yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  kozmetik mağazalarındaki gıcık çalışanlar neden böyle?

  bugün bir avm deki nyx mağazasına girip. ürünleri deniyordum. en büyük zevklerimden birisi yeni çıkmış far paletlerini değişil renkteki ürünleri denemek. çalışanlardan birisi yardımcı olabilir miyim dedi bende kibarca teşekküre ederim far paletlerindeki renkleri deniyorum dedim. biraz uzun kalınca adam biraz kararsızsınız galiba yardım ediyim dedi, iğneleyici bir şekilde. bende gerek yok ben en çok aklımda kalanı gelip sonra alıcam dedim. bana demez mi bu kadar ürünü aklınızda nasıl tutacaksınız. bende merak etme ben tutarım dedim. bu tavrın nedeni ne arkadaşlar. maaşlarında mı kesiliyor sample deneyince. bu şirket babalarının da şirket mi batıyor ne yani?

  1. ADAM GAYEt normal konuşmuş?

  14 nisan 23:15

  2. Nesi normal be. Tuhaf bir tayfa var surda. Musteriyle böyle konuşulduğu nerde görülmüş. Genelde giciklarina denk gelmiyorum ben süslü ama işte bazıları ekstra gıcık maalesef. Nedeni bilinmiyor. Sample denemeleri maaşlarından kesilmiyor ama bazen gelip testerlarla makyaj yapan tipler oluyor ya hergun falan...onlardan dolayı tester yenilemesi gerekiyordur belki bilemiyorum.

  14 nisan 23:20

  3. yani normal konuşmadı aslında bakışlarını görmediğiniz için dışardan söylediklerinde çok bir şey bulmamanız normal. ama makyaj da yapmadım sadece elime alıp baktım yani sample amacı da bu zaten. hafta sonu olmasına rağmen dükkanda 1 tane bile müşteri yoktu ayrıca.

  14 nisan 23:29

  4. Tavır yanlış. Ancak şu oluyor, hergün geliyor makyajını orada yapıyor, farları gelip mıncıklayıp gidiyor. Bu insanlar yok değil samimi söylüyorum var. Kadrolular çoğu. Beyaz yakalılardan bahsetmiyorum bile. Mağazada sürünüp işine gider "tatlım bugün de bu markadan sürdüm" diye yanındakine hava atar. Sonra ne mi olur? Müdürü gelir, bu nyx veya başka x mağazanın çalışanına der ki " bütün bunlar olurken sen neredeydin?" Açıklayamazsın. O mağaza yeterince iş yapmıyorsa sample denilen şeyi 373828 tane değil 2 tane gönderirler. Asıl alıcı geldiğinde sende öylece bakarsın.

  Bakın ciddi söylüyorum dior parfümleri mağazamızda tükenmişti. Sampleları yani. Ama satış sıfır. Hepsi birileri tarafından "dur bunu bir sıkayım üstümde duruşunu göreyim akşam çıkışta alırım" denilerek hesapta denenmek için sıkıldı. Sonra aylarca dior bize sample göndermedi. Asıl alıcılar bize çattı. Dior distribütörü şunu dedi "satış yapın gönderelim." Satış yapan arkadaşlara da biraz hak vermek lazım. O kadar zor şartlar ki anlatamam. Dışarıdan hepsi allı pullu. Ama insanlar çalışmak zorunda diye ciddi baskılara maruz kalıyorlar. Ben müdürümün ve müdür yardımcımın bana şikayet edildiğini biliyorum kaç defa. Çünkü insanlar denemek isterken bu üstler gelip takip edip dik dik bakardı. Varın gerisini siz düşünün.

  15 nisan 00:02

  5. Sample yazmışsınız da o tester değil mi ya? Sample müşteriye denemesi için verilendi diye biliyorum.

  15 nisan 00:08

  6. Mağazada tek müşteri olduğunuz için yapmış olabilir sonuçta amiri müdürü oralardadır. Tek müşteri var neden ilgilenmiyorsun demiş olabilir. Çalışma ortamını bilemeyiz belki çok sıkıyorlardır. Ama genelde var kozmetik mağazalarında bu durum. Israrla yardımcı olmak isteyene ne yapabiliriz ki ya çıkıp gideceğiz yada müsade edeceğiz ben çok çok irrite edilmedikçe sıkıntı yapmıyorum alıcı isem ilgilenmesine müsade ederim alıcı değil bakıcı isem açıkça söylüyorum şuan sadece bakıyorum almayacağım diye zaten o zaman pek ilgilenmiyorlar ama özellikle boş mağazalara girmiyorum. 

  15 nisan 00:11

  7. anonim 4 senden dinleyince hak verdim tabiki ama yine de üsttekiler çok sert oluyor çalışma hayatı gerçekten zor

  15 nisan 00:16

  8. Bence size yardımcı olmak istemiş. Sonuçta size yardımcı olmak için maaş alıyor. Siz eski tecrübelerinizden dolayı yanlış yorumladığınızı düşünüyorum. Bu kadar alıngan olmayın. 

  15 nisan 01:56

  9. Ay yok Artık. Gayet normal konuşmuş bu kadar alıngan olmayın diyen insanlar var gerçekten???

  Bu kadar ürünü nasıl aklınızda tutacaksınız diyen çalışan mi olur. Sanane kardeşim ister tutarım ister tutmam. Hiç denk gelmemisler herhalde bir an önce al veya git der gibi başınızda dikilen, rahatsız edici bakışlar atan çalışanlara. Şaka gibisiniz.

  Soru sahibi, bence iyi cevap vermişsiniz. Uzatirsa cevap vermeden ters ters bakmak da iyi bir yöntem.

  15 nisan 16:59

  10. bir an tartışmayı düşündüm. şu tavrınızı düzeltin sizi şikayet ederim saygısızlığın lüzmu yok diye. alıngan diyen arkadaşlar tekrar söylüyorum. bakışları ve söyleyiş tarzı gerçekten iğneleyiciydi. tatlı tatlı söylemedi yani sempatik bir şekilde. karşısında arkadaşı vs birisi yok. bu terbiyesizlikten başka bir şey değil.

  15 nisan 19:26