sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  14 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  kendi bürosunu açan avukat süslüler?

  mesleğin kaçıncı yılında açtınız? kazancınız ne kadar? hiç kazanamayıp kapatan tanıdıklarınız oldu mu?

  1. Kapatan çok oldu ancak kapatmayıp surundugunu saklayan tanıdıklarım da oldu. Şu sıralar stajı tamamlayıp açmak moda oldu özel hukuk mezunlarında özellikle. Ailelerinin paralarıyla afilli mobilyalar alıp, en pahalı semtte büro açıp içeride sinek avliyor bir kismi. Arada cmk yapıp story atıyorlar yogunmus gibi.

  23 mart 16:52

  2. Aynen anonim 1 şakacıktan avukatlık yapıyor onlar, kan kusup kızılcık içtim diyorlar, üzülmeyin siz ahshsjkl. nazar etme ne olur, biraz cesaret et senin de olur. Kıpss

  23 mart 17:11

  3. Anonim 2 sizin gözlemleriniz nasıl?

  23 mart 17:14


  4. Staj biter bitmez direkt açtı arkadaşlarımın çoğu. İşçi avukat olarak çalışan iki arkadaşım var sadece. Emekli olana kadar (gizlinot: Ki neredeyse ölene kadar ediyor bu da) işçi avukat olmak gibi bir niyetiniz yoksa zaten açacaksınız büroyu. Ne kadar erken o kadar iyi. İlk bir kaç sene para kazanılmadığını, cmk ile, tek tük gelen davalarla idare edildiğini gayet biliyor olmanız lazım bence. (gizlinot: Kendi büromu açmadım çünkü stajım yeni bitti. ) (gizlinot: Büro bakıyorum)

  üstteki anonime de katılıyorum ayrıca, nazar etme, çalışırsan senin de olur.

  23 mart 17:18

  5. staj biter bitmez açtı ablam, zor zamanlar geçirdi. çok fazla giderleri var, kirası, stopajı, kdvsi, muhasebecisi, sgksı derken... şimdi kendi kendini döndürüyor. dalga geçilecek bir durum olduğunu sanmıyorum. risk alıyorlar, kendi işlerinin patronu olmanın bir bedeli var tabiki. geçen söyledi sadece ofisin masrafları sgk ve vergilerle aylık 4 bini buluyormuş. yani kızılcık içtim diyenler hiç kazanmıyor değil. 3-4 binden sonra kazanmaya başlamış oluyorlar

  23 mart 17:21

  6. Süslü şöyle söyleyeyim, kirası uygun bir yer denk getirip aylık masrafı minimumda tutarsan eğer ( ilk aşamada bulabilirsen gider ortaklığını tavsiye ederim), hiç müvekkil gelmese dahi cmk, arabuluculuk ( eğitimini almak gerekiyor,2-3 bin tl civarı şehre göre), adli yardım listelerine yazılarak aylık en az 2-3 bin gelir elde edersin. Evet az ama müvekkil gelmese bile büronu çevirirsin, zaten başka avukatın yanında başlasan da maaşlar bu civarda ama ne uzar ne kısalırsın. Kendi büronu açarsan en azından uzama şansın olur, yeri gelir yüklü dosyalar alırsın, yeri gelir şirket, kurum vekillikleri alırsın zamanla. Ben kendi büronu açmanı tavsiye ederim. Eğer bilgi ve yetenek birikimin ( dil vs ) ilk aşamada bir şirkette in-house çalışıp 5 binden yukarı maaş alabilecek seviyedeyse bir kaç sene bu şekilde çalışıp hem para biriktirip hem tecrübe edinebilir, bir kaç senenin sonunda büronu açabilirsin. Ama avukat yanında işçi avukat olmanı tavsiye etmiyorum.

  23 mart 17:27

  7. Yahu yalan mi söyleyeyim kız açıkça sormuş. 90 li hatta 2000 li yıllarda olsak direk durma aç derdim. Etraf avukat dolu. Sağlam portföy edinmeden bu işe girmeye ben bile ön yargiliyim. Ki ailemin durumu iyi hatta o bahsettiğim kişiler iyi yerde büro kiralarken ben ailem sayesinde sahibim kira ödeme durumum da olmayacak açarsam. Cmk eğitimi de aldık bir arkadaşla kendisi bana büro açalım diyip duruyor (benim bürom olduğu için kira yerine giderleri o ödeyecek hatta). Ben bile bu kadar imkana rağmen yani yaklaşık 0 gidere rağmen bin kez düşünüyorum cunku çevremi iyi gözlemledim. Kız düzgünce soru sormus düzgünce fikir belirtmişim. Nedir bu nazar etme meselesi ya kimseye nazar ettigim yok sukur.

