sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
11 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

merhaba süslüler, anne süslülere e bu konuda tecrübesi olan süslülere danışmak istediğim bir şey var. yardımcı olursanız çok mutlu olurum. ?

bi tanıdığım var. yeni doğum yaptı ama sütü yetersiz kalıyormuş. ben de ona bu konuda yardımcı olmak istiyorum lakin hiçbir bilgim yok. ne gibi şeyler süt yapar? ek gıda, bitkiler, bitki çayları? hem ona hem de bebeğe iyi gelecek bir paket hazırlamak istiyorum da internetten alıp göndereceğim. bana tavsiyelerde bulunur musunuz? şimdiden çok teşekkür ederim.

1. Anasonlu çaylar ve malt içecekler (alkolsüz bira gibi ebebekte falan satılan direk süt amaçlı versiyonları da var) sütü arttırır deniyor benim bildiğim. Ama en önemlisi stres yapmaması lazım, mümkün olduğu kadar rahatlatmaya çalışın, kafasını dağıtın, alın kuaföre götürün evden çıkarın vs... daha çok faydası olur eğer sağlık problemi kaynaklı değilse (anne değil, anne yarısıyım :))

8 kasım 2018 15:02

2. yediklerine, içtiklerine dikkat etmesinde fayda var.çünkü gaz da yapar.

bol bol su içmeli. bunun yanında bebek mağazalarında toz, poşet (hipp, milupa vs)süt yapmaya destek çaylar var,deneyebilir. ve emzirme saatleri dışında sağmak da sütün artmasına yardımcı olur. emzirdikten bir saat sonra sağmak gibi.

8 kasım 2018 15:20

3. rezene çayı, mayalı yiyecekler, bol su.

stresten uzak dursun. sütüm yok diye iyice endişelenirse sütü tamamen kesilir.

humana nın emziren anneler için süt arttırıcı çayları var onlardan içebilir. bir de malt içecekler de süt yapıyor.

8 kasım 2018 15:43

4. yazmayı unutmuşum bir de kuru börülce yesin bol bol. o da süt yapıyor.

8 kasım 2018 15:44

5. Su, bulgur, malt içeceği yanında Yeşilliğin ve kuru soğanın süt yaptığını biliyorum ama kuru soğan hem çok gaz yapar, hem de hamilelik döneminde soğanın kokusundan tiksindiğim için ben şahsen denemedim. Still-tea var eczanelerde o da iyi. Su çok önemli şöyle düşün vücut sıvı bişey salgılayacak Bol su almazsa vücut bunu yapamaz. Sütüm gelmiyor diye ya da başka sebepten stres yapmasın. Bir de sütü yeterli olmuyor ya da tamamen gelmiyorsa bile çocuğun göğsünü emmesine izin versin, süt emzirdikçe artar. Genellikle Sezaryen doğumlarda süt sonradan gelebiliyor

8 kasım 2018 16:05

6. Malt içeceği içmiştim ben hergün bir iki tane... e bebekten alıyorduk. Ama şimdi binbir çeşidi var sanırım bunların. Ama tatlı sevmiyorsa içmesi pek keyifli değil, bana çok tatlı gelirdi, ilaç niyetine içerdim. Ama yeni bir doktordan duydum yoğurt, yumurta gibi protein ağırlıklı beslenmek sütün kalitesini çok arttırıyormuş. Süt miktarını en çok arttıran da su... rezene ve papatya çayı da iyi geliyor... tüm bunlara rağmen sütü yine de az olabilir. Hiç dert edilecek birşey değil evet anne sütü ile kıyaslanamaz ama bebek içiyorsa çok çok iyi ek sütler mamalar var. Şimdiki aklım olsa hiç o kadar paralamazdım kendimi süt süt diye... ihtiyaç olursa hazır süt, devam sütü gibi destekler almaktan çekinmesin arkadaşınız bence...

8 kasım 2018 16:05

7. Bir de bebek emdikçe sütü artacak, bebek ememediği için de az olabilir. Belki göğüs pompası ile sağarak arttırılabilir. İhtiyaç var mk bilmiyorum ama bu da bir olasılık diye yazmak istedim...

8 kasım 2018 16:07

8. süslücüm tamam süt artırır denen şeyleri yesin ama.. ben yiyeceklerin etkisi olduğuna asla inanmıyorum. bunu yedim sütüm olacak psikolojisi daha etkili. yani önerilen yiyecekler bir nevi placebo. her yeni anne sütüm yetmiyor korkusu yaşıyor. ben de çok kötü zamanlar geçirdim. yapması gereken ilk şey sütü olduğuna inanmak! ki sütü vardır! %100 vardır. emzirmeyi asla kesmesin. bol bol emzirsin, su içsin. ne yediği önemli değil ama asla aç kalmasın, yemekten kısmasın. hep tok olsun. hep bir şeyler atıştırsın. bebeği birilerine emanet edip olabildiğince çok uyumaya çalışsın. sütü gelecek. ayrıca “tomris’in emzirme notları”nı okusan. googlea yazsanız çıkar. kısaca su, emzirmek ve uyku. bu üçlü süt yapar. süt bebek emdikçe artar. hiç merak etmesin. 

9 kasım 2018 01:54

9. öncelikle bol su ve bol bol emzirme. emzirdikçe süt gelir (pompayla çekse de olur) bunun dışında, bana bulgur pilavı iyi gelirdi bir de dereotu. arkadaşlar malt içeceklerini söylemişler, evet onlar da şahane. özellikle promalt kullanırdım ben, ebebek'te vardı. bir de uyku.

9 kasım 2018 09:05

10. bol bol su içmeli, ama vücut zaten kendisi istiyor ve susuyorsun, ben günde 3-4 litre su içerdim emzirme döneminde.

ve kuru meyveli komposto accayip süt yapıyo. kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzümlü komposto yapıp içsin ve görsün.

9 kasım 2018 10:47