sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
11 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

nasıl kültürlü birisi olunur? ?

kültürlüden kastım şu aslında; hepimiz bu olayı en az bir kez yaşamışızdır bence, bir ortama girdiğimizde konuşulan konudan hiç haberimiz yoktur. söylenenleri asla anlamıyoruzdur ama bizim dışımızdaki herkes gayet olağan bi şekilde konuya hakimdir ve çok güzel bir şekilde düşüncelerini anlatıyordur ve güzel bir sohbet ortamı oluyordur bizse bu esnada sessiz sessiz etrafı dinleyip bi şeyler öğrenmeye çalışırız ya çaresizce. işte ben bu olayı daha çok taze yaşadım. ve bir daha o konuma düşmek istemiyorum utandım açıkcası cahilliğimden. nasıl bu olayı aşarım. yani o ortamdaki her konu hakkında biraz bi şeyler diyebilecek kişi konumuna gelirim? tabi ki her konuda profesyonel derecede bilgi sahibi olmam imkansız neyim ben ansiklopedi mi? ama uzatmadan şunu söyleyeyim bahsettiğim cahilce etrafa bakma konumuna bir kez düşmüş süslüler beni anlayacaktır sadece o durumu kurtaracak kadar da olsa siyasi, tarihi, güncel, uluslararası ilişkiler konularında bilgi sahibi olmak istiyorum. nasıl olacak bu. umarım buraya kadar okuyup yardımcı olmak isteyenler çıkar. teşekkür ediyorum şimdiden.

1. Gundemi takip etmenin en eglenceli ve hafif yollariyla baslayalim; twitter ve eksisozluk. Ozellikle twitter. Bagimsiz gazeteciler, guzel analizler yapan yazarlar. Hatta gundemle ilgili goygoy gecen tipler bile birer artı.

Bunun disinda ilgi alanina gore takip edilebilecek baska kaynaklar; iste bilimse mesele evrimagaci falan gibi hafif makaleler iceren siteleri seviyorum. Gaiadergi, 5harflilerden de sık sık yazilar tartismalar okuyorum, bu da bakis acimi zenginlesitiriyor.

Belgeseller izliyorum, mesela uzay konusunu seviyorum ve netflixte uzay belgeselleri izliyorum. Yine netflixte explained, follow this gibi belgesel serilerini takip ediyorum ki cok eglenceliler. Film diziye cok vakit ayiriyorum, muhabbeti eglenceli bir konu. Izlemesi de tabii.

Bunlarin disinda psikolojiyle ilgili kitaplar okumayi seviyorum; jung okuyorum su anda mesela.

Siyasete ilgi duydum uzunca bir donem, popperden marxa bir takim politik kitaplar okudum.

Boyle boyle, benim anlatacaklarim bunlar sanirim

21 şubat 18:51

2. bu aralar film izliyorum . en güzel 100 film yazdım google'a. beğendiklerimi izliyorum. bunun dışında roman okuyorum bol bol. gündemi de takip etmek zaten kolay. elinizin altında internet var

21 şubat 18:57

3. ya ilgi meselesi bunlar bence. edebiyata, sinemaya, tiyatroya, tarihe, psikolojiye, astonomiye uzar gider. neye ilgi duyduğunuza bağlı araştırabilirsiniz, okuyabilirsiniz. gündemi takip etmelisiniz günlük hayattaki muhabbetlerden uzak kalmak istemiyorsanız.

21 şubat 19:04


4. Çook teşekkür ederim yazılan cevaplara. ilk cevapta yazan twitter hesaplarını takip ettim bile. İlgi meselesi diyen yazara da katılıyorum benim şu ana kadar bu konularda bu kadar bilgisiz kalmamın sebebi bu bence, çünkü benim ilgimi çekmiyordu sanırım ama artık çevremin değişmesi nedeniyle ufkum açıldı ve yeni insanlar yeni ortamlar gördüm. Mesela ben burdaki dedikodu başlığını okumaktan aşşırı zevk alırım ama insan tutup da fırat harekatının doğru mu yanlış mı olduğu tartışılan masada biliyo musunuz beyazın çiş kaka fantezisi varmış diyemiyor yani. Bu nedenle ben de kendimi değiştirmeye ve eğitmeye karar verdim birazcık. İyi de yaptım gibi buna karar vermekle. Zararın neresinden dönersem de kardır diye düşünüyorum. Uzun oldu ama bir de şunu da belirteyim tahmin edeceğiniz üzere ben çok fazla kitap okuma alışkanlığı olan birisi değilim. Rica etsem bana hem beni sıkmayacak hem de bilgi katacak seviyede kitaplar önerebilir misiniz? Felsefe konulu olabilir tarih siyaset bilimsel ne gelirse artık aklınıza veya popüler olan romanlar kesin okumalısın dediğiniz şeyler varsa da önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederimm çok

