sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  34 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  pali ailesine söylenip burda sabahtan akşama kadar tarot, fal muhabbeti çevirenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

  cin konusundaki tavırları yüzünden sayfalarca yazı yazıp kendini farklı sanıp, burda her gün tarottan bahseden, falsız cümle kurmayan güya ülke seviyesinin üstünde ve farkındalık sahibi olduğunu düşünen kişiler bana komik geliyor. palu ailesi tabi ki farklı bir noktada yanlış anlaşılma olmasın çocuk istismarı galan gibi şeylerle bir tutmuyorum. sadece batıl inanç ve şarlatanlıktan ibaret olan bu konular sayelerinde gündeme geldiği için sormak istedim. o insanlık artıklarıyla evinde oturup fal bakıp takılanların ayırt edebilecek akıl var çok şükür o yüzden başka yerlere çekmelim konuyu. fal, tarot, büyü, cin gibi olaylara inanışın ya da vakit geçirmenin birisini şu anda cahil yaparken diğerini aman eğleniyor noktasında tutan şey ne sizleriçin?

  1. eğlence düzeyinde kalması, bazen duymak  istediğimiz şeyleri somut bir şeye dayandırmak (kahve telvesi) ama bunun geleceğimizi gösterebilecek bir şey olmadığını bilmek bir yandan, bir hevesle bakmak ve körü körüne hipnozmuş gibi davranmamak, inanmamak

  11 ocak 02:49

  2. bunu keyfi olarak yapmak var bir de onlar gibi takıntı seviyesinde olmak. ben kötü niyet görmüyorum o tarz sorularda. sosyal içicilik ve bağımlılık arasındaki fark gibi görüyorum

  11 ocak 02:56

  3. Fakat bir hafta öncesine kadar ülkedeki bir çok insanın cinler konusunda hassasiyeti vardı ve bu konunun sonuçlarının dayandığı noktayı herkes gördü, siz sadece fala eğlenirken benim okulda duyduğum ve ciddi paralara, falcıya ulaşmak için yol kat eden duyduklarım vardı. Bu aradaki eğlencesine bakış açısıyla, hayatının mekrzine konması farkını ölçecek ya da engelleyecek bir mekanizma yok. Aynı benim bazı geceler paranormal şeyleri düşünüp ürkmem ama palu ailesi gibi akıl tutulması yaşamamam gibi. Ama herkes dedeyi ya da en vüyüm aile bireylerini eleştirirken sen de kızını cin gibi yalanlara karşı bçyle büyütmeseydin bunlar olmazdı hala cin konusunu konuşan insanlar var salaklar gibi eleştirdi ve herkes de katıldı. Mesela burda tarot sorusu açıp evde kartları dizen birisi veya her hün yemekten sonra kahve fincanını kapatan bir annenin kızının, oğlunun ilerde bunu kendi işinde yanlış yorumlayıp, ona göre akıl turulması yaşamayacağını kim garanti edebilir?

  11 ocak 02:56


  4. kesinlikle. Benim esas sorum şu ki evde sizi gören çocuklarınız konusunda nasıl garanti verdiğiniz? Duymak istediğiniz şeyleri duyup kendini kandırmak gibi bir seyin arkasına bu tarz cahiliye devri adetleriyle sığınan bir anne modelinin sonuçları benim sorum? O damada inanan kızın sizin kızınız olmayacağının garantisi?

  11 ocak 03:09

  5. ya kusura bakmayın da size cahil deme hakkını kim veriyor? kırk yılda bir fal baktırırım oturup sonra buna göre hayatımı kurmuyorum ki sonrasında aklıma bile gelmez çoğu şey. benim gördüğüm ailenin yaptığı bu evlerini falan bırakıp arabada yaşamışlar sanırım daha kötü olayları da gördük ülkece. burada tarot soruluruna yazmadım başta yakalasam yazardım belki ama abartıyorsunuz bence. kız kıza yapılan bir aktivite gibi bir şey bu bizim kültürümüzde hiç mi fal baktırmadınız yani?

  bu ikisini kıyaslamak saçma çok ayrı seviyedeler.

