sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
35 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

narsisistik kişilik bozukluğu teşhisi konulanlar, nkb ebeveyn, kardeş, sevgilinin kurbanı olanlar?

narsisistik kişilik bozukluğu vakasıyla çalışmış psikyatr/psikologlar. aramızda yukarıda belirttiğim durumlarda kalmış ve bu hastalıkla uzaktan yakından ya da doğrudan muhatap olmuş kişiler varsa konuşmak ister miydiniz? narsisistik kişilik bozukluğu olan annenin ( yazması uzun yazının kalanında nkb ya da ingilizce kısaltmasıyla npd diye devam edeceğim^^) nkb teşhisi yeni konulmuş, terapiye başlamış evladıyım. yaşım 28 ve ruhsal hayatım cehennem gibiydi. insanları anlamaya hareketlerimin neleri yıktığına hayatta neleri kaybettiğime anlam vermeye çalışıyorum. deneyimleriniz görüşleriniz varsa paylaşmak ister misiniz? çok mutlu olurum, teşekkürler.

1. benim annem de nkb olduğu için bu durum bizde ne yazık ki böyle işlemeyecek, o mükemmel bir ebeveyn olduğundan emin:) ama çocukluktan itibaren yoğun duygusal istismarına maruz kaldık. ablam en hasarsız atlatan, annemi anlamaya çalışırken fazla empati geliştirmiş. empat diyebiliriz kendisi için. başkasının acısını gerçekten ta yüreğinde hisseder. ipin ucunu kaçırmadığı sürece bu ona zarar verecek bi bozukluk falan değil hatta onu insani duygulara verdiği değer bakımından çok sıcak çok sevilen güvenilir biri yapıyor. kardeşim ne yazık ki borderline. annemin ve sonrasında benim yoğun narsisistik istismarım onu bizlere bağımlı bir kurban haline getirmiş ve otorite olarak gördüğü ebeveyn ve ablasının tutarsızlıkları onu sınır kişiliğe sürüklemiş. onun da terapisi başlayacak yakında. ablam ve kardeşim ciddi anlamda üzüldü bu arada bana ve terapi sürecimde çok destek veriyorlar. bağımlılık gerçekten tehlikeli bir konu . allahtan uyuşturucu gibi bir bağımlılığım olmadı ama 16 yaşımdan beri yoğun alkol kullanımım vardı. levent kırca parodilerindeki sarhoş tiplemeler gibi eve geldiğim çok olmuştur. tedaviye başladığımdan (1,5 ay) beri bir kere bira içtim konserde, gerisini de getirmedim canım istemedi. oysa sürekli alkol almak istiyordum içimdeki boşluğu ve sıkıntıyı. sorular yavaş yavaş cevap bulunca rahatlıyorsunuz.

19 mart 10:48

2. Benim sonradan  tanılı olduğunu öğrendiğim  bir erkek arkadaşım olmuştu.  Dünyam kaymıştı gerçekten. Algılarımla oynadı, kendimi sorguladım, özgüvenim kalmadı. Zor bir süreçti.sonrasında ben de terapi gördüm bu konu çok zaman alan bir konu ki sizin ömrünüz boyu süren maruziyet söz konusu sizin de gitmenizi öneririm terapiye

19 mart 11:15

3. Terapi aldığınızı okumamışım üsttekini yazarken . Sizi gerçekten çok iyi anlıyorum 

19 mart 11:17


4. "Boş ayna" adinda bir kitap var mutlaka oku suslu.

Bizde anne degil baba uyuyor nkb tanilarina. Ama gene de cok faydalandim bu kitaptan.

19 mart 11:21

5. çok çok teşekkür ediyorum her birinize değerli katkılarınız için. engin geçtan'ın hayat kitabın başladım sevgili son süslüm sana da bunu öneriririm ben de senin kitap tavsiyeni mutlaka okuyacağım. sevgilisi nkb olan süslüm, son sevgilime durumu açıkladım. ayrıyız. sadece sevgilime değil benden zarar gördüğüm geçmişte adeta ''harcayıp parçalayarak'' bitirdiğim istismar edip hayatımdan çıkardığım herkese birer özür konuşması yapıyorum. bunu şu niyetle asla yapmıyorum. '' gördünüz mü bakın aslında suçlu değilmişim kötü biri değilmişim hastalıktan yapıyormuşum hadi şimdi bana hak verin bana acıyın ve gelin beni sevelim:((('' kesinlikle motivasyonum bu değil. çünkü nkb her zaman kendini mağdur ve haklı gösterme peşindedir. konuşmanın bu amaca kaymaması için diken üstünde yazıyorum. kendime defalarca sorguluyorum konuşmadan yazmadan önce '' haklı görünmek için mi yapıyorsun yoksa gerçekten insanlara özür ve açıklama borçlu olduğun için mi? haklı gösterme çabasına gireceğimi azıcık bile fark etsem konuşmayı erteliyorum. temel motivasyonum şu:

