5 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

marie kondo kitabından bi fikir?

merhaba süslüler marie kondonun kitabında bi cümlede nasıl bi hayat yaşamak isterdiniz betimleyin her şeyiyle diyordu. bunu yapmak istiyorum. hepimize bi öneri olur hem? realistik sınırlar içinde nasıl yaşamak isterdiniz? arkadaşlık günlük rutinler seyahatler her konuda 

1. Çok güzel soruymuş :) insan durup bazen kendine bu soruyu sormalı ve belki ufak tefek, belki de elinden geliyorsa kocaman adımlarla istediği yöne doğru sürmeli atını. Bu soruyu sormayı bırakırsak rüzgarın estiği tarafa doğru savrulan yapraktan farkımız kalmamış olur bir yerde. 

Yaşadığımız çağ, içinde bulunduğumuz coğrafya, yetiştirildiğimiz kültür ve bu üçünün belirlediği sınırlar içinde “ben” olmaya çalışıyoruz. Gerçekten bu sınırlayıcıları atlayarak hayale başlamak sizin uyardığınız gibi realistik olmayacaktır.

Açıkcası ilk aklıma gelenlerle cevap vereyim, üzerine düşündükçe farklı fikirler oluşur zihnimde herhalde, güncellerim :)

Öncelikle bir kadın olarak engellendiğimiz çok nokta var. Farkediyoruz ya da etmiyoruz. Ben özellikle endüstride (mühendis olduğum için) kadın teknik personel algısının kırılmasını isterdim. Detaylar vererek örneklendirmeyeceğim ama şöyle genelleyebilirim: teknik konularla ya da bilimle ilgilenen kadınlara daha çok rastlayacağım bir çalışma ortamı isterdim. Sayıları artsın ki kanıksansın kadınların “o işlerden” anladığı. Kadınlar iş gücüne katılım anlamında zayıf kalıyor ülkemizde. İyi yetişmiş kadın sayısı az. Dileğim fal, büyü, hurafe ve dedikodunun azalması, bilim, sanat ve teknoloji konuşmalarının artması. Böyle iş arkadaşlarımın olmasını isterdim.

Sonra gelir mevzusu var :) daha iyi kazanç sağlayacağım bir iş isterdim. Arzu ettiğim seyahatlere çıkamıyor, arzu ettiğim şeyleri alamıyorum. Sanırım bugünkü kazancımın üç katını kazanıyor olsaydım bu dileğim gerçekleşmiş olurdu zira gözüm çok yükseklerde değil, realistik olmak için çaba harcıyorum gördüğünüz gibi :)

Bir de son zamanlarda sevdiğim işi yapmıyorum herhalde tam olarak diye hissetmeye başladım. Sektör değişikliği olur, tamamen farklı bir meslek olur bilmiyorum, ikigaiyi düşündüğümde doğru yerde olmadığımı biliyorum :) yıllar içinde değiştim tabii. İsteklerim, beklentilerim değişti. Buna uygun olarak 18 yaşında yaptığım meslek seçimi değişmedi ama. Şu zamanda hangi teknolojik, profesyonel “şey” 10 yıl geçerliliğini koruyor ki?

Hiç bir zaman çalışmaktan çekinen biri olmadım ama özel sektör gerçeği çalışkanlık üzerine değil kölelik sistemi üzerine kurulu. İnsani olmayan çalışma saatlerini değiştirmek isterdim. 10 saatte ofiste bulunarak yaptığım işi 5 saatte yapabilirim. Vallahi de billahi de yapabilirim. Şaka bir yana daha çok verim için çalışma saatleri ve diğer şartlar hiç araştırılmıyor. Pilot uygulamalarla denenmiyor. Bıktım gerçekten 8-18 düzeninden. 

Bir spora kafayı takıp onun yarışlarına katılabilecek profesyonellikte ilerlemiş olmak isterdim. Haftada bir ya da iki kez yüzmek dışında hareket etmiyorum. Niye yapmıyorum? Cevabım yok. Bahanem çok. 

Yüksek lisans. Bu dönem de bitiremezsem atılıyorum artık. Sadece tezim kaldı. Neden bitirilmiyor? Neden o analizler yapılamıyor? Neden oturulup o tez yazılmıyor? tembellik. Başka bir şey değil. Bu konudaki tembelliğimi değiştirmek isterdim. 

