16 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

merhaba süslüler, anne süslülere e bu konuda tecrübesi olan süslülere danışmak istediğim bir şey var. yardımcı olursanız çok mutlu olurum. ?

bi tanıdığım var. yeni doğum yaptı ama sütü yetersiz kalıyormuş. ben de ona bu konuda yardımcı olmak istiyorum lakin hiçbir bilgim yok. ne gibi şeyler süt yapar? ek gıda, bitkiler, bitki çayları? hem ona hem de bebeğe iyi gelecek bir paket hazırlamak istiyorum da internetten alıp göndereceğim. bana tavsiyelerde bulunur musunuz? şimdiden çok teşekkür ederim.

1. Ben doğum yapmaya yakın bi hamile olarak bunu çok araştırdım. Rezene çayı ve bulgurun çok iyi süt yaptığını söylüyorlar öncelik bunlar. Rezene özellikle çok iyi süt yaparken aynı zamanda gaz giderici olduğundan anneye de bebeğe de çok iyiymiş. Bulgursa biraz daha gaz yapıcı ama güzel süt artırıyor. Ayrıca bol bol su içmek lazımmış. 

8 kasım 14:56

2. Anasonlu çaylar ve malt içecekler (alkolsüz bira gibi ebebekte falan satılan direk süt amaçlı versiyonları da var) sütü arttırır deniyor benim bildiğim. Ama en önemlisi stres yapmaması lazım, mümkün olduğu kadar rahatlatmaya çalışın, kafasını dağıtın, alın kuaföre götürün evden çıkarın vs... daha çok faydası olur eğer sağlık problemi kaynaklı değilse (anne değil, anne yarısıyım :))

8 kasım 15:02

3. yediklerine, içtiklerine dikkat etmesinde fayda var.çünkü gaz da yapar.

bol bol su içmeli. bunun yanında bebek mağazalarında toz, poşet (hipp, milupa vs)süt yapmaya destek çaylar var,deneyebilir. ve emzirme saatleri dışında sağmak da sütün artmasına yardımcı olur. emzirdikten bir saat sonra sağmak gibi.

8 kasım 15:20


4. rezene çayı, mayalı yiyecekler, bol su.

stresten uzak dursun. sütüm yok diye iyice endişelenirse sütü tamamen kesilir.

humana nın emziren anneler için süt arttırıcı çayları var onlardan içebilir. bir de malt içecekler de süt yapıyor.

8 kasım 15:43

5. yazmayı unutmuşum bir de kuru börülce yesin bol bol. o da süt yapıyor.

8 kasım 15:44

6. Su, bulgur, malt içeceği yanında Yeşilliğin ve kuru soğanın süt yaptığını biliyorum ama kuru soğan hem çok gaz yapar, hem de hamilelik döneminde soğanın kokusundan tiksindiğim için ben şahsen denemedim. Still-tea var eczanelerde o da iyi. Su çok önemli şöyle düşün vücut sıvı bişey salgılayacak Bol su almazsa vücut bunu yapamaz. Sütüm gelmiyor diye ya da başka sebepten stres yapmasın. Bir de sütü yeterli olmuyor ya da tamamen gelmiyorsa bile çocuğun göğsünü emmesine izin versin, süt emzirdikçe artar. Genellikle Sezaryen doğumlarda süt sonradan gelebiliyor

8 kasım 16:05

7. Malt içeceği içmiştim ben hergün bir iki tane... e bebekten alıyorduk. Ama şimdi binbir çeşidi var sanırım bunların. Ama tatlı sevmiyorsa içmesi pek keyifli değil, bana çok tatlı gelirdi, ilaç niyetine içerdim. Ama yeni bir doktordan duydum yoğurt, yumurta gibi protein ağırlıklı beslenmek sütün kalitesini çok arttırıyormuş. Süt miktarını en çok arttıran da su... rezene ve papatya çayı da iyi geliyor... tüm bunlara rağmen sütü yine de az olabilir. Hiç dert edilecek birşey değil evet anne sütü ile kıyaslanamaz ama bebek içiyorsa çok çok iyi ek sütler mamalar var. Şimdiki aklım olsa hiç o kadar paralamazdım kendimi süt süt diye... ihtiyaç olursa hazır süt, devam sütü gibi destekler almaktan çekinmesin arkadaşınız bence...

8 kasım 16:05


8. Bir de bebek emdikçe sütü artacak, bebek ememediği için de az olabilir. Belki göğüs pompası ile sağarak arttırılabilir. İhtiyaç var mk bilmiyorum ama bu da bir olasılık diye yazmak istedim...

8 kasım 16:07

9. Çok tatlısınız çok teşekkür ederim.

8 kasım 19:47

10. Ben emzirmeyi bırakalı henüz birkaç ay oldu. Sütü kesin artırır diyebileceğim şeyler: su, uyku, huzur. Diğer her şey yüzde onsa bu saydıklarım yüzde doksan. Arkadaşınıza bebeğiyle mutluluklar diliyorum.

9 kasım 00:23