yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  neden canımızı yakan ilişkilerden kopamıyoruz?

  ben de bu salakların içindeyim. neden bize acı veren insanlara bu kadar tölerans gösteriyoruz acaba? freud haklı mıydı? gerçekten babamıza benzeyen erkekleri mi buluyoruz? çünkü ben babamdan hiç haz etmezken öyle yapmış bulundum. 

  1. Teşekkür ederim anonim 1 ve 2 açıklayıcı cevaplarınız için. Hep asla babam gibi biriyle birlikte olmam derken onun gibi birini buldum ve kendime o kadar çok kızıyorum ki. Resmen acı çekmeyi benimsedim. Eskiden bu hasta ilişkileri gördükçe insanların iradesiz olduğunu düşünürdüm ama dışardan bakıldığı gibi değilmiş meğer. Hepimizin en sonunda bu boktan ilişkilerden kurtulması dileğiyle madem. 

  24 nisan 04:47

  2. baska kimsemiz olmadigindan :)

  24 nisan 07:15

  3. Cevap vereyim şemalarımızdan dolayı.Küçüklüğümüzde şemalarımız oluşuyor ve biz de gidip o şemalara uygun kişiler buluyoruz,buna da şema kimyası adını veriyoruz

  24 nisan 08:04

  4. Buna ilişkilerini b*k eden, acımasız davranan, sürekli hatalar yapan biri olarak cevap vereyim.

   Yıllardır karşıma çıkan bana değer veren, gözümün içine bakan, saygı ve sevgi gösteren insanlara türlü hatalar yaptım. 

  Afedersiniz ama ağzıma eden insanlara karşı daha ilgili daha saygılı oldum.

  Bunu yaşımın da getirdiği olgunlukla düşünmeye başladım. Neden böyle yapıp mutsuz oluyorum.

  Döndüm ve sevgi kavramını nasıl yorumladığıma baktım. 

  Sevgiyi ne olarak görüyorum?

  Sevgi diye öğrendiğim şey ne? 

  Bize sevgi, mutluluk, saygı vb duyguları 0-6 yaş aralığında tek öğreticimiz olan ailelerimiz öğretiyor. 

  Bana ne gösterdiler sevgi olarak? 

  Çoğunlukla şiddet, eleştiri, ezme ve bunların getirdiği vicdan azabıyla yersiz gereksiz ilgi.

  Döndüm baktım gerçekten sevildiğimi düşündüğüm adamlar önce anamdan emdiğim sütü burnumdan getirip sonra beni mutlu etmek için her şeyi yapmaya çalışmış. 

  Daha vahimi ben de sevdiğim insanlara türlü eziyetler edip pişmanlıkla kul olmuş, gönlünü alınca hemen bir b*k daha yemişim. 

  Bunu gördüm, farkettim ama değiştirebiliyor muyum? 

  Çok zorlanıyorum. 

  Herkes anne baba olmamalı. 

  Bir çiçeğin bile gübresi suyu ışığı bir sürü teferruatı varken çocuk büyütmek bu kadar basit olmamalı. Çünkü çiçekler solup, çürüyüp kuruyor. 

  Biz bir ömür eziyet ediyor, eziyet çekiyoruz. 

  24 nisan 08:11

  5. cünkü tipik türk insani “ögrenilmis caresizlik” olayini cok sever. özgüven ve özsaygi bakimindan yerlerde bir millet oldugumuz icin olabilir. 

  Yanlis anlamayin hakaret gibi yazdim ama dogru olan bu. Siyasetten evlilik kurumuna kadar da bu böyle maalesef.

  24 nisan 08:20

  6. bu her iliski de boyle degil mi ya? is yerinde olsun, okulda olsun ogretmeniniz, arkadasiniz, is arkadasiniz, patronunuz, tv dizilerindeki karakterlerde bile kotu olanin arada yapigi iyilik, iyinin surekli yaptigi iyilikten daha cok takdir edilmiyor mu? ne bileyim eliniz masali degil diye kac defa size saygisizlik yapilmadi mi hayatta? belki aileden oyle gormedigimizden huzur bulunca takdir edeniyoruz, geri kalani da insanlarin genel olarak bir sekilde kotunun iyigini tercih etmesi.

  24 nisan 09:02

  7. Anonim 5’in soyledigi “her iliskide boyle degil mi yaa?” Cumlesi bile ogrenilmis caresizlige en buyuk örneklerdendir. Iste bundan bahsediyorum.

  Maalesef her iliskide boyle degil anonim 5. Cok ciddi soyluyorum kendisine saygi en onemli sey olarak buyutulen cocuklar ki ozellikle iskandinav ulkeleri ingiltere, cogu avrupa ulkesi vs, cocuklarini daha ozgur buyutuyor. Kimseye eyvallah dememeyi en onemli seyin “self” oldugunu ogretiyorlar. Kendisini uzen bir sevgilisi veya esi mi var, direkt s*ktir cekebiliyor bu insanlar. 

  Benim 3 ay kaldigim ailenin 17 yasindaki kizin sevgilisiyle olan iletisimini gordum. Annesinin ona neler ogrettigini nasil yetistirdiklerini gordum. Kadinin sevgilisiyle olan iletisimini gordum. Herkes herkese saygi duyuyor. Yoksa def eder seni kiz erkek fark etmiyor. 

  Burada olsa, en bastan kadinin sevgilisi oldugu icin ayiplanir. Koca kadin evlenmeden cocuklarinin yanina sevgilisini mi getiriyor denir. Kucucuk kizin sevgilisi eve mi geliyor denir. Igrenc normlar esliginde buyudugumuz icin “kadin” soyledir boyledirle buyudugumuz icin, bulunmaz hint kumasi saniyoruz karsimizdaki afedersiniz ama bir bk olmayan insanlari. Cunku boyle kodlanmis. Siyasette de boyle her yerde boyle. 

  24 nisan 10:45

  8. Süslü hayatı yeniden keşfedin kitabını öneririm size.

  Küçüklüğümüzde oluşan şemalarımızı (bağımlılık, terk edilme korkusu vs.) anlatıyor ve çözüm yollarını gösteriyor.

  Sorunuzun cevabına gelirsek üstteki anonimin de söylediği gibi şemalar çok biz küçükken oluştuğu için dünya algımızı şekillendiriyor ve bize acı bile verseler onları sürdürmeye meyilli oluyoruz. Çünkü bildiğimiz tanıdığımız dünya o şekilde onun dışına çıkmak istemiyoruz.

  24 nisan 11:32

  9. Ailemden sevgi gördüm

  Babamla aram muazzam, anneme ablama cok güzel davranır.

  Ama hayatımdaki adam tam olarak sorunlu ve ben hep pesindeyim onu 1 senedir toplamak icin kendimi bitirdim.

  Bu neden böyle bilmiyorum cidden

  24 nisan 12:19

  10. 12.anonim şemalar çok farklı şekillerde yaşanabiliyor ve malesefki sadece ailede edinilmiyor.

  Üstteki anonimin dediği gibi hayatı yeniden keşfedin çok güzel bir başlangıç ancak gerçekten iyi bir şema terapist bulmak da muazzam.

  24 nisan 23:00