197 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

oruç tutmak zorunda mıyım süslüler  ?

toplum baskısını hissediyor musunuz

1. Ben hissediyorum toplum baskısı cevre baskısı yuzunden tam bir iki yüzlü gibi tutmayıp tutuyo gibi yapıyorum

16 mayıs 08:58

2. Yoo, hissetmiyorum. Gecen sene bu zamanlar inancli bir insamdim, elimden geldigince tutmaya calisirdim. Tutmayana da karismazdim. Sonucta bir hastaliginiz olabilir, nedeniniz olabilir, belki de sadece caniniz istemiyordur. Ama toplum baskisiyla hareket etmeyin suslu, ateist erkek arkadasin teravihe goturuldugunu, zorla oruc tutturuldugunu gordu bu gozler

16 mayıs 09:00

3. Oruç tutmuyorum. Toplum baskisi da hissetmiyorum çünkü çevremdeki insanlarin coğu da tutmuyor. Tutanlar da kendi kendilerine tutuyor.

16 mayıs 09:01


4. Allah allah nerde yaşıyosunuz arkadaşlar. Ben 4-5 yıldır bazı sebeplerle tutamıyorum, çevremin yüzde 80 i tutuyor ama hiç baskı neyin hissetmedim. Cidden garip geldiği için soruyorum. Kız kardeşimin ben bir şey yerken "yanacaksın nihahahha" demesi dışında ( espri amaçlı) hiç bir şey duymuyorum bu konuyla ilgili. Meraktan soruyorum açar mısınız? Nasıl bir baskı, mesela insanlar ne diyor ne yapıyor?

16 mayıs 09:03

5. İnsanların bişey demesine yapmasına gerek yok. Her yıl görüyoruz tvde haberlerde millet oruç tutarken sigara içtiği için linç edilern insanları falan

16 mayıs 09:06

6. Çevremde de doğru düzgün tutan olmadığı için hiç baskı hissetmiyorum ama mesela dışarı baskısından bahsediyorsak evet bu var. Öğle sıcağında ümraniyenin göbeğinde su için mesela, cık cık cıklar tövbe tövbeler, mırıldanarak size kafir diyenler saymakla bitmez. O da bölgesinden bölgesine değişir gerçi, bağdat caddesinde denk gelmezsiniz muhtemelen.

16 mayıs 09:08

7. 5. Anonim ben 2. Anonimim, ya insanlarin gozune gozune sokarak yapmamak lazim bunu. Dayak atmayi hicbir sekilde savunmuyorum ama oruc tutan insanin onunde sigara icmek, yemek yemek cok buyuk saygisizlik bana kalirsa.

16 mayıs 09:09


8. Keşke her yer istanbul olsa o zaman ben avuç içi kadar bi ilçede yaşıyorum bugün sokakta su içsem akşama mahallede kafirliğimi atayızlığımı duymayan kalmazü

16 mayıs 09:10

9. Ateistim, hic hissetmiyorum yemege de gidiyorum yani oglen. Isin ilginc kismi bombos da olmuyor baya kisi oluyor tutmayan, cafeler restoranlar dopdolu(gizlinot: Adana'da yasiyorum. ) Bide babam hep der ki aslinda %10 ancak tutuyor cogu bi ilk gunler tutuyor bide bitimine dogru tutuyor sucluluk duyup.

16 mayıs 09:11

10. Süslüm ona inanacak olsak camiiyi ahır yaptılar diyenlere de inanalım. Saçma sapan medyaya hiç itibar etmiyorum. Elbet dayak yemiş de vardır muhakkak ama hiç birimizin, aman dayak yeriz oruç tutalım baskısı altında olduğunu sanmam.

16 mayıs 09:12