sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
8 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

mehmet pişkin’in intiharı youtube’da dolaşırken karşıma çıktı.neden hayatı bu noktaya geldi. videosu haricinde hakkında bişeyler bilen varm?

1. Benim de ara ara aklıma gelir,gayet bilinçli,kültürlü kendisi için en iyisinin ne olacağını bilen bir imajı var gibiydi.sadece  intihar videosuyla yargılamak hiç doğru değil tabi,bu hayatta neler yaşayıp bu noktaya nasıl geldiğini kimse bilemeyecek ne yazık ki ama ben de uyandırdığı düşünce bu kararı bir anda vermediği.Dini açıdan yargılamak bize düşmez onu ancak allah bilir kim bilir belki öyle iyi bir insandı ki dünyadakinden çok daha iyi bir yerde ve mutludur.Umarım öyledir..

13 haziran 2018 00:53

2. Ağlattın 2. Anonim.. kendim yazmışım gibi hissettim.

13 haziran 2018 01:31

3. Melankolik depresyonu olduğunu düşünüyorum. Biz videosunu işlemiştir yüzeysel olarak bir hocamız da öyle demişti.

Anlam farklı bir şey hayatta tüm imkanlara sahip olunsa da anlam bulmak ayrı bir olay. Zaten belli bir bilinç düzeyi olan insanlar terapiye "her şeyim tam ama tad alamıyorum anlamıyorum her şey de yolunda aslında" diyerek gelirler. Bu beyefendinin de hayatında anlamı bulamadığını ve melankolik depresyonun da bu hale getirdiğini düşünüyorum.

13 haziran 2018 01:51

4. depresyon.

videoda da artık ayağa kalkmanın gittikçe zorlaştığı gibi bir şey söylüyordu. sebep o aslında. allah bilir kaç senedir bu depresyon yüzünden dibi gördü sonra yükseklere çıktı sonra tekrar dibi gördü. hani diyor ya aşkı da yaşadım, dostluğu da her şeyi gördüm diye. işte sorun o her şeyi yaşıyor ama hiçbir şey çare olmuyor kendini gene depresif psikoljinin içinde buluyor. insanın yaşama sevincini kaybetmesi ne demektir yaşamayan bilmez. ben onu çok iyi anlıyorum.

ama mehmet pişkin'i öldüren çevresindekilerdir. onu anlamaya çalışmayanlar. muhtemelen abarttığını, yok yere dert yarattığını vb şeyler düşünüp ciddiye almadılar. depresyon öyle mala mülke güzelliğe bakmıyor işte. hastalık bu. geldi mi sokakta yatan adam nasıl bakıyorsa dünyaya nasıl tiksiniyorsa sen on kat tiksiniyorsun.

etrafındakilerin onu anlamadığını nereden çıkardın derseniz o samimiyet, içtenlik dolu mutsuz adamın koskoca video boyunca istediği tek şey bedeninin bilim için kullanılması idi. birine vasiyet ediyordu hatta. en olmadı yakın ama gömmeyin diyordu. noldu biliyor musunuz? usullere uygun cenaze töreni yapıp gömdüler. ailesi açıklama olarak "biz öyle uygun gördük." dedi.

etrafındaki hiçkimse böyle bağırdığı halde duymadı işte o adamı.

mehmet'in o çok sevilmesine rağmen yalnızlığına benim çok içim buruluyor. o videodaki gülümsemesi. gözlerindeki yorgunluk.

intiharının üzerinden yıllar geçti ve ben onu daha yeni yeni çok iyi anlıyorum ve onunla aynı sona sürüklenmiyorsam sebeplerinden biri o. kendini öldürsen bile herkes yine duymak istediğini duyuyor.

o yüzden kronik depresyonda biri varsa etrafınızda sadece elinden tutun. onu "depresyonda olmasını gerektirecek bir sorun olmadığına ve ne kadar şanslı olduğuna" ikna etmeye çalışmayın. sadece destek olun ve dinleyin. ne anlatıyor canını ne yakıyor dinleyin. yalnız bırakmayın.

