sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
8 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

moleküler biyoloji ve genetik okuyan var mı aramızda, nerede okuyorsunuz? önerilerinizi alabilir miyim?

merhabalar, 3 hafta sonra yks'ye gireceğim hedefim boğaziçi mbg. uzun zamandır hedefliyorum burayı fazlasıyla araştırdım bölüm tanıtımlarına katıldım. bu bölümü gerçekten istiyorum yani bir tereddütüm yok. ama şöyle bir sorun var ki denemelerimin gidişatına bakılırsa boğaziçi kazanamam gibi gözüküyor. belli olmaz tabi ama bu gidişe itü veya iyte düşünüyorum. sakın gitme bir sene daha bekle boğaziçine git diyenler var etrafımda. siz ne düşünüyorsunuz? itü'de veya iyte'de okumanın kariyerime çok büyük bir eksisi olacağını düşünmüyorum ben ama gittikten sonra da pişman olmak istemiyorum. lütfen siz de tecrübelerinizi ve önerilerinizi benimle paylaşır mısınız, çok teşekkür ederim 

1. iyte moleküler biyoloji alanında çok iyi bildiğim kadarıyla. bir sene beklemene gerek yok sırf boğaziçi olsun diye.

12 haziran 2018 16:47

2. itüye gideceğim gibi duruyor öyleyse, çok teşekkür ederim💙

12 haziran 2018 17:09

3. tercih döneminde itü tutuyordu.çok arada kalmıştım ve çok fazla kişiyle konuşmuştum itü den.zaten bana bölümün çok zevkli olduğunu ama malesef türkiyede iş imkanlarının çok kısıtlı olduğunu söylemişlerdi.hocalarla aramı iyi tutmamı ve hırslı davranıp yurt dışına gitmememi tavsiye etmişlerdi.ben genetik okumuyorum şimdi ama bence sevince gerçekten zevk verecek bir bölüm.

umarım hayalleriniz gerçekleşir:)

12 haziran 2018 22:08

4. İtü moleküler biyolojiye girmek bitirmeye göre çok çok çok kolay, gerçekten çok zor bi bölüm ve hocaları da bir o kadar öğrenciyi zorlayan insanlar. Hani yazacaksanız çok ama çok çalışacağınızı bilerek yazın... 

12 haziran 2018 23:05

5. okudum bitti süslüm, iyte çevresi ile de, itü çevresi ile de yakın çalışmalarım oldu. bölümü sevmek, hocalarının kalitesi elbette çok önemli faktörler, ama mol bio. ve genetiğin oldukça geniş bir alanı kapsadığını da göz önünde bulundurun. Biliyorum şu an çok uzak geliyor ama ne üzerinde uzmanlaşmak istersiniz bir düşünün, bitki genetiği mi, biyoteknoloji mi, insan hastalıkları ve genetiği mi, yoksa tamamen bilgisayar tabanlı genom analizleri mi?

itü mesela biraz daha teknoloji kısmı ağır basan eğitim verir, çünkü hocalarının temeli öyledir (ve herkes uzmanı olduğu konuya kayar derslerde, genel eğitimin yanında) iyte ise biraz daha proteomiks ve nörogenetiğe yatkındır, ama tabi bunlarla sınırlı değildir. sorularınız olursa yazıni elimden geldiğince yardımcı olurum.

13 haziran 2018 00:22

6. Çok teşekkür ederim, mbgyi bu kadar istememin sebebi insanlığın ihtiyaçlarını değil de kendi merakımı tatmin etmek istemem. Gittiğimde aslında öyle olmadığını görmem umarım ama, mühendis veya doktor olsam işimin insanların hayatlarını kolaylaştırmak olacağını düşünüyorum. (Temelinde tabi, yoksa bu kadar basite indirgenemez) oysa bilim insanı olmak çok ayrı bir şey, gelip geçici şeylerle değil de mutlak gerçekle ilgilenecek olmak çok etkiliyor beni. Şu anda mbg okuduktan sonra hangi alana yoğunlaşırım hiçbir fikrim yok, daha çok "bilim insanı olcam ben" kafasındayım şu an için :) ama nörobilim, evrim gibi alanlarda çalışmak eminim beni çok mutlu eder çünkü dediğim gibi insan hayatını kolaylaştırmaktan ziyade ufuk açmaya yönelik alanlar olduğunu düşünüyorum. Umarım anlatabilmişimdir ne demek istediğimi. Çok konuştum, çok teşekkür ederim tekrardan :)

13 haziran 2018 01:45

7. Süslü ben de aynı bilim aşkıyla girdim itüye, ancak esas bulduğum hırs içinde not yarıştıran insanlar ve ego kasan hocalar oldu. Şimdiki aklım olsaydı ufkumu açmak için sosyoloji ya da felsefe gibi bir alana yönelirdim. Bu arada ortalamasını normal seviyede tutup hocalarla iyi ilişkiler kuran herkes yurtdışına master için gitti. He evrim konusunda öyle çığır açan tartışmalar da olmuyor maalesef.

13 haziran 2018 03:47

8. Tam olarak sorunuza yönelik değil ama birkç şey söylemek istedim. SiZin gibi bilim aşkıyla tutuşup bilim insanı olacağım diye tıp okuyorum özet olarak alakası yok üniversite eğitimiyle bilimin. Arkadaşlarımla ders haricinde bir bilimsel konu tartışamıyoruz bile. Onlar sürekli ders çalışıyor çünkü. öyle evrim hakkında genetikçi hocalarımla konuşurum diyordum ama hoca ilk dersinde yaratılışçı görüşü savundu. (Bir profesör). Umudunuzu bazal seviyeye indirin üzülmemek için :( insanlar yüksek not almak için çalışıyor %99, öğrenmek için değil.

13 haziran 2018 06:13