sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
19 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

kiz isteme, kusak baglamadaki cinsiyetcilik ve kalanindaki bos tantanalar?

isteme, kina gecesi, kusak baglama, dugunde halay cekilmesi, davullu zurnali aglamali torenler vb. her adetten olesiye nefret ediyorum. sevgilim adet oldugu icin yapilmasi lazim sen cok irdeliyorsun altinda yatan nedenleri diyor. siz bu konularda ne dusunuyorsunuz? boyle bir ikilemde kaldiginiz oldu mu?

1. Kuşak bağlama hariç diğerleri anne baba hatırı için katlanilabilir. Kız istemenin altında yatan neden de pek hoş değil düşününce,ama günümüzde hoş bir tören yapılıyor eğlenceli geçiyor. Tuzlu kahve falan. kına gecesi de kız arkadaşlarla eğlenmek için güzel bir fırsat. Ama kuşak olmaz. Altındaki anlam çok çirkin. Ve çok ağlak bir ortam oluyor gelinin makyajı akıyor ağlarken falan.

Kuşak bağlama gibi bir geleneğiniz varsa direkt gelin alma yapmamak çok mantıklı. Çünkü bu sefer insanlar neden kuşak baglamdiniz :s diye konuşurlar, nefretlik. Bizim ailede böyle bir gelenek yok. Annem bile takmamış yani. Ama ablam evlenirken bir komşu demişti niye kuşak takmıyor diye. halam da bizim kültürümüzde yok demişti göz devirip :d

21 ağustos 2018 01:52

2. Bunlar yıllardan beri yapılan şeyler. Hem sevgiliniz hem aileniz böyle görmüş ve bunu uygulamak istemeleri normal. Açıkçası ben de hoş bulmuyorum özellikle kuşak bağlamayı. Ki bunu anlamını da daha yeni öğrendim eminim benim gibi bilmeyen insanlar vardır. Çok da takmamak lazım diye düşünüyorum. Umarım azalarak son bulur 

21 ağustos 2018 01:53

3. Hepsini toptan reddediyorum. Sonuçta düğün vesaire kişinin istediği gibi olmalı. Zoraki ritüelleri sevmedim sevmeyecegim. Hatır için ömür boyu sinir olmaya lüzum yok.

21 ağustos 2018 01:57

4. Kız isteme ve kuşak bağlamaya asla izin vermek istemiyorum. Diğerlerini de istemiyorum ama hatır için yapılabilir şeyler. Kına gecesi adı altında kendi istediğiniz tarzda bir eğlence yapabilirsiniz mesela.

21 ağustos 2018 01:57

5. Türkiye’nin en bağnaz yerinden çıkan annem bile kuşak bağlatmayı kabul etmemiş siz de istemiyorsanız etmeyin. Madem üzerinde çok düşünülecek bir şey yok düşünülmeden reddedilmesi de mümkün olmalı. Anne baba hatrına değil elalem ne der korkusuyla yapılan hiçbir aktiviteye olumlu bakmıyorum. Yumuşak bir dille geçiştirin ya da reddedin. Nabıza göre şerbet.

21 ağustos 2018 02:47

6. off yemin ederim tam benim sorum gelmiş.ne zaman evlilik prohramı izlesek anneme üstüne basa basa söylüyorum kuşak bağlatmayacağımı.kadın artık bezdi tamam dedi.ne zaman arkadaşlarıma söylesem ehi ehi biz o anlamda yapmıyoruz ki bereket için şu için bu için deyip gülüyordur.kusura bakmayın ama kökeninde cinsellik var efendim .babası ya da erkek birisi bağlıyor ' bakın ben bu kıza sahip çıktım tertemiz(!) yolluyorum.somra da damat bu pakedi(!) açıyor.allahım iğrenç iğrenç şeyler ya.kime desem biz o anlamda yapmıyoruz he canım yapmıyorsunuz daha ne yaptığınızdan haberiniz yok.gelin hediye pakedi sanki.

21 ağustos 2018 03:05

7. Ben de Hos bulmuyorum çoğu adeti ama karşı taraf istiyorsa da çok da karşı çıkmayın. Kuşak bağlama, davulla evden çıkma toplasanız 10 dakikalık iş. Bunun için karşı tarafı da huzursuz etmeye gerek yok diye düşünüyorum.

21 ağustos 2018 03:07

8. süslü sakın yapmayın hiçbirini. kendinizden hiçbir koşulda ödün vermeyin. istemiyorsanız istemiyorsunuzdur, bu kadar basit. anlamamak için, sizi zorlamak için zorba bir rezilin teki olmak gerek. bugün buna izin verirsiniz yarın başka şeyler çıkar karşınıza. bir üstteki anonimi kesinlikle dinlemeyin, sakın 10 dakika diye küçümsemeyin. kimsenin hatrı için hiçbir şey yapmak zorunda değilsiniz. kimseye o onların egosunu, gururunu tatmin edecek 10 dakikayı borçlu değilsiniz. milletin derdi sizin zarınız, mal gibi alınıp verilmeniz olmuşsa siz de onların çok güzel "huzurlarını bozabilirsiniz." şu zamana kadar zaten şu rezalet gelenekler normalleşmiş, yalvarıyorum yeni nesil kadınlar yapmasın şunları artık.

21 ağustos 2018 03:54

9. Hicbirini gercekten yapmayi dusunmuyorum zaten. Ozellikle kusak baglama konusunda israr ederlerse evlenmem o derece. O gun benim gunum, milletin keyfi icin ben mutsuz olup degerlerimden odun veremem. Kinadan ise direk nefret ederim. Asla kina yaktirmam elime. Aglamali, tulle bas kapatmali bir torene de katlanamam hicbir sekilde. Sorun aileleri kirmadan bunu nasil yapacagim... ama kesinlikle gonulleri olsun diye yapmayacagimi biliyorum

21 ağustos 2018 08:27

10. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Kuşak bağlama, kına, davul zurna ve halay olmayacak mesela. Aileme de söyledim bunu. Kız istemede şu şekilde olacak babamın ağzından verdim&verdim gitti gibi bir şey çıkmayacak. Gençler anlaşmış mutlu olsunlar kızım sen ne düşünüyorsun diyebilir mesela. Düğünde de güzel hafif müzikler olacak. Ben de saçma buluyorum yani. Sizin de gönlünüzce olmasını istemeniz hakkınız.

21 ağustos 2018 08:55