  11 ocak 03:12

  6. o damada inanan kızın sizin kızınız olmayacağının garantisi demişsiniz.  şudur; analitik, rasyonel düşünce sistemi aşılanan, bilimi anlayan ve kavrayan bir insan, çocuk, asılsız, bilime dayanmayan hiç bir şeyi kabul etmez. büyü cin gelecek görmek gibi şeylere güler geçer çünkü doğası böyledir. bütün bunları bilip, öylesine bir şeye bakmakla da onlarla aynı kefede tutulabilme  ihtimali dahi sadece gülünç. 

  11 ocak 03:21

  7. Zaten soruda amacımın fal bakınca eve gidip ailenizle orgy yapıp kocanızla cocuklarınıza tecavüz edeceksiniz demek olmadığını sadece toplumda var olan günğmüze kadar gelen pagan ve cahiliye dönemi adetlerinin gizemli taraflarıyla insanları ne hale getirebileceğini gördük, peki daha hafifi olan bu eylemi neden bu kadar savunuyorsunuz ve sizi o insanlardan ayırdığımı düşündüğünüz şey ne diye sordum.  Ne kadar açıklama var fark ettiyseniz. Cine inan insanlar konusunda bir haftadır neden cahil deniyorsa o hakla demiş olabilirler mi acaba? Cahillik gbt ile tanımlanmıyor ki. Palular nasıl cahilse bu da cahil. Suç payı değil.

  Yani kısaca demek istediğim nargile kafe işleriyle son 10 yıldır tekrar yükselişe geçen bu fal olaylarının sizin yetişticeğiniz çocuklar üstündeki etkisinin sonuçlarını görebiliyor musunuz diyorum. ve evet baktırmadım, annem yanımda böyle bir hareket yapmadı, yapanlarla benim evimde finavı çevirmeyin diye kafa tutup beni uzak tuttu. Sanki niğdenin köyünde tarot bakan nineler var da geleneksel, kültüren, içimizden bir değermiş gibi konuşmanız bir garip. Falın popülerleşmesi nargile kafenin ömrü kadar.

  11 ocak 03:21

  8. sizin anlamadığınız boyut farkı. palu ailesinin de diğer cahil ailelerden boyut farkı var. aynılaştırmak, genelleştirmek ve kalıplara sokmak işinize veya kolayınıza geliyor olabilir. ama nasıl her cinayet bir değilse her düşünceve yaşayış tarzını palu ailesi ile bağdaştıramazsınız. bu boyut farkını atlayarak yapmaya çalıştığınız kategorilendirme de cahilce olur.

  11 ocak 03:25

  9. Sorumuz şu; 

  Yanımda fal bakıp, duymak istediklerini duymayı bekleyen bir anneyi evladı olarak bana bilimsel ve rasyonel, analitik düşün dediğinde nasıl ciddiye alırım? 

  Ya anneme bakıp burçlara göre hoşlandığım çocukla geleceğimizi belirlicem ya da gerçekten bilimsel düşünüp aynı zamanda anneme bakış açımı mı değiştirip, onu mu ciddiye almayacağım?

  11 ocak 03:29

  10. Ya gerçekten acayipsiniz, olay palu ailesi değil zaten. Öz kızına 24 yıl tecavüz adamın cin gibi bi konuyla alakası yoktu. Empati yoksunluğu, psikopatlık vs. Aşırı farklı şeyler. Bugüne kadar ülkenin büyük bir çocuğunluğu cinden korkmasına rağmen böyle bir şey yapmadı. Esas sorun bu insanlarla bu inanışların gündeme gelip bir haftadır aşağılanması. Ve hafif inanış şekilleriyle burçlara bakıp, kart açanların bu insnaları bu yüzden aşağılaması. 

  palu ailesi ekseninden çıkın, soru sadece gündeme gelme şekliydi. Herkesi genelleştirme, sınıflandırma gibi bir durum yok sadece anlamak istiyoruz. Mantıklı açıklama yapmak yerine palu ailelerinin yanında ne kadar masum olduğunuzu açıklıyorsunuz. Valla sağolun, ne kadar teşekkür etsek az. Hiç adam öldürüp din şarlatanlığı yapmamışsınız fal da aşırı başka ve normal bir şeymiş mı dememiz gerek acaba bu cevaplardan sonra?

  11 ocak 03:35