6 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

neden rahatca siyaset konusamıyoruz ?

az önce erdoğanla ilgili bir baslık vardı,bi baktım gitmiş ,soran kendisi mi sildi?yoksa kaldırıldı mı ? öncelikle bunu sorayım kimseyi zan altında bırakmadan.daha önce de bu tarz kaldırılan cevaplara denk geldim ve bu durumdan rahatsızım,ben mi yanlıs düşünüyorum yoksa ?

1. Siyaset konuşulavak bir ülke değil burası çünkü herşey yeterince akıldışı. Mantıklı bir ortam ya da olaylar olsa muhattabın adam akıllı olsa -her taraf için söylüyorum- oturulur düzgünce konuşulurdu. Ama herkesin kafa atmış durumda. Ben mesela enerji harcamak istemiyorum böyle şeylere.

16 mayıs 19:06

2. Hayatımızı geleceğimizi,kazancımızı,sağlık ve eğitim imkanlarımızı güvenliğimizi her seyimizi bu kadar etkileyen bir şeyi konusmuyor olmak kötü değil mi ? 

16 mayıs 19:17

3. Süslü soruyu ben sormuştum, merak ettiğime cevap bulduğum ve tartışma çıkacağını hissettiğim için kendim sildim. 

16 mayıs 19:33


4. bizden önceki neslin bizi bastırması, aman siyasete karışma, aman eyleme karışma politikaları bugünlere yol açtı. bir de diğerlerinin düşüncelerine tahammülsüzlük ve jurnalcilik de var, "valla 155i ararın" diyen dedeyi düşünün. bir de üstüne hiçbir şey bilmeden fikir sahibi olanların cahil fanatikliği de eklenince... konuşamıyoruz.

16 mayıs 19:37

5. - çünkü yeterince bilgimiz yok, takım tutar gibi siyasi görüş "tutuyoruz." tartışmalar da sığ kalıyor. kömür, laiklik, kaçak elektrik. baydı yani aynı ezbere laflar dönüyor.

- üstelik kimsenin fikri değişmiyor, sanki partisi kan grubu olmuş, içine işlemiş, görüşlerinin değişmesi, görüşlerinin ayrı düşmesi mümkün değilmiş gibi yanlış olma ve fikri değiştirme ihtimali "döneklik" gibi korkunç bir şey olarak görülüyor, çoğu insan bir kez desteklediği partiden dönmemek için kendini paralıyor.

- avrupa demokrasilerinde partilerin siyasetleri arasındaki farklar temel hak ve özgürlükler konusunda az çok aynı ,ekonomi politikaları göçmenler vs gibi konularda az çok farklıyken bizde partilerin görüş farklılıkları dağlara taşlara. insanlar canhiras bir şekilde karşısındakini asla dinlemeden düşman belleyip saydırıyorlar.

- devlet eliyle ayrıştırma politikası uygulanıyor, kimse birbirini sevmiyor.

- kimse düşünmüyor bu neden böyle, bu insanlar deli mi diye. "x partililerin hepsi mi deli ki böyle düşünüyorlar" demiyorlar, neden oy verdiklerini anlamaya çalışmıyorlar- ki buraya 3 major partinin adını da koyabilirsin sonuç değişmiyor.

17 mayıs 05:16

6. ben konuşunca terörist diyorlar.

Çok 'terörist' arkadaşımı kaybettim.Bir ölüm haberi daha okuyacağım diye içim titriyor.Bütün sosyal medya hesaplarım kapalı.Görmemek için.

konuşmak istiyorsun ama zaten alevi,zaten kadın,zaten kürt,zaten türbanlı oluyorsun.

kime ne anlatacağız ki?

17 mayıs 14:08