  Kısaca iyi düşün suslu artilarini eksilerini. Ileride tam olarak ne yapmak istediğini. Ben 20 yıl sonra kendimi turkiyede değil yurtdışında gormek istiyorum mesela. Senin hayalin buro ise her riski göze aldıysan devam et elbette.

  23 mart 18:07

  8. E ne yapsın zengin patron avukatların yanında ölene kadar işçi avukat mı olsun? İşçi avukatlığın övülecek güzel bir yanı var da biz mi bilmiyoruz? Bildiğin köpek gibi çalıştırıyorlar, kendileri de yatıyorlar. Elalemi zengin edeceğine bir kaç sene kendi işinde sürünsün sonrası düzelir zaten. Okulu okuduysa ya uzman, müfettiş falan olacak, ya hakim savcı olacak ya kurum avukatı olacak ya da serbest avukat olacak. Avukatlık yapacaksa ne kadar erken büro açarsa o kadar kendi hayrına. Hukuk okuyan herkes ilk günden biliyor paranın hemen kazanılmadığını. Büro açacak parası yoksa da cmk aldığı, vekalet alamadığı müddetçe home office çalışsın.

  23 mart 18:16

  9. Anonim 1 demeye çalıştığımız bu zaten, demek ki cesaret edemiyorsun. Sen cesaret edemiyorsun diye başkalarının cesaretli olması sana dokunmuş ki sürünüyorlar itiraf edemiyorlar, cmkdan hikaye atıp yoğun tribi yapıyorlar diye dalga geçiyorsun. Dalga geçtiğin insanlar kendilerince bir şeyler başarmaya uğraşan kadınlar, asalaklar değiller. Sen düşünüyorsun ve cesaret edemiyorsun, bu tamamen senden ve kişiliğinden kaynaklı bir durum, ortada cesaret edilemeyecek bir şey yok bana göre. En fazla dener, olmaz vs vs. Ucunda ölüm yok. Ben çok yıllardır bu işin içindeyim ama ailevi sebepler nedeniyle kapatan bir kişi dışında kapatan görmedim.

  23 mart 18:23

  10. Bahsettiğim insanlar benim yakın arkadaşlarım ve kendileri sinek avladigini ıtiraf ediyorlar. neyin dalga geçmesi ya. başka yakın arkadaşımın da annesi babası 25 yıllık avukat durumları gayet güzel yerinde ama bazı zaman geliyor gerçekten sinek avladıklarını, para dönmediğini kendileri soyluyorlar. çoğu zaman da sosyal medyadan çok yoğun çok tercih edilen gibi yaptıklarını itiraf ediyorlar. belli ki yeni yeni bu işin içinde değilsiniz ya da herkesin samimi olduğunu düşünecek kadar toysunuz daha.

  iscı avukatlığı, hor gorulmeyi, geç saatlere kadar mesaiyi, sadece çeviri yaptırılmak için kullanılmayı en iyi ben bilirim. ancak ha deyince büro açılmaz. tabelayı görüp gelen muvekkil adayindan de hayir gelmez. bilen iyi bilir. önce sıkı gözlem ve portföy oluşturmak gerekli. karakterinin derneklerde orada burada müvekkil avlamaya tabiri caizse zengin tacir yağlamaya musait olmasi lazim. belli bir sure o buroyu dondurecek sermaye de sart ayrica hele hele buyuk sehirdeyse. ayrıca benim gördüğüm çoğu kişi de kapattı ne yapalim yani? kaldi ki benim sorunum cesaret isi degil, ben açsam zararım da olmayacak bilmem okudunuz mu? ama niye bana hem yararı hem zararı olmayan bir sey icin enerji tuketeyim? yukarıda da dediğim gibi bu biraz 5,10 ve 20 yıl sonra kendinizi nerede gordugunuz ve hayalinizle ilgili bir durum. soruyu soran süslü kapatan oldu mu vs diye yorum istemiş ben de yorum yapmışım. sizi bu kadar geren ne?

  23 mart 18:46