sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
7 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

kendine güveni zedeleyen olaylar hakkında...?

ana başlık için özür dilerim. biraz uzun yazabilirim kusura bakmayın. ben 25 yasında üniversite mezunu biriyim. ama talihsizlikler nedeniyle 3 uni değiştirdim 3 u de benim istediğim üniler değildi. ama kimseyi kırmak istemediğim için ve parayı da annemle babam vermediği için hep kabul ettim. genelde herkes ne derse yapan bir tipim çünkü yapmazlarsa beni sevmeyecekler, benden uzaklaşacaklarmış gibi hissederim. ince dusunceliyimdir genelde çevremde böyle de denir hem hakedene hem de haketmeyene öyleyimdir hatta biraz biraz aşıyorum bunu şimdilerde. herkese bana nasıl davranılmasını istiyorsam hep öyle davranmışımdır mesela en basitinden ben birine siz diyorsam ondan da aynı şeyi beklerim ama bana hep sen derler. zoruma gider.  bir toplulukta ben bir şey anlatırken kimse dinlemez mesela dinleyen insan da öyle can kulağıyla dinlemez köşe değer vermiyormuş gibi gelir bana. biraz kendime çeki düzen vermek istiyorum da sizce nasıl yapabilirim bunu. hep aklıma takılan bir şeydir. burda biri sormuştu gecenlerde hanımefendi olmak istiyorum diye. aslında bana öyle derler genelde ama söz dinlenmez dışardan tanımayanlar kendine güveniyorsun der ama beni gerçekten tanıyanlar bilir her şeyden korktuğumu. çok iyi bildiğim bir şeyi insanlara söyleyemediğim oluyor çünkü ya yanlış olur da karşımdaki beni küçük düşürür diye. topluluk içinde kendimi dinletmek saygı görmek değer görme istiyorum. ve herkese iyi davranmamak kötü olanları gerçekten kötü görmek istiyorum ama ben hemen bana bir iyilik yaptıklarında iyi olduğunu düşünürüm. ama daha sonra arkamdan baya laflar söylediklerini duydugum oldu. nasıl yapabilirim bunu. bana lütfen yardım edin. 

1. “Herkes ne derse yapan biriyim”

Bunu biraz açmanız gerekiyor.

Bir de insanlar yanlış yaptıkları, umursamaz davrandıkları zaman hep anlayışla karşılarsanız kaybedecek bir şeyleri olmadığını düşünüp yapmaya devam ederler. Bu rahatlığı vermek hata çünkü sizde olan muhameke maalesef çoğu insanda yok.

Ben zamanında çok suistimal edildiğim için şu an birinin bir tanecik kusuruna bile anlayış gösteresim gelmiyor, hatta bu yüzden yalnız kalmayı tercih ediyorum. Bu noktaya gelmiş olmak beni üzüyor Ama elden bir şey gelmez. Sosyal olmak fedakarlık gerektirir.

12 şubat 2018 16:41

2. mesela örnek verecek olursam alışverişe gittiğimizde bana bir hediye alınacaksa aslında kendi istediğimi değil de alacak olan kişinin beğendiği şeyi alıyorum çünkü almazsam karşımdaki üzülecek gibi gelir.  fedakarlık olarak da insanlara olabildiğince yardımcı olurum fedakarlık yaparım. bana ters şeyler yaptıklarında bile genelde 1-2 seferde ses çıkartmam beklerim ki düzelsin ama yapmaya devam ederse de direkt ilişkimi kesiyorum. sırf karşımdaki insan üzülmesin diye sevmediğim biri dahil hep yapmışımdır. ehhh yeter artık ... git diyemem mesela kimseye. kilom hakkında laf söyleyenler var ama diyemiyorum size ne diye mesela. 

12 şubat 2018 17:25

3. zamanında gerçekten sen bundan ne anlarsın diyen akrabaya bile ses çıkartmamıştım. ama suan ona kin kusasım geliyor sevemiyorum. çocuğu oldu kimseye yaklaştırmadı sonra bana sen bak biraz dedi hayır dedim. her dediğine ters cevap veresim geliyor çünkü gerçekten küçükken dediklerini unutamıyorum. 

söyle bir şey de var bunu bana en yakınlarım yapıyor. babam içki içer biraz ve bunu bütün aile bilir onun için babamı da pek kaale almazlar annem odtu mezunu ama baktığınızda pek onu da kaale almazlar suan alzheimer hastası ama arayanı soranı yok ki dünyada gördüğüm en fedakar insandır annem diye demiyorum ama o da ses çıkartmazdı kimseye 

12 şubat 2018 17:26

4. Evet oyl düşündüklerini biliyorum sevgili ikinci anonim. Ama bunu düzeltmek için ne yapabilirim sizce 

12 şubat 2018 17:27

5. İyi hissetmek kitabını okumanızı öneririm. Anlattıklarınızdan onay ve sevgi bağımlılığınız var gibi geldi bana. Kitaptaki egzersizler oldukça faydalı olacaktır. İmkanınız varsa psikoloğa gitmenizde fayda var.

12 şubat 2018 17:33

6. Teşekkürler dedikleriniz aklımda bulunsun :) 

12 şubat 2018 17:36

7. Teşekkür ederim. Yapmaya çalışacağım, dediklerinizde haklısınız herkes mükemmel değil. 

12 şubat 2018 17:46