sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
8 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

psikolog nasıl seçilir? neye dikkat etmeliyim?

istanbul için seanslar 300-350 civarı. geniş geniş gönlümce harcayabileceğim bir bütçem yok malesef. deneye yanıla bu uğurda oldukça para harcayan arkadaşım oldu.1-2 seans gidip anlaşamadığı için bırakanı da gördüm. öyle bir lüksüm yok. siz nasıl seçtiniz psikologu? (klinik psikolog arıyorum ve mezun oldukları okullara dikkat ediyorum) 

1. Ben okulla alakası olduğunu çok düşünmüyorum süslü. Hangi tarz terapi yaptığı vr etkileşiminiz önemli olan. 3 tane psikoloğa gittim şu güne kadar en sevdiğim en çok verim aldığım ilkiydi ve telefondan öylesine önerdikleri biriydi biraz şans yani. İlki ahım şahım okuldan mezun da değildi ama iletişimimiz harikaydı. 2. sine ilki bulunduğum şehirden ayrılınca internetteki tavsiyeler üzerine gittim. Gitmez olaydım yani adamla hiç ama hiç uyuşmadık ve yaptığı yorumlar verdiği bilişsel terapi ödevleri aşşırı saçmaydı. Ben de kısa sürede bıraktım. En sonuncusuna da kuzenimin tavsiyesiyle yeni gitmeye başladım birkaç seans oldu ama genel olarak beğeniyorum. CVsi en dolu olan son gittiğim aralarında. Keyifli geçiyor ama bir ilki değil. Biraz da şans işte.

13 mayıs 2018 14:21

2. internet yorumlarına nedense güvenemiyorum. cvsi en dolu dediğiniz şeyse, bazen 1-2 günlük eğitimler bile kalabalık görünsün diye yazılabiliyor. okul konusunu önemsiyorum çünkü bilinen köklü bir okulun mezunu ile adını duymadığım üniversitenin mezunu ne yazık ki gözümde aynı değil. Burada da sonrasında yaptığı yüksek lisansa bakıyorum. 

13 mayıs 2018 14:40

3. Ben ilk basta pek anlamazdim klinik psikolog ayrimini. Ilk kizilay tip merkezine gitmistim. Tamamen sans oldu benim durumum. Benim psikologum klinik psikologtu ve en az 10 yillik tecrubesi var. Sonra ordan ayrildi simdi kendi ofisinde. seansi su an 250. 300 liralar falan cok degil mi ya, nisanstasi ya da bagdat caddesinde falan mi onlar?

13 mayıs 2018 14:40

4. Sizin kişiliğinizin psikologla, ihtiyacınızın ise psikoloğun terapi yönelimiyle uyuşması oldukça önemlidir. Mesleğin içinden biri olarak söyleyebilirim ki klinik psikologların yetiştikleri okullar oldukça önemli çünkü ne yazık ki ülkemizde standardize edilmiş eğitimlere uygun olmayacak şekilde klinik psikoloji eğitimi veren üniversiteler var. Psikoloji eğitimi alan ya da psikolog bir tanıdığınız varsa ihtiyacınızı kısaca anlatarak terapi yönelimleri hakkında sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz. Sormak istediğiniz birşey olursa bana da mesaj atabilirsiniz.

13 mayıs 2018 20:58

5. ben de istediğiniz şey ve uygun terapi yöntemi ile alakası olduğunu düşünüyorum. kısa süreli bir sorunsa ve diğerlerine nazaran daha hızlı çözüm istiyorsanız (işte kaygı, fobi vs.) gibi mesela bdt var. burada türkiye'de bdt'nin derneğine bakmanız ve oradan isim aramanız işe yarayababilir mesela. ya da uzun süreli giderim, sorunun derinine inilsin vs. derseniz, varoluş, psikanaliz, gestalt gibi alanlar olabilir. aynı şekilde bunların da sitelerine bakabilir cv verenler olduğunda inceleyebilirsiniz. bdt artık herkes alıyor mesela yani çok geniş bir alan iyisi de kötüsü de çıkması daha yüksek. ama gestalt, varoluş gibi alanlar daha az ve spesifik olduğu için ve bu alanlarda çalışan psikologlar diğerlerine nazaran daha az oldukları için sitelerden, eğitim derneklerinden bulabilirsiniz. bir de size uyacak mı şöyle, bdt ödev verir mesela, bazı insanlar buna gelemez. gestalt, narrative var resim çizdirebiliyorlar, yazı yazdırabiliyorlar, boş sandalye tekniği vs uygulayabiliyorlar, bazısı bunu çok seviyor. ben bunun zorlu olduğunu düşünüyorum, her zaman ilk gidişte bulmak zor oluyor o yüzden. :) ben de klinik psikologum eğitimler ile kendime iyi geleni buldum.

13 mayıs 2018 23:51

6. cevaplarınız için teşekkür ederim, değişik teknikler var evet bütün gün araştırınca nispeten daha kısa süren ve travmaya yönelik emdr yönteminde karar kıldım. Emdr sitesinde kayıtlı, klinik psikolog arayacağım. umarım kendim için en uygununu bulurum.

14 mayıs 2018 00:36

7. öncelikle klinik psikologluk meselesine bir açıklık getirmek istiyorum. klinik psikologluk ünvanı yeterince paranız varsa lisans eğitiminizin içeriği ve kalitesine bakılmaksızın edilebileceğiniz bir ünvan haline geldi. bu nedenle mezun olunan okul önemlidir. uzmanlık yapılan okul önemlidir. ben bir devlet üniversitesinden mezunum, yüksek lisansım da devlet üniversitesinden. özelde klinik yükseği yapan arkadaşlarımın uçak mühendisi sınıf arkadaşları filan var düşünün bu işler artık bu raddeye geldi. ruh sağlığınızı kime emanet ettiğiniz çok önemli.

benim önerim sıkıntınız üzerinde spesifik çalışmış bir uzman seçmeniz olur. (mesela ben boşanma ve çocuk alanında danışan görüyorum, akademik yayınlarım bu yönde olduğundan, uzman psikoloğum, klinik psikolog değilim. sadece örnek olması açısından söyledim.)

14 mayıs 2018 23:29

8. Bu konuyu günlerdir araştırdım ve dediğiniz gibi klinik yüksek yapılan yeri ve sonrasında eklenen eğitimleri dikkatle inceledim. Bazıları sadece cv dolsun diye 1 günlük semineri eğitim aldım uzmanı oldum diye yayınlıyor. didik didik iyice bakmak lazım. Zira hem paranızdan hem sağlığınızdan olursunuz..

15 mayıs 2018 20:52