5 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

para biriktirme kapasiteniz nedir?

kızlar ben işe bu yılın başında girdim. ailemle birlikte ankara'da yaşıyorum. 7 aydır tam maaş alıyorum, maaşım 1800 tl. yol yemek yok, yemeğimi yanımda getiriyorum. yemek için masrafımın olmadığını söyleyebilirim. bazen abur cubur alıyorum o kadar. maaşımla hiç büyük çaplı bir şey almadım. telefon, bilgisayar vs gibi. yani bir tek kıyafetime, gezmeme tozmama harcadım. bir de arkadaşımın düğünü için çeyrek almıştım. fakat seneye evlenmeyi düşündüğüm için para biriktirmeye çalışıyorum. 7 ayda biriktirdiğim aşağı yukarı 5 bin tl olmuş. sizce bu kadar sürede bu miktar nasıl diye sormak istedim. yani bu kadar elzem bir amaç için biriktirmeye çalışıyorum ama yeterli değil mi acaba. sizler para biriktirirken bu maaşla ne ölçüde biriktirirdiniz acaba. kendimi motive etmeye çalışıyorum.

1. Maaşınıza göre güzrl biriktirmişsiniz bence.

20 eylül 11:35

2. aynı maaş benzer koşullarla ben 3 çeyrek alabildim süslü.tabi kira ödüyorum.nasıl başardın neler yaptın?

20 eylül 12:23

3. süslü en başta kira ödemiyorum ondan dolayıdır büyük bir kısmı. onun dışında söylediğim harcamalardan başka bir giderim olmuyor. çok savruk yaşamıyorum. sevgilim var onla buluşuyorum sadece. onla buluşunca da bazen o ödediği için masrafım bölünmüş olabilir. en büyük giderim kıyafet üzerine. onu da oldukça azaltabilirsem elime daha büyük miktar kalacak. bir de ben paramı mayıs ayından beri tl de tutmuyorum. büyük bölümü dolarda olmak üzere altın da var. aslında 700-800 tl si değer kazanmasından elde edilmiş kar.

20 eylül 13:06


4. aylık yaklaşık olarak 710 civarı kenara koymuşsunuz süslü. geriye 1100 kalır yaklaşık olarak. ankarada ulaşım fiyatlarını bilmiyorum, aylık ne kadar ulaşıma veriyosunuz hesaplayamadım o yüzden. kıyafet harcamalarınızı biraz azaltabilirseniz 1000 liraya kadar kenara koymuş olursunuz demeye geldim. döviz almışsınız çok güzel yapmışsınız uzun vadede altın almak da akıllıca. diğer süslülerin dediği gibi maaşa bağlı bu biriktirme işi o yüzden maaşınıza göre gayet güzel bi birikim olmuş

20 eylül 16:38

5. süslü bende asgari ücretle çalışıyorum. 1603 tl. yol param var, yemeğim yok. bende 11 ayda 9050 tl biriktirdim. ailemle yaşıyorum aylık 700-800 tl falan harcıyorum bazen çok az daha fazlası oluyor. kısınca bir şeylerden güzelce birikiyor. bence gayet güzel biriktirmişsiniz.

20 eylül 17:40