64 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

kurban bayramı hakkında ne düşünüyorsunuz?

ben toplu katliam olarak görüyorum. şimdi diyeceksiniz ki insanlar zaten kurban bayramı olsa da olmasa da et yiyor. şöyle izah edeyim; kurban bayramının dışında hayvanlar kasaplarda profesyonelce kesilip temizlenip raflara koyuluyor. ama kurban bayramında bu işi bilen, bilmeyen herkes aynı anda topluca hayvanları öldürüyorlar. bazı hayvanlar işkence çekiyor. bunun çindeki köpek yeme festivalinden ne farkı var? ha bir de kurban bayramında her yer kan gölü oluyor. kanalizasyonlar kıpkırmızı oluyor ve kokuyor. tuvalet kanalizasyona bağlı olduğu için çoğu kişinin tuvaletleri kokuyor. temizleseniz de o koku günlerce gelmeye devam ediyor. derelerden kıpkırmızı hayvan kemikleri ve kanları geçiyor. her şeyi geçtim kaç kez şahit oldum profesyonel olmayanların hayvanın atar damarına denk getiremeyip kesemediğine. hayvan acılar içinde can çekişiyor bu yüzden. ha bu arada ben vejetaryenim. ben zaten hayvanların kesilip yenmesine toptan karşıyım ama ülkede çok et tüketildiği için genel konuştum. siz ne düşünüyorsunuz?

1. Kaos yaratmaya geldiğinizi düşünüyorum. 

8 ağustos 18:40

2. bir de bu görüntülerin psikolojik boyutu var. küçücük çocukları kurban kesimine götürüp hayvanların nasıl kesildiğini izletiyorlar. bu bence çok büyük bir travma. ben de bu travmayla büyüdüm.

8 ağustos 18:41

3. 1.anonim kaos yaratmak istemiyorum bu konuda insan gibi tartışıp fikir belirtelim istiyorum. ben de fikrimi belirttim insanların ne düşündüğünü bilmek isterim. bence üzerinde durulması gereken önemli bir konu.

8 ağustos 18:41


4. Vejetaryenim. Çocukken besleyip büyüttüğüm bir buzağıyı dedem kurbanda bahçede kesmişti, 20 yaşına geldim hala o aklıma gelir. Haberlerde kaçan ineklerin gözlerini falan görüyorum ve kadar üzülüyorum ki. Korkuyla bakıyorlar. Bunun haricinde her söylediğinize katılıyorum. Annem inançlı bir insandır, kurban kesmek yerine her sene bir çocuğun eğitim masrafını üstleniyoruz. Bu şekilde yardımımızı yapıyoruz.

8 ağustos 18:42

5. katilleeer diyen güruhu bekliyorum. kurban bayramını da kurban etini de sevmem. kurban bayramı dışında her kesilen hayvan için ceset diyeni de sevmem.

8 ağustos 18:45

6. Ülkemizde çok et tüketilmiyor, bazı insanlar yıl boyunca sadece kurban bayramında et yüzü görüyor. Bırakın da ağız tadıyla yesinler. Herkes vicdana gelse de et yemese istiyorsunuz sanırım ama bunun vicdanla alakası yok. Her şeyin bu dünyaya geliş sebebi ayrı ve maalesef ineklere, koyunlara da insanlara besin olmak düşmüş.

8 ağustos 18:46

7. 5. anonim keşke sizin dediğiniz gibi olsa ama öyle değil. evet mezbahaneler var, bu işi düzgünce yapan var ama ülkenin yüzde 60ı zaten mezbahanede kesim yapmıyor. istanbulda yaşıyorum. kağıthane ilçesinde. mahallenin ortasında çocukların gözü önünde veya evlerin bahçelerinde kesiliyor kurban. kanları da yokuş boyunca akıp gidiyor.

8 ağustos 18:47


8. 7. anonim kimse et yemesin demedim ki ben yememeyi tercih ediyorum ama insanlar yiyebilir. fakat bunun bence çindeki köpek yeme festivalinden hiçbir farkı yok. topluca insanların çocukların gözü önünde pis ortamlarda kesiliyor hayvanlar.

8 ağustos 18:49

9. Bu bahsettiğiniz ihmaller, sizin hayvanı kesilirken falan görmeniz kurban bayramının değil insanların hatası. Hayvanı doğru ve insani koşullara göre kesememek, çevrenin kan gölüne dönmesi, sizi orada bulundurmaları o insanların suçu. 

8 ağustos 18:50

10. Birkaç senedir sokak mahalle aralarında kurban kesmek yasaklandı, öyle artık yokuş aşağı akan kanlar yok. Var ise biraz araştırın gidin şikayet edin o tarz kesim yapanları.

Ve hayır toplu katliam olarak görmüyorum. Yukarıdaki bir süslünün de dediği gibi yılda 1 kere et yiyen insanlarımız var. O yüzden ben mutlu oluyorum şahsen... Herkes sizin gibi düşünemez maalesef. Dinsel bir olgu bir de. Belki allah illa hayvan kesin dememiştir, malınızı paylaşın demiştir bilemem orasını. 

8 ağustos 18:53