sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
8 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

meslek seçimi hakkında 303030?

ben cidden bir hedef koyamıyorum kendime. 11. sınıfa geçtim sayılır farkındayım erken aslında ama bu konuları düşündükçe içimde bir boşluk oluşuyor. ben ne olacağım ya sevmediğim işi yaparsam? ya hiçbir şey güzel olmazsa? gibi düşünceler beynimi yiyor. siz mesleklerinizi nasıl seçtiniz ablalarım? bana verebileceğiniz tavsiyelere açığım. 💞

1. asla erken diye düşünmeyin çünkü değil.bizim ülkemiz alışmış son ana bırakmaya.neden çünkü herkes sayısal okusun son sene zaten karar verir.sonra işinden nefret eden insanlarla doluyor her yer. her alanda aksaklıkların oluşu da bundan.şu zinciri göremiyor olmak o kadar acınası ki.

kendinize sorun ''ben nede iyiyim?neyi seviyorum?'' çok temel sorular ama kendinizi iyi tanıyıp ona göre cevap vermelisiniz.

ders çalışma konusunda vaktiniz var ama yapamayacağınız şeylere de yönelmeyin sonra üzülen yine siz olursunuz ve önceden kendinize cevap verdiğinizi sanarkan 12'ye gelip de yapamadığınızı görünce bu soruları tekrar sormak zorunda kalacaksınız hem de büyük bir stres içinde.mesela rehberlik öğretmeni bana ''şuan hedeflerini yüksek tutsunlar diye yapamayacağı şeyleri isteyenlere bir şey demiyoruz,destekliyoruz.seneye zaten fark edecekler.etmeseler de yapamazsın diyoruz.''demişti.duyduğum en saçma şey olabilir bu. hayatınızı nasıl yönlendireceğinizi seçmek son ana bırakabilecek bir şey değildir.

meslekleri iyice araştırın.şansınız varsa o meslek gruplarında olan insanlarla,eğitim görevlileriyle ve öğrencilerle iletişme geçin.iş olanaklarını araştırın. yurt dışını da göz önğne alın her alanda(okumak olur çalışmak olur)meslekleri iyice araştırın ve realistik olun yoksa ortaya psikolog olmakla haberlerde taciz tecavüz olaylarını dinlemeyi bir tutan insanlar çıkıyor.

14 mayıs 2018 20:17

2. Linç yiyeceğim muhtemelen ama tercih dönemi ailenin ve öğretmenlerinin önerilerini de dikkate al. O yaşlarda fazla iyimser ve idealist olabiliyor insan. Yetişkinler daha gerçekçi bakıyor, tabi ki sevdiğin mesleği yapmak çok önemli ama hayat standartlarını istediğin seviyede tutmana yardımcı olmayan bir meslek, emeğinin karşılığını alamadığını düşündüğün bir meslek seni pişmanlık gibi duygulara gark edebilir.

14 mayıs 2018 20:18

3. Sana güzel bir tavsiyede bulunayım. Aklındaki meslekleri yapan insanlarla 1 gün geçirmeye çalış. Tavsiyem bitti bu kadar. Sonra yolunu çizmiş olacaksın zaten.

14 mayıs 2018 20:27

4. Tercih dönemi kimsenin söylediğini dikkate alma.(gizlinot: Aldım. Çok pişmanım. Hayatımın hatası oldu.)

Daha zamanın var. Meslekleri derinlemesine araştırmaya başla bence. İlgini çeken şeyleri not al ve o mesleklere sahip insanlar ile irtibat kurmaya çalış. Mutlaka ben bunu yaparım, bu beni mutlu eder diyebileceğin meslekler olur. Onlar üzerinde daha derin araştırmalara girişirsin. Karakterin, becerilerin, istek ve hayallerin seni yönlendirsin. Umarım sana en çok uyan, seni en mutlu edecek mesleği seçersin süslü.

15 mayıs 2018 00:03

5. Hepinizin cevapları benim için çok değerli gerçekten fakat malesef ilgimi çeken meslekleri yapan ya da öğrenciliğini yapan hiçkimse yok, tanımıyorum. O kısmı o yüzden atlamak zorunda kalıyorum ben de

15 mayıs 2018 21:23

6. Facebook, Instagram gibi sosyal mecralardan yazarsan bence yardımcı olabilirler. Bir de üniversitelerin bölüm sayfaları olur facebook'ta. Oralara istek gönderebilirsin. Mesaj ile neden girmek istediğini söylersen yöneticileri onaylar.

15 mayıs 2018 21:28

7. (yazar: nilll) aslında ilgimi çeken birkaç meslek var ama sanki onları da parası için istiyormuşum veya hayranlık duyuyorum da ondan ilgimi çekiyor gibi hissediyorum. O yüzden bu sefer de "Ya acaba ben bu mesleği cidden seviyor muyum ki?" sorusuyla başbaşa kalıyorum. Özellikle işin en temelini kapmak için soruda herhangi bir ilgi alanımı, hatta bölümümü bile söylemedimbu yüzden. Bana gerçekten çok yardımcı olduğun için sana ayrı teşekkür etmek istedim upuzuun bir yazı yazıp beni rahatlattın gerçekten çok teşekkür ederim. 😍❤️

15 mayıs 2018 21:29

8. (yazar: catharina) facebook grup işi çok mantıklıymış teşekkür ederim kesinlikle yapacağım.

15 mayıs 2018 21:31