Bu da iç dökme yazısı oldu. Kusura bakmayın sorduğunuz sorunun amacını anlamadan cevapladıysam :) 

14 eylül 14:50

2. Tam olarak böyle şeyler duymak istemiştim süslü. Cevapların için çok teşekkür ederim. Ben soruyu sorduğumdan beri düşünüyorum elimde bi kağıtla. 2 bölüme ayırdım biraz da. Bi sizin dediğiniz gibi iş saatleri maaş gibi maalesef bize pek bağlı olmayan kısım. Bir de elimizde olup hemen değiştirebileceğimiz şeyler. Daha iyi kahvaltı yapmak, daha çok yeşillik tüketmek, daha sağlıklı şeyler tüketmek, kendime düzenli olarak para atmaya çalışacağım bi seyahat fonu oluşturmak, dans kursuna yazılmak(dün yazıldım çok mutluyum) , yapabilirsem kendime gerçekten iyi gelecek bi arkadaş bulmak falan gibi hayat kalitesini yükseltecek upuzun bi liste yaptım :) fikirlerinden yararlanmak isterim aklına Öneri gelirse yaz olur mu :)

14 eylül 15:35

3. Eveet Yeme içme konusu. Bizde sağlıklı beslenme kilo verileceği zaman akla gelen ve “rejime” indirgenen bir olgu. Halbuki ne kadar yanlış. Doğrudan enerjimizi hatta ruh hali durumumuzu yediğimiz içtiğimiz şeylere borçluyuz. 

Güzel bir kahvaltı diyerek ne iyi dediniz. Her gün bir yumurtalı, cevizli, yeşillikli, zeytinli bir kahvaltı, kendimiz için yapabileceğimiz en iyi ve en basit şeylerden. 

Şimdi aklıma geldi: ben haziran ayı itibariyle kahve ve siyah çay içmeyi Bıraktım. Alkali beslenmeye kafayı taktığımdan değil de, mideyi çay kahve gibi phı düşük içeceklerle yormak ve dişlerimin her geçen gün sarardığını görmek istemediğimden karar verdim. Üç buçuk ay olmuş. En çok sabahları zorlandım. herkes çay içerken ben sadece sıcak su içtim ilkin ama alıştım sonra. Gün içinde ara ara yeşil çay ve ada çayı içiyorum. Türk kahvesi konusunda belki gevşetirim bu kuralımı, onu da her gün içecek şekilde değil. Bu belki fikir verebilir size ;)

Kitap konusunda bu yılbaşında hedef koymuştum kendime. Okumak için zorladığım zamanlar oldu kendimi. Hatta zinciri kırmamak için bir sayfa okuyup kitabı kapattığım geceler bile oldu ama direndim. Hedefimin ilerisinde bile sayılırım aylık planıma göre.  bunu tavsiye edebilirim ;)

Dans kursu çok güzel fikir. Benim de hep dilimde. Sizi tebrik ederim bu adımınız için :)

Geçen gün Almanca geldi aklıma. Üniversitedeyken ilerlemiştim kurs yardımıyla. Sonra bıraktım gitti. Neden? Artık internet ve telefon uygulamaları ile bile dil geliştirilebiliyor çok rahat. Çok dil bilmek isterdim, bunu listeye ekliyelim. Bunun için bir şey yapmıyorum ama. Dündü sanırım, İlber ortaylı İngilizce Fransızca Almanca Arapça Osmanlıca biliyormuş bunu öğrendim. Harp sırasında bile Atatürk Fransızcasını diri tutmak için elinden geleni yapmış. Gerçekten imkansız değil. Zihindeki engelleri kaldırmak gerekiyor :)

14 eylül 16:23


4. Bu arada kondo’yu önerir misiniz? Çok duydum -tahmin edersiniz- ama sanırım fazla popüler diye hiç elim gitmedi

14 eylül 16:34

5. Şimdilik çok az okudum açıkçası ben bu konuda baya bir şey izlediğim için falan pek şaşırtıcı bir şeyle karşılaşmadım. Okuduktan sonra tekrar söylerim:) ay size mesaj atmak istedim süslü çok güzel fikirleriniz var 

14 eylül 16:43