'' size saygı duyuyorum ve bir açıklamayı hakettiğini düşünüyorum. bir tanı konuldu ve aslında sizleri istismar ederken olayların kendi penceremden nasıl göründüğünü yeni anlayabiliyorum ve şimdi bu gerçekle beraber yoğun bir üzüntü, vicdan azabı ve özür dileme ihtiyacı hissediyorum, bir şeyleri anlamaya başladım. duymak istemeseniz bile saygı duyarım çünkü sizler birer doktor değilsiniz hastalığı anlamak ya da olgunlukla karşılamak zorunda değilsiniz. yardımcı olmak da zorunda değilsiniz zaten benim de böyle bir isteğim asla yok. en azından bazı konularda yaptıklarımı düşünüp karşılaştırdığınızda kendisini iyi hisseder, bazı şeyleri anlamlandırabilirsiniz kendi kafanızda. sizi örselyen, sizde travma yaratan yaralayan şeyleri çözmenize ve bir suçunuz olmadığını anlamanıza yardımcı olur belki siz de kafa olarak rahata erişirsiniz. sizden bütün kalbimle özür diliyor ve hatalarımı kabul ediyorum''

bu şekilde açıklıyorum ve sonra özrümü kabul etsinler ya da etmesinler teşekkür edip iletişimi kesiyorum. çünkü bir iletişim başlatma isteğinde değilim. sevgilisi nkb olan süslü, size böyle bir açıklama yapılmasını ister miydiniz? kendinizi iyi mi hissettirirdi yoksa aksine öfkelenir miydiniz? ben eski sevgilime açıkladığımda '' tedavin başarılı olur da bundan sonra insanlara simülasyon gibi davranmayı bırakırsın umarım'' demişti. ona ne hissettirdiğimi düşünüp gerçekten üzüldüm. bilmiyorum siz de böyle mi hissettiniz ilişkinizde?

19 mart 11:36

6. Soru sahibi süslüm kendinizi çok güzel ifade ettiginizin farkında mısınız?

Ablanız empati olabilir ama sizinde farkındalığınız yüksek gibi geldi.

Hayat her daim mücadele ile dolu, umarım sizDe en aZ hasarla alt edersiniz. Yardımcı olamadım farkındayım.

19 mart 11:45

7. Benim insan yerine konulmadığım bile çok oldu ilişkide ama başlangıcı o kadar aşk dolu ve tutkuluydu ki konduramadım. Değersizlik bile değil insan gibi hissedemiyordum.

Bana böyle bir açıklama yapmasını ister miydim derseniz ilişki ilk bittiğinde onu aşamadığımda evet belki. Ama şu an ne isterim ne istemem diyemem. Kendisi sizin gibi bu çaba içine girecek biri değil zAten onarılmaz biri gibi duruyor. Su an aramızda böyle bir konuşma geçse içim sadece biraz acır anlık , geçen zamanımı dusununce bu kadar terapi almama rağmen . Sonra cevap bile vermem sanırım kendi ruh halim için. Çünkü söylediğime cevap olarak kullanacağı tek bir kelimeden bile korktuğum zamanlr oldu. Ama o dahil kimsenin de kötülüğünü istememe noktasına geldim. Hepimiz için en iyisi olsun der geçerim kendi kendime. 

19 mart 11:45

8. Bende birden fazla kişilik bozukluğu var kimse baş edemiyor. Şimdi bende acaba insanların hayatını hiç ediyor muyum diye düşünmeye başladım. Empati yeteneğim güçlü ve danışmanım herkesi manipüle ettiğimi bu yüzden onlara verdiğim zararları insanların anlayamayacağını söyledi. Öyle ki yardım aldığım kişileri bile kendime ikna ediyorum... Zincirleme şekilde devam ediyor ve fark edip seni manipüle ediyorum farkında değilsin dediğimde karşımdaki kişi yine anlamıyor. İstemedikleri şeyleri yaptiriyorum ya da kendi fikirlerimi onlara aitmiş gibi ikna ediyormuşum... Ve kimse bundan şikayetçi olmuyor.

19 mart 11:52

9. İç dökme oldu biraz kusura bakma. Empati için şeyma subaşı örneğini vermek isterim. Onu önyargısız anlamaya çalışmak insanı baya yükseltiyor. Ama empatinin fazlası zarar bunu demeye geldim. Zor seyler yaşadığım için savunma mekanizması olarak empati ve manipülasyonu seçtiğimi düşünüyorum artık. Her şeyi dozunda ayarlamaya çalışın. Duygularınızı, düşüncelerinizi.

19 mart 11:53

10. sevgili anonim 5 ne kadar sevgi dolu ve tatlısınız çok teşekkür ederim.

19 mart 11:53