yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  nükleer santrali destekliyor musunuz?

  sebeplerini de yazabilirseniz çok sevinirim. çok bir bilgim yok eksileri artılarını merak etti çünkü kötü bir hata olduğunda insanlığı yok edebilecek bir şeye ne kadar güvenmeliyiz?

  1. çok tartışmalı bir konu ama bu konuyla ilgili çok detaylı da araştırmalar var. evet çernobil çok kötü bir faciaydı ama çernobil’in yapımındaki hatalar, ihmaller sebebiyle facia ben geliyorum diyordu zaten. onun dışında fukuşima örneğine bakabilirsiniz pozitif bir örnek olarak.

  bir de herkes nükleer santrali bildiğiniz oluk oluk radyasyon yayan bir şey sanıyor ama, aslında temiz bir enerji kaynağıdır, doğaya verdiği zarar fosil yakıtların çok çok altındadır.

  ama ve lakin, riskli. türkiye’de yapılması daha da riskli çünkü fay hatları, olası terör saldırları, yapım aşamasında ve kullanımındaki ihmaller faciayla sonuçlanabilir.

  15 mayıs 22:15

  2. süslü teşekkür ederim cevabın için, bu konu hakkında bilgili olduğunu görebiliyorum. özellikle çernobil hakkında doğru kaynak olarak önerebileceğin bir şey var mıdır? internet üzerinde üstünkörü bir araştırmada çok farklı bilgiler görüyorum. örneğin anatoly dyatlov'un hırsları yüzünden bu kaza oldu diyen de var, nükleer santralin yapımında hata vardı diyen de.

  bir de hiroshi ouchi'ın nükleer kazasında ölümü hakkında bir şeyler okudum ve galiba bu zamana kadar duyduğum en korkunç ölümü yaşamış.

  aslında zararından çok yararını duymak istiyordum ben de. saydığınız sebeplerden dolayı ben de tc'de olmasını istemezdim muhtemelen ama yapıldığı taktirde olacak avantajları ne olur merak ettim.

  15 mayıs 22:23

  3. evet. rusya gibi suudi arabistan gibi katar gibi her yerinden fosil yakıt çıkan bir ülke değiliz. enerji ve doğalgaz ithalatı yapabilmek için de hem kur riskini hem de jeopolitik riskleri göze almak zorundayız net ithalatçı bir ülke olduğumuz için. burnumuzun dibindeki avrupa'da deli gibi nükleer santral var, keza sınır komşumuz olan ermenistan'da da aynı şekilde. isteyen bakabilir.

  https://www.euronuclear.org/info/encyclopedia/n/nuclear-power-plant-europe.htm

  http://www.nuclear-transparency-watch.eu/wp-content/uploads/2014/01/Carte-des-r%C3%A9acteurs-electronucleaires-en-europe1.png

  keşke daha risksiz, daha güvenli bir çözümü olsaydı. ama üretmeliyiz üretmeliyiz diye ezbere konuşanların hiçbiri üretecek enerjiyi nasıl bulabileceğimizi düşünmüyorlar. yenilenebilir enerji kaynaklarıyla da çeşitlendirilir elbette, bir sürü uygun yer ve bölge var bunun için ve hali hazırda teşvikler de veriliyor. bankaların bu projeler için özel olarak hazırladığı kredi ürünleri var misal.

  beni bilen bilir malum partiden ölümüne nefret ediyorum hiç çullanmayın üzerime çekemeyeceğim. ama düzgün uygulanırsa (uygulanmak zorunda yoksa olası bir hatada ülkenin dengesi şaşar) bu ülkeyi 50 senede rahata erdirecek bir uygulama olur.

