırlaştırmasını yapmak istiyordu ki şimdiye kadar hep 1 yaşından önce yaptırdım. Bu kedim için ben de 1 yaşı bekleme taraftarıyım gelişimi daha da tamamlanmış olur

11 ekim 15:24


4. benim kedim dişi. ben de 7-8 aylıkken kısırlaştırmıştım. aynı sizin durumdaydı hep evdeydi. erkek kedilere göre daha zor olduğu doğru ama bu kesin bir şey olacak anlamına gelmiyor. biz hiç sorun yaşamadık. iyi bir veteriner bulursanız, ameliyattan sonraki günlerde yanında olup ilgilenirseniz sorun yaşamazsınız bence :)

11 ekim 15:28

5. 7 aylikken kisirlastirdik kizimizi. Veteriner operasyondan sonra eve geldiğimizde sabaha kadar uyur korkmayın demişti. Bizim minik kuş gece oniki gibi uyanmış sürüne sürüne ağzında oyuncağıyla yanımıza gelmişti oyun oynamak icin. O kadar da korkmayın. Sağlıkla büyüsün minnoş.

11 ekim 16:07

6. Süslüler çevremde şahit olduğum, veterinerde rutin aşıdan mikrop kapıp ölen 5’ten fazla kedi var ondan bu kadar panikliyorum bu konuda. Deneyimlerinizi, fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. <3

Yine de içim tam rahatlayamadı :/ “kısırlaşmazsa şu olur” tarzı bi araştırma bulursam anca öyle yapabilicem galiba :(

11 ekim 17:13

7. Sevgili süslü kedini kisirlastirmazsan meme tümörleri ve rahimde oluşabilecek rahatsızlık ihtimalleri çok artar. Ayrıca bir yaşından önce kısırlaştırılması da önemli, daha hafif atlatıyorlar. Bunlar veterinerin bana soyledikleri. Bir de donemi var ki hem kediye hem size eziyet oluyor. O yüzden korkmayın bence, küçük bir araştırma ile iyi bir veteriner bulabilirsiniz. İzmirdeyseniz size kendi veterinerimi de önerebilirim.

11 ekim 17:45


8. Cevabın için teşekkürler süslüm:)

İstanbuldayım ve iki veterinere dönüşümlü götürüyorum biri oldukça pahalı, öbürü de ucuz ama paragöz ve sürekli işlem yapma peşinde :(

Yaptırırsam pahalı olana götürücem gibi görünüyor 

11 ekim 18:52

9. Sana söyleyecek çok güzel şeylerim var ama sen söyledim say. Düzgün bi cevabın yoksa uzayabilirsin <3

12 ekim 11:42

10. Kısırlaştırmazsanız sadece uzun süreçte hasta olmasına sevep olmazsınız. Sürekli huzursuz da olacak. Benim kedim de dişi sürekli bağırıyordu, habire miyav miyav miyav.. camlara balkona çıkmaya çalışıyordu. Huyu suyu tamamen değişmişti. Kimi görse kuyruğunu kaldırıp poposunu dayıyordu içler acısı bi durum onu öyle görmek. Zayıfladıkça zayıfladı kemikleri sayılıyordu. Kısırlaştırmak istemeseniz de mecbur kalacaksnız. Ben de maddi durumum yüzünden ertelemek zorunda kaldım ama ertelemeyin. Güvenilir bi veteriner bulun, araştırın. Benimki iki gün sonra toparlandı. İstanbuldaysanız fatih hayvan hastanesini tavsiye ederim, hem fiyatı çok daha uygun hem de işlerini iyi yapıyorlar. Annem kedisini orada kısırlaştırdı, kedi akşamına uyandı, oraya buraya zıplamaya başladı ve şu an çok iyi.

12 ekim 15:00