33 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

kimler oy verebilmeli kimler verememeli?

süslüler sizce herkes oy verebilmeli mi? bence en az lise mezunu olma şartı aransın oy verilirken. siz ne düşünüyorsunuz? lütfen hakaret etmeden saygı çerçevesinde görüşlerimizi belirtelim

1. İyi de belli bir eğitim seviyesinin üstünde olup yandaş olan kişi sayısı da oldukça çok?

23 haziran 17:51

2. Euroyla dolarla maaş alan vermesin. Adamlara hava hoş  valla

23 haziran 17:52

3. Suriyeliler oy veremesin. Vatandaşlığa geçse de.

Ayrıca ben ne ilkokul mezunları tanıyorum, üniversitedeki hocalarımdan kültürlü. Bi hoca bana kantinde beraber çay içerken hangi partiye oy verdiğimi sordu. Ben de politik bi cevap verip kafam karışık bilmiyorum falan dedim. O da dedi ki tabi ki iktidara vermemiz lazım boşuna mı yüzde elli oy alıyor adamların çabaları ortada akpye vermeyen vatan hainidir. Bu adam iibf hocası hem de. Atatürkün kuran okuyanları astırdığını falan söylüyor :) Benim babamsa ilkokul mezunu ve hiç karışmaz partime. Oturur anlatır şöyle şöyle diye. Atatürk sevgisini içime o işlemiştir. Bilmem anlatabildim mi.

23 haziran 17:56


4. 2. anonimcim amacım oyları bizim tarafımıza çekmek değil bazıları gibi alavere dalavere çevirmiyoruz. Amaç kime oy verdiğini bilen, neyi seçtiğini bilen, hiç yoktan okuma yazma bilen insanların oy vermesi. 

23 haziran 17:56

5. Benim hocam üniversite sınavından sonra üniversiteye alım yapılırken bugüne kadar kaç kitap okudun, kaç yazar kaç sair ismi sayabilirsin, kaç gazete ismi biliyorsun, kac sanatci ismini duraksamadan soyleyebilirsin, en son hangi filmi izledin, en son hangi tiyatro oyununa gittin, kac belgesel izledin, kac sosyal sorumluluk projesine katildin vs vs diye sorular sorsaydık üniversiteden mezun ettiğimiz her birey bilime, sanata, kültüre değer verirdi. Hayatı boyunca tek gazete okumamış, tek film izlememis, ard arda 2 tiyatrocu ismi sayamayan insanın ne işi var üniversite de demisti. Bazen o kadar hak veriyorum ki o hocama. Keske secmenlik icinde bunlar yapilabilse. Benim babam ilkokulu okumus sadece ama gece gunduz kitap okur, emekli olduktan sonra ozellikle deli gibi okumaya basladi. Ilber ortayli en sevdigi insanlardan biri butun kitaplarini okudu, dini kitaplara tarafsiz gozle bakabilmek icin onlarca meal okudu, yasar nuri ozturk'u sever mesela onun da tum kitaplarini okumustu simdi babam universite mezunu degil ama binlerce universite mezununa bin basar. Sadece karni doysun diye iktidar yalakaligi yapmaz, yeri gelir savundugu muharrem ince'yi de en guzel o elestirir. Kültür onemli, okumak onemli, sanata bakış önemli ama tabi ki bunlar biraz da ütopik bakis acilari. Suan herkesin oy kullanma hakki var bir gun karni doymayinca, cocuklari atanamadigi icin kendilerini oldurunce, doktoru bir hasta yakini tarafindan oldurulunce anlayacaklar. Hic caresizligi tatmamis insan nereden bilsin ki o aci ceken yuregi? Zaten yeni nesil gumbur gumbur geliyor babamin dedigi gibi sorsan basbakan kim recep tayyip der, cumhurbaskani kim yine onu der, saglik bakani kim yine onu der, hatta anlamaz muhalefet kim desen yine onu der bu nesilin zamani bitiyor iste. Uzun adam fanatizmi bitecek. O zaman zaten oy kullanan insanlar bilincli kisiler olacak.

23 haziran 18:01

6. Suriyeli olup vatandasliga gecirilenler, ölü secmenler!!!, akil sagligini hastaliktan veya yaşlılıktan artik yitirmis insanlar v.b problemler varken hala yurtdisinda yasamis olanlar, euro ile maas alanlar vermesin deniyor. Cok mantiklisiniz bravo.

23 haziran 18:03

7. 3 5 soru olsun. basit bir matematik sorusu sorulsun ve genel kültür testi yapılsın tabi ki böyle şeyler olmaz ama keske olsa. şey gibi mesela cumhuriyet ne zaman kurulmuştur ? gibi kolay sorular olsun. o kadar kişinin eleneceğine eminim ki :d

23 haziran 18:05


8. Dalga mı geçiyorsunuz ne biçim soru bu? Dağdakş çobanlar veremesin yazın da tam olsun. Bu ülkede yaşayan herkes yönetimden bir şekilde etkileniyor, hayatında etkilerini görüyor. Bu da onu nasıl yönetileceğiyle ilgili söz sahibi yapıyor. VArsın okuma-yazma bilmesin, adam bu ülkede yaşamıyor mu? O da suyundan, yolundan, hizmetinden faydalanmıyor mu? Onun talep etmeye hakkı yok mu yani? Memnuniyetini veya memnuniyetsizliğini ifade etme hakkı yok mu? Ne alaka tiyatro oyunu izlemek falan? Ülkeyi tiyatroya gidenler mi kurtaracak? Enteliz ayağına boş konuşuyorsunuz resmen. 

23 haziran 18:18

9. Bu ülkenin vatandaşı olan reşit herkes oy verebilmeli tabiki. Bu nasıl bir soru ya. Dağdaki çobanla da ilkokul mezunuyla da oyumuz bir ve bu harika bir şey

23 haziran 18:29

10. Liseden aşağı okumuş olanlar oy veremesin genellemesini en hafif tabiriyle inanılmaz saçma ve yanlış buldum. Ülke gerçeklerinden bihaber yaşamış bir insanın kurabileceği bir cümle bu. Herkesin hayatı seninkiyle bir değil, herkes hayata güzel başlayamıyor. maddi imkansızlıklar yüzünden çalışmak zorunda kalan, yaşıtları kalem tutarken kendisi ev geçindirmek durumunda bırakılan, ya da erken yaşta okuldan alınıp evlendirilen, okuyamamış ama kendini gayet güzel yetiştirmiş, kültürü belki benim diyeni bile geçecek insanlar olduğuna emin olabilirsin. Bu insanlar sırf okumadı-okuyamadı-okutulamadı diye vatanı hakkında söz sahibi olamayacak mı yani? her şey okul mu ? Hele ki böyle noksan bir eğitim sistemimiz varken, bu mu kriter? Benim babam ilkokul mezunu ve tüm samimiyetimle söylüyorum Kendisi şu hayatımda gördüğüm ve görebileceğim en donanımlı insan. Ona gıpta ile bakıyorum.

23 haziran 18:34