  15 mayıs 22:39

  4. eğer ingilizceniz iyiyse (link: https://www.nei.org/resources/fact-sheets/chernobyl-accident-and-its-consequences şu) kaynaktaki what happened kısmı komplo teorilerinden uzak güzel kısa bilgiler vermiş olayın sebepleri ile ilgili. 

  onun dışında nükleer santral güvenli ve doğru kullanımda en efektif enerji kaynaklarından biridir. öncelikle temiz bir kaynaktır ve çok az bir hammadde ile, fosil yakıtlarla üretemediğiniz kadar enerji üretirsiniz. uzun vadede cost-effective’dir. şu anda türkiye elektrik üretimi için termik santraller ağırlıklı olmak üzere doğal gaz da kullanıyor. bunlar hep ithal kaynaklar. tabii nükleer santralde kullanılacak hammaddeler de yerli olmayacak, ve bir de bu nükleer santrali kimin(hamgi devletin) yapacağı ve kaç yıllığına kimin işleteceği meseleleri var. bu nedenle de türkiye’ye yaratacağını düşünmüyorum, gereksiz yere risk alınmış olur.

  fransa, iran, israil gibi kendi nükleer santralimizi kendimiz yapabilecek kapasitede olsaydık işte o zaman uzun vadede ciddi getirileri olan bir proje olabilirdi.

  15 mayıs 22:41

  5. brent petrol fiyatlarının (opec sepeti de dikkate alınabilir) 1 senelik grafiğini paylaşıyorum. petrol kadar volatil ve bütün gelişmelerden çok çabuk etkilenen bir emtiayla nereye kadar gidilebilir bilemiyorum cidden.

  https://oilprice.com/oil-price-charts

  15 mayıs 22:43

  6. Kesinlikle hayır, patlama riskleri bir yana sadece atıkları bile mutasyona sebep oluyor, hem de azımsanmayacak derecede. Birde deniz kenarına kuruyoruz ki ohooo direk yenilebilen deniz ürünleriyle (en kötü ihtimalle ) genetik felç. Birde biz bunu kaldırabilecek bir ülke değiliz. Bir sürü iş kazası vs. Maden ocakları kazası malum, çöken Demiryolları, metro faciaları. Daha üç gün önce cam silen işçiler 25. Katta asılı kaldı yarım saatte kurtarıldı. Bizim Avrupa bizi kıskanıyo zihniyeti yapalım ne var üretelim modunda. Ya çok istiyosanız çöpleri geri donustürün. Bkz İsveç, japonya ne kadar iyi bu konuda. Onu yapmadın güneş enerjisine geç. Bu ülkede bunu yapmayacaksan hangi ülkede yapacaksın?

  Geçen sene Japonya başbakanı çıkıp dedi pişmanım Türklere nükleer santrali önerdiğime dedi.

  Ha ama bence açılamaz da o santraller orası ayrı, ama işimiz gücümüz şov. Bu işten rantta büyük. Herkesin fazlasıyla cebi de dolar. E oy da devşirilir bilmeyen okumayanlar bayılır böyle projelere.

  Unutmadan, bu topraklar benim çocuklarıma torunlarıma kalacağı kadar onlarınkine de kalacak. Maalesef geri dönüşü olmayan, olsa da bedeli Çok ağır olan bir proje. İnşallah olmaz bu ülke bu haldeyken.

  15 mayıs 23:10

  7. genel olarak hangi açıdan bakacağımıza göre düşünmek lazım:

  1)enerji konusunda dışa bağımlılık azaltmak için güzel bir çözüm

  2)atıklarını saklamaktan, düşük ihtimalde olsa bir anda kontrolden çıkmasından ziyade ülkeyi yok edecek bir silah.

  ben şahsen 2. açıdan özellikle kendi insanımızın profilini düşününce "hayır, hayır, hayır" diyenlerdenim. bir sürü mühendis bunun için yıllarca eğitim alsalar dahi ülkenin başına olmadık bir deli gelip hırsını nükleer santrali patlatarak çıkarır diye ciddi bir hayal gücüm var.

  şaka maka gerçekten nükleer santrallere dökülen para yenilenebilir enerji sistemlerine (güya pahalı, yüksek yatırımlar gerektirirmiş güya) gayet güzel harcanabilir.

  bu arada chernobyl dizisini izlemem de beni bu konuda fazlasıyla korkutmuş bulunmakta.

  16 mayıs 02:18

  8. Sanırım ülkemizde yapılan nükleer santralin (link: https://eksisozluk.com/akkuyu-santralinin-temelinin-catlamasi--6029040 Gidişatından) haberiniz yok süslüler

  16 mayıs 20:36