13 haziran 2018 02:07

5. günde on binlerce insan ölüyor, bunlardan binlercesi de intihar ederek ölüyor. sebebi çok basit; depresyon diyip geçebiliriz.ama ben intihar eden insanların mutlu bir şekilde öldüğüne inanıyorum. dünyaya gelmeyi biz seçmedik, ama dünyadan gitmeyi seçebiliriz. insan bir kere aklına getirdi mi o düşünce tilki gibi dolanır durur kafasında bütün hayatı boyunca. inception filmindeki fikir yerleştirme gibi. o fikir beyne yerleşince sonuç da kaçınılmaz olur. kimilerinden duyarız, okuruz. "gerçekten intihar fikri harika ama cesaret edemiyorum." ama bazı insanlar buna cesaret eder bi şekilde. günlerce aylarca belki senelerce planını yapar ama eninde sonunda bu planını gerçekleştirir. bu bir süreçtir. kimileri beklenmedik anda hayatına son verir, kimileri zamana yayar, eceliyle öleceği günü sabırsızlıkla bekler, bekler, bekler. nihayet öldüğü anda da huzura kavuşur. ölümü bir gün bile düşünmeyenler kendini şanslı saymalı, çünkü bu düşünde kanser gibi. öldürmüyor, süründürüyor. 

13 haziran 2018 02:19

6. siz bahsedince, ilk kez şimdi izledim videosunu. sylvia plath'e benzettim karamsarlığını ve mutsuzluğunu... aynı sona sahip olmalarını.

onu o kadar iyi anlıyorum ki... video boyunca kendimi izledim sanki. son bir senedir tamamen aynı ruh hali içindeyim. mutsuzum sadece ve bunun bir sebebi yok. benim de çok güzel bir hayatım var, ama mutsuzluk hep içimde. kaçıp gitme isteğiyle hayatım boyunca boğuştum. olmuyor, ne yapsanız bitmiyor bu. 

bilim çevreleri mutsuzluğu serotonin azlığına bağlıyorlar. ben buna inanıyorum. o da videoda söylüyor, doktora gittim ama bir şey değişmedi, diye. değişmiyor, çünkü mutsuzluğumuz içimizden gelen bir şey, sonradan oluşmadığı için geçmiyor. hayatım boyunca, aklımın bir köşesinde hep intihar olacak, biliyorum. ben de kendi kısır döngümün içindeyim. mehmet kendi döngüsünü bitirmek istemiş, kim bilir, umarım huzura kavuşmuştur...

13 haziran 2018 03:52

7. Depresyon olduğunu düşünmüyorum. doymuşluk hissiyati olabilir. Ben de zaman geçtikçe kendimi mehmet pişkin'in ruh haline çok yakın hissediyorum.Totale bakarsaniz aslında hayatta yapacak çok da farklı bir şey yok. Anlamsız geliyor bazen insana. Biz neden yaşıyoruz diyorsun,ben ne için yaşıyorum?

Mesela bu gün ölseniz ah şunu da yaşayamadım der miydiniz?

Mehmet için cevap hayırdı bence.

Okul bitecek,çalışacak,evlenecek,çocuk yapacagiz. Bir bakıma hayattaki misyonumuz bitiyor daha orta yaşlarımızda. 

Yapılacak her şeyi yaptıktan sonra hayatta gerçekten yaşamaya değer bir şey kalıyor mu?

Seyahat etmek,dünyayı gezmek,erkekler kadınlar,aile,alkol,uyuşturucu falan filan bir yerden sonra insanı tatmin etmiyor. sanki yemeği yiyip doyduktan sonra tatlı yemek gibi geri kalanlar. Olsa da olur olmasa da şeyler.

Yaşayamadığımız şeyler için heves ederiz hayatı yaşamaya. Ama mehmetin hayatta yaşamadığı şey pek bir şey kalmadığını,cok hızlı yaşadığını düşünüyorum, dolayısıyla bu sebeple yaşamını sonlandırmayı düşünmüş olabilir.

Işıklar içinde uyusun. Umarım gittiği yerde mutludur.

13 haziran 2018 15:24

8. intiharindan sonra cok arastirdim kendisini. intiharindan ya birkac gun once ya da bir hafta once arkadaslariyla cektigi videosu vardi. inanilmaz mutluydu, kahkahalar atiyordu arkadaslari nasil sok yasamistir. yukarida bir suslu yazmis ailesini, ailesi gercekten onun son istegini yerine getirmedi uzucu.

bu adamin videosunu izleyen cogu kisi aydinlanma yasadi. bize hep kendini kurtar hayatin duzelecek minvalinde seyler soylendi. bu adam iyi yerlerde okumus, iyi bir hayati iyi bir maddi durumu var ama mutlu degil aradigini bulamamis. mehmet piskin benim aklimdan hic cikmiyor biliyor musunuz hic hemde. bilmiyorum ya umarim iyi bir yerdedir umarim istedigi seylere kavusmustur. 

14 haziran 2018 00:42