8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

okul, kariyer, hayat ?

iyi geceler susluler. bolumumde cevremde cogu arkadasim, bolumumle ilgili etkinliklerde bulunayim, cv icin onemli projelere katilayim, kendimi gostereyim, kariyer yapayim pesinde. bilmiyorum belki de bana garip geliyor ya da ben mi garibim; ben cok anlamsiz buluyorum hepsini. okuyorum sadece, kariyer hedefim falan yok, hevesim yok. bolumumu seviyorum ama calismak anlaminda, "iyi yerlere gelmek" gibi isteklerim yok yani. bazen kotu hissediyorum bu yuzden, bazen de ne anlami var ki diyorum. var mi benim gibi olan:/

1. bu kosturmaca anlamsiz geliyor zaten bundan bahsediyorum.

15 mart 22:35

2. maalesef oyle fakat zorlaniyorum, sogumaya basliyorum iyice itiliyorum. aslinda nasil motive olup nasil iteliyorsunuz kendinizi diye soracaktim toparlayamamisim yine.

15 mart 22:44

3. Ona buna atlayan hırslı bir tayfa var her okulda. Açık konuşalım o katıldıkları çoğu şey de anlamsız, güya sertifika toplama yarışındalar ama derslerdeki başarı birçok etkinlikten daha önemli. Siz de hiçbir şeye katılmamazlık etmeyin ancak kendinize şimdiden bir taslak Cv oluşturabilirsiniz ve mezun olduğum gün cvmde ne gibi şeyler olmalı/olsun isterdim gibi kendinize sorup bu yönde bir takım nitelikli etkinliklere katılmanız güzel olur.

15 mart 22:58


4. mezun olunca sizi hırssız olmakla suçluyorlar. hırsın güzel bir şey olduğuna nasıl inanıyorlarsa. paraya aşık insanların garip inanışları. umursamam onları, kendi yağımda kavrulurum derseniz anın keyfini çıkarın ama ilerde pişman olacağınızı düşünüyorsanız şimdiden kariyeriniz için çalışmanız gerekiyor. ne yapmak istediğinizden ziyade ne yaşamak, nasıl yaşamak istediğinize karar vermek önemli

16 mart 09:10

5. tesekkurler anonimler cevaplar icin.

uc kurus para icin tum vaktimi verecegim, o elime gecen uc kurus parayi harcayacak kisitli vaktim olacak. yani calismanin neresi guzel, insanlar neden bu kadar hevesli bunu anlamiyorum. calis cabala tum vaktini ver yorgun argin trafigi cek mobbing de cabasi. sistemin curuk elmasiyim sanirim.

16 mart 11:04

6. soruyu soran süslüm, aynen katılıyorum son cevabınıza.

ben geçen yıl mezun oldum. mezun olduğum bölüm uluslararası ilişkiler. bölümümden çok zevk aldım. tam ilgilendiğim konulardı. zaten seçimimi ileride ne olurum diye değil, neyi okumaktan zek alırım diye seçmiştim. ancak ne bir sertifika programına katıldım, ne ingilizce harici bir dil öğrendim. hiç içimden gelmedi. şimdi ise vasıfsızlığımın farkında olarak, iş bulamıyorum. işin garibi yine de kendimi geliştirmeye  çalışmıyorum. kendimi geliştirsem neye yarar ki? çevrem gerçekten çalışmış, kendini geliştirmiş ve torpili olmadığı için sürünenlerden geçilmiyor. birkaç istisna kişi hariç ülkede durum bu (aslında sadece bize özgü de değil, dünyada durum böyle). öyle veya böyle kölesin. üç kuruş için (çoğu yer asgari ücretle başlatıyor, yıllar içinde alınan zamlar komik rakamlar) hayatımın en güzel yıllarını heba etmek, büyük şirket sahipleri zenginliklerine zenginlik katsın diye gece gündüz demeden çalışmak, ne bileyim, yazık ya. sistemi asla ve asla sevmiyorum. bunun bir parçası olmak istemiyorum. sırf ailem üzülmesin diye birkaç yıl çalışırım, sonrasında ise alakam olmaz diye düşünüyorum. 

benim de fikrim bu yönde.

16 mart 14:34

7. son anonim katiliyorum size tamamen. sisteme karsiyim, bir parcasi olmak istemiyorum. sistemi de degistiremeyecegim. insanlar nasil bu kadar adapte, sorgulamadan lambur lumbur yasiyor anlayamiyorum. calismak istemiyorum, en azindan hayvani kosullarda calismak istemiyorum. maalesef ulkemizde boyle. torpilin varsa da yine ayni hayvani kosullarda calisiyorsun uc kurus para aliyorsun, kendine ayiracak vaktin yok, okuyacak vaktin yok. sanirim en mantiklisi okulda kalabilmek bizim icin.

16 mart 14:40


8. Ben 5.anonim. Son anonimin dediğine kesinlikle katılıyorum kimler kimler ne paralar ile nerelere gittiler de adam oldular. Ama o üniversitelerin de adı var tadı yok, adam 2 yıl gitmiş e ingiltereden mezun canıııığğm diyorsunuz, projeye girişince işin rengi belli oluyor, tövbeler tövbesi. En sonunda saygı duyulmuyorlar ve böyle bir hayat istemezdim ne kadar param olursa olsun. Her neyse, Sistemin bir çarkı olup olmamak elbette size kalmış, ben de aynı sizin gibi düşünen bir çürük elmayım bu arada. Ama en sonunda kendime ettiğimi fark ettim, o hırslı insanlar gibi olmak istemediğim için bazı fırsatları da göz ardı edip gelişemediğimi, networkumun kısıtlı kaldığını, kendimi bazı şeylerden mahrum bıraktığımı fark ettim, son dönemimdeyim şu an. Benim uzun zaman önce teklif aldığım staj fırsatını politik davranıp tribe girdiğim için şu an bir başkası çatır çatır kullanıyor. Helal olsun ona, benim salaklığım diyorum ben de. Bir başka fırsatı daha kaybetmek üzere iken yeni yeni lehime çevirme aşamasındayım falan ama yine de bazı şeylere geç kalındı, inanılmaz üzüntü içindeyim. Şimdi ise kendimi toparlamaya çalışıyorum, bazı seçkin etkinliklere katılmaya, gerekli gördüğüm eğitimleri almaya, selam vermediğim insanlara arkadaşça yaklaşmaya, onlardan da bi şeyler kapmaya çalışıyorum. Siz de bazı şeyleri bi tartıya koyun ve sizi geliştirecek bi takım fırsatları bu tip insanlar gibi olmayım diye boşa geri çevirmeyin, çünkü bu da bir çeşit atalet sorunu bana kalırsa. Mevcut fırsat yoksa da yaratmak sizin elinizde, genç ve güzel ve akıllı olan sizsiniz.

18 mart 16:04