21 şubat 19:14

5. Platon bir gun bir ornitorenkle bara girer tarzi basit felsefe kitaplari. Ya da sophienin dunyasi gibi basit ve temel kitaplar guzel

21 şubat 19:17

6. Ayyy çok teşekkür ederim Hemenn bakayım ikisine de 🙏🏻🙏🏻

21 şubat 19:18

7. ben siyasete ilgi duymuyorum ve yorum yapmıyorum ama psikoloji, bilim, filmler, dinler, diğer kültürler vs. ilgi alanım orada da ben konuşuyorum, anlatıyorum.

bence ilgi varsa yoğunlaşırsın ben tarih hiç sevmem, savaşlar medeniyetler vs. illa bilgi sahibi olmak zorundayım o ortamda konuşmalıyım demiyorum, eksik miyim evet ama ne bileyim olmasa da olur. ama işte ilk insanlar, evrim ilgimi çekiyor onunla ilgili konuşabiliyorum çünkü okuyorum.

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens mesela bu da bilgi veriyor bu tarz şeylere ilginiz varsa okuyabilirsiniz.

ben film çok izlediğim ve diğer film sektörlerine ilgi duyduğum için makale çok okuyorum google akademik'te avrupa sineması yazsanız bir sürü makale bulabilirsiniz ben o tarz şeylere bakıyorum ama işte ilgi meselesi.

21 şubat 19:22

8. Bu sorunun cevabı:okumak süslücüm.Merak ettiğin,ilgi duyduğun alanlarla ilgili araştırma yapmak.Bir de yaşadığın ili bilmiyorum ama eğer istanbul'da isen kadıköy moda sahnesinde çok güzel atölyeler var.Felsefeyle ilgili edebiyatla ilgili sinema ile ilgili.Mesela bu akşam için çok güzel bir edebiyat atölyesi vardı başka bir işim olduğundan kaçırdım.Bu tarz etkinlikleri takip et.Çünkü her şeyi okuyamıyoruz 1 kere vaktimiz yok o kadar..Ufak bir okuma listesi yapayım sana:)

Bülbülü öldürmek(harika bir roman olmasının yanı sıra filmi de var internetten kolay bulursun)

Saramago körlük,görmek

Halil inalcık..osmanlı(bu tarihle ilgili kaynak için halil inalcık hocayı tercih et)

Kısa bir liste hepsini severek okursun.

Tabi klasikler var istersen önce onlarla başlarsın sana kalmış.

21 şubat 19:30

9. süslü ben de siyasete, sanata çok meraklıyımdır. tarih severim, siyaset için tarih bilmek önemli bence kafanda oturur bazı şeyler ve şuan ki gündemi daha rahat kavrayabilirsin. ilgini çekerse cumhuriyet tarihi, osmanlı tarihi vb. konularda araştırmalar yapabilirsin.

sanat için ise ben resim ve sinemaya ilgiliyim. illaki beğendiğin ressamlar olacaktır, bazıları ile ilgili çok güzel filmler var. en bilinenlerden biri modigliani filmi. izleyip beğenirsen benzer filmleri izleyip akımlar hakkında ve bir çok şey hakkında bilgi alabilirsin süslü ayrıca heykel çok eğlenceli bir sanat dalı bence.

bir de gezmek diyorum ben ek olarak. istanbuldaysan gezebileceğin bir sürü sergi ve müze var. istanbul fotoğraf müzesi, şerefiye sarnıcı ve istanbul arkeoloji müzeleri birbirine yakın ve harika yerler, öneririm.

21 şubat 19:40

10. Ekşi şeyler sitesini okuyabilirsiniz.ekşi sözlükteki güzel entryleri topladıkları bir site. 

21 şubat 23:03