17 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

nişanlanıyorumm yüzük seçimi için yardımmmm?

merhaba süslüler, erkek arkadaşımla önümüzdeki ay nişanlanıyoruz ama ikimizde söz yüzüğü nedir nişan yüzüğü nedir hiçbir şey bilmiyoruz. şimdi öncelikle nişan yüzüğü şöyle bir şey olabilir mi ?(link: https://www.misspirlanta.com/urun/bestas-pirlanta-yuzuk-yza00262-1/ ) ben bu tarz beştaşları seviyorum ama nişan yüzüğü dediğin tektaş mı olur. öyleyse eğer sizce hangisi ? (link: https://www.misspirlanta.com/urun/siyah-pirlanta-tektas-yuzuk-yzt0221/ bu mu) yoksa (link: https://www.misspirlanta.com/urun/tektas-pirlanta-yuzuk-yzt00186/ böyle sade bir şey mi)

1. Nişan yüzüğü alyanstır. Beştaş ve tektaş konusu sizin zevkinize ve isteğinize kalmış bir şey. 

8 ocak 15:29

2. alyans olmazsa olmaz mı anonim?

8 ocak 15:31

3. Bende son koyduğunuz gibi sade bi tektaş var, evlenme teklifi ederken vermişti nişanlım (bana sorsa istemezdim, kanlı elmas olayları yüzünden etik gelmiyor ve bir yüzüğe o kadar para verilmesini gereksiz görüyorum, ama zevk ve imkan meselesi...). Sonra nişanda alyans aldık. Ben sade ve klasik şeyler sevdiğimden standart dümdüz sarı altın bi alyans seçtik. nişandan beri ikisi de sağ elimde takılı, evlenince sola geçiyormuş. Ben de çok hakim değilim yine istemediğimden ama genelde bana söylenen beştaş evlilik öncesi alınıyor....

8 ocak 15:32


4. Ben ilk anonim alyanssız tabiki olmaz. Nişan töreninin esas olayı alyanstır.  Alyansın taşlı ya da düz olanları gibi bir çok modeli var. 

Genelde evlenme teklifinde tek taş pırlanta ya da tek taşlı bir yüzük, düğünde de erkek tarafı uygun görürse beştaş takılıyor. Fakat dediğim gibi taşlı yüzükler olmasada olur. Alyans bunun esas yüzüğüdür. Tabiki siz biz alyans istemiyoruz böyle yapacağız diyorsanız da o sizin keyfinize kalmış. Ben geneli söylüyorum. 

8 ocak 15:40

5. merhaba, mutluluklar diliyorum. umarım içinize sinen zarif bir model bulursunuz. bildiklerimi paylaşacağım, bunların "gerekli" veya "kural" olduklarını kesinlikle iddia etmiyorum.

geleneksel olarak yerleşmiş anlamları şu şekilde:

söz yüzüğü: teklif esnasında veya evlilik kararı verildiğinde hediye edilen tek taş yüzük.

nişan yüzüğü: nişan töreninde iki tarafın da sağ yüzük parmağına takacağı alyans. yani teklifte tektaş almış olsanız da olmasanız da şu aşamada alyans seçimiyle uğraşıyor olmanız gerekiyor. bu yüzük evlendiğinizde sol ele geçirilir. "söz ve nişanı bir arada yapmak" ise nişan töreninde hem tektaş hem de alyans takmak anlamına geliyor. aynı parmağa veya farklı ellere takılabilir. bir tektaşın hiç söz konusu olmaması da olabilir dediğim gibi. tektaşı karşı taraf (eş adayınız veya ailesi) isterse alır, "aldırmak" pek uygun değildir.

beştaş eşin ailesinin nikâh günü hediye ettiği bir takı. nişan yüzüğü için epey abartılı bir tercih olacaktır. bu arada verdiğiniz bağlantıdakiler hoş görünmekle birlikte orijinalliklerinden emin değilim. orta kalite (yani ortalama bir renk, kesim ve berraklığa sahip orta boy taşlı) bir beştaş yüzük an az 15 bin tl civarı olur. 1500 liraya da düşük-orta kaliteli tektaşların olması mümkündür. bu fiyatların altında olması ya taşların çok küçük olması ya da taşın gerçek olmaması (cam, zirkon vb. olması) anlamına gelir.

8 ocak 15:55

6. Söz yüzüğü yani en azından eskiden söz yüzüğü isteme sonrası aile arasında takılan incecik alyanslardı. Sonra şaşalı nişan yapılınca kalın alyans takılırdı. Evlenme teklifi varsa tek taş zaten standart. yani aslında tek ihtiyacınız birer alyans, gerisi keyf, nasıl isterseniz öyle.

Bir de beş taş anne yüzüğü değil mi biraz ya sizcede. 32 yaşındayım, ben takmıyorum ama çocuklu arkadaşlarım doğum hediyesi olarak aldırmışlardı eşlerine.

8 ocak 17:14

7. bence siz hangisini çok sevdiyseniz o sizin yüzüğünüzdür.

klasik olan; sözde tektaş, nişanda alyans evlilik/nikah/doğumda beştaş aldırılıyor.

eğerki bunları sevmiyorsanız çok güzel bir evlilik yüzüğü seçip sadece onu takabilirsiniz ki ben öyle yaparım sanırım. alyans sevmiyorum. 5 taş da abartılı geliyor bana.

8 ocak 17:21


8. Canın ne istiyordaconu al bu kanlı elmas olaylarına da çok takılma eğer fast fashion markaldın üçüncü dünya ülkelerinde üç kıruşa çalıştırdığı işçilere, nike ın sweat shoplarına, hormon ve antibiyotikle beslenip ayakta duramayacak kadar sağlıksız halde kesilen hayvanlara, dünyaya arabaların saldığı karbona herşeye duyarlıysan ok ama sırf kanlı elmas goygoyuna gelip de elmasa pırlantaya bok atmak Zorundayım diye düşünme boynun bükük kalmasın. 

Ha cidden duyarlıyaan da etik çıkarılanlrı var yine :) cryelty free bi nevi. Demokraside çareler...

8 ocak 17:52

9. Bi be benim bildiğim şu, teklif esnasında tek taş veya herhangi bir sade yüzük-yüzüğü sonra el ele gidip istediğini alabilmen için- sonra nişanda düz alyanslar hem kıza hem erkeğe. 

8 ocak 17:55

10. yine zorunluluk söz konusu olmamakla birlikte, geleneksel olarak doğum sonrasında tamtur hediye ediliyormuş bir mücevherat markasının blogunda okuduğuma göre. beştaş düğün döneminde ön planda olan bir mevzu.

8 ocak 18:08