yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  4 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  psikoloji bölümü hakkında konuşalım mı?

  şuan hazırlıktayım seneye bölümüme geçicem, ama dersler gelecekte karşılaşıcağım zorluklar iş olanakları vs bunlar hakkında bilgi verir misiniz yada bu bilgileri nerden öğrenebilirim süslüler

  1. merhaba, öncelikle ben klinik psikologum. dersler okulun sitesinde yazar her okul farklı bir süreç işliyor. onun dışında hangi yöne doğru yöneleceğinizi planlayıp 3. sınıftan itibaren alabileceğiniz eğitimlere yoğunlaşın. mümkün olduğunca çok kitap alıp okumaya gayret edin. gelecekte karşılaşacağınız en büyük zorluk iş bulamamak olacaktır. diğer adayların önüne geçebilmek için de eğitimler önem taşıyor. iş olanağı yok denenecek kadar az.

  21 mart 17:15

  2. psikoloji puanı en yüksek olan bölümlerden biri değil miydi iş olanağı nasıl az olabiliyor? gerçekten bilmediğimden soruyorum

  21 mart 18:01

  3. türkiye'de pek de önemli olmayan bir meslek, yurtdışında cidden değeri görülürken ülkemizde tırt bir bölüm olarak hayatını sürdürüyor. iş çook az, çok geniş bir alan olmasına rağmen kliniğe yığılma var ama millet ne yapsın, trafik psikologluğu yaparak ülkede nasıl para kazansın.

  dil çok önemli bence. ve en önemlisini söylüyorum: para! bu bölüm çok çalışmaktan ziyade işinden ziyade para işidir, lisansta okurken bu düşünceyle psikolog mu olacak şimdi dediğiniz insanların eğer parası varsa, bir iki dandik eğitim alır, yerini açar koyar seans başı 200 lira, zengin olur.

  bizde vardı mesela, adam gaylere ibne derdi, gülerdi dalga geçerdi ama psikolog işte hem de bu yukarıda dediğimden, evi arabası var.

  böyle çok var alanda.

  bir de psikologtan çok psikolog olduğunu iddia edenler var, örneğin adam melek terapisi diye bir şey yapıyor. :D ve sağlam da kazanıyor, niye çünkü insanlar öyle vaadlerden, sana her şeyi unutturacağım vaadlerinden hoşlanıyor ama gerçek psikoloji bu değil ve gerçek psikologlar bu kadar emin konuşamaz, haliyle işsiz kalıyorlar.

  yine de ilerleyen kendi yerini açan akademisyenlik yapan çeviriler, konferanslar , makaleler, kitaplar yazanlar var ve yokluktan gelip bunları başaranlar da var ve gıpta ile bakıyorum. ama bunun için de çok sağlam çalışıp, kendini her yere atıp, iyi dil bilmek gerekiyor.

  ben ortalama biriyim. yl yaptım, eğitim aldım ama büyük başarılarım yok.

  21 mart 18:03

  4. ben alana 7 sene önce girdim bence o zaman da durumu fecaatti. hava atılacak bir meslek değildi bence.

  işte durum şu aslında benim gibi bilinçsizseniz girince böyle insan hakkında her şeyi çözen, birkaç konuşma yapıp depresyondan kurtaracak kişi vs. olduğunuzu sanıyorsunuz ben en azından öyle sanıp girdim bölüme, farklıydı kimsenin anlamadığını falan anlaayacağız sanıyordum.

  elbette insana ve kendine dair bir farkındalığın oluyor ve olaylara farklı bakıyorsun ama insanların sandığı gibi bir meslek de değil, işte iki kelime anlatıp sizce ne yapmalıyım dediğinde sen şusun, şunu bunu yapmalısın gibi bir olay olmuyor.

  türkiye'de değil ama yurtdışında önü açık, avustralya, ingiltere vs. güzel örneklerinden. ve çok ciddi kapsamlı bir iş, adlisi var, okulu var, istatistikçisi var, ailesi var, cinseli var, trafiği, sporu, kliniği, öğrenmesi, gelişimi, bağımlılığı, çocuğu, endüstriyeli var. var da var ama ülkede bu alanlardan kaç tanesi mesleğini yapabilir? kaç şirket endüstri psikologu alıyor? kaç okulda okul psikologu var? hiç trafik psikologu yaptığını duydunuz mu birinin? adliyede bile adliciler çalışmıyor düz psikologlar atanıyor çoğu zaman.

  klinik yapıyorsun ama devlet hastaneye atarken klinik şartı aramıyor mesela.

  hal böyle olunca özel de işte 2000 liraya falan gel çalıştırayım ama psikologluk da yapma diyor. özel eğitime alıyor seni ama psikologluk yapmıyorsun, engelli çocuklara bir şeyler öğretiyorsun ki bu psikologun işi değildir, psikolog bunu bilmez bunun eğitimini almaz, bir eğitimci gibi öğretemez çocuğa, bir engelli çocuğa nasıl eğitim verilir bilmez onun işi psikologluk yapmaktır ama özelde 2000 liraya yaparsın.

  çok karamsar konuşuyorum ama bu halde bu bölüm. acı ama öyle. ancak dediğim gibi bunlar benim klasmanımda kişiler, dil bilen para bulan kendini yurtdışına atıp iyi paralar kazanıp, iyi de kariyer yapıyorlar, ya da türkiye'de kendi yerleri açıp, eğitimler verip, kongreler vs. düzenliyorlar.

  ancak ortalama bir öğrenciyseniz ve konumunuz ben ve benim gibi olan belki de alanın yüzde 95'i falan benim gibidir, olmak istemiyorsanız size spoiler veriyorum. çalışın, dil öğrenin, kendinizi yurt dışına falan atın.

  bilkentli de arkadaşım var aynı konumdayız, bunu da unutmayın. iyi okuldayım cepte gibi düşünmeyin.

  ya da paran olacak yukarıda dediğim gibi, babanız şehrin en işlek caddesinden bir mekan tutacak, siz de psikologluk yapıp, zengin olacaksınız.

  21 mart 18:23