yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  18 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  psikoloji vs. pdr bölümler hakkında fikri olan süslülerim bölümlerin artıları ve eksileri hakkında bilgilerinize ihtiyacım var :(?

  kızlar kafam çok karışık aslında psikoloji okumak istiyordum ama okuyanlardan çok olumsuz şeyler duyuyorum bölümler hakkında bilgisi olan süslülerim hangisinin önü daha açık? iş bulma açısından nasıllar?

  1. okuması çok zevkli. hele ilgin varsa belki de okuması en zevkli bölümlerden. hem kendini, hem de çevreni şekillendirmene faydası muazzam. ben mesela kendimi empatisi yüksek, açık görüşlü birisi sanırdım, ama okudukça ve psikoloji biliminden öğrendiklerimi diğer disiplinlerle (tarih, sanat, siyaset, insan hakları vs.) birleştirerek okumalarımı artırıp, düşüncelerimi geliştirdikçe aslında eskiden hiç de sandığım kadar açık fikirli olmadığımı, ama bu bölümle her şeye bakış açımı ve davranışlarımı nasıl değiştirdiğimi gördükçe anlıyorum. bu anlamda bölümüme aşığım. 

  ama diğer yandan söylenenler doğru. yeni mezun birisi olarak; iş meselesinin aşırı büyük bir sorun olduğunu söyleyebilirim. psikoloji öyle okuyup bitirmekle biten bir alan değil, uzmanlığı, eğitimi vs. sürekli kendine yatırım isteyen bir bölüm.maddi yönü de çok ağır tabi bunun.  bitmeyen bir sabır ve emek işi. piyasada çok fazla alan dışından yığılmalarla psikologlarının önünün tıkandığı, olmayan meslek yasasyıla haklarını koruyamadığı ve iş bulmanın imkansızlaşmaya başladığı bir durum var ne yazık ki. 

  19 mart 21:39

  2. Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim süslüler❤️ Psikolojide okulda kalmak için neler yapmam gerekiyor? Çok zor bir şey mi okulda kalabilmek

  19 mart 21:42

  3. zorluğu size bağlı. aslında bence okurken başlıyor, akademisyen olmanın yolu. şöyle; lisanstayken notlarınızı yüksek tutup, ingilizcenizi de olabilecek en iyi hale getirmeye çalışın (bu en önemli adım belki de) ve hocalarla konuşarak onların çalışmalarında asistan olmaya çalışın, ya da kendi araştırmanızı bile bir danışman hoca eşliğinde oluşturabilirsiniz, ardından yüksek lisans, araştırma görevliliği vs. gider. bu söylediklerim tabi tavsiye niyetinde. hiçbir şeye katılmayıp yüksek lisans yapar, ardından da okulda kalırsınız ama inanın bana lisanstayken faal olup başlarsanız sonra çok faydasını görürsünüz. hem kendinize katkı hem de başvuru döneminde. aslında bence burada en önemli soru şu: gerçekten okumayı seviyor muyum? sürekli önüme yeni bir şeylerin çıktığı ve her an eksik olduğumu bildiğim bir alanda çalışacak kadar seviyor muyum bu dalı? çünkü daha önce dediğim gibi emeğin bitmediği bir dal. bunu netleştirirseniz, zaten devamı çorap söküğü gibi gelir. 

  19 mart 21:53

  4. Zengin değilsen okuma sakın.

  19 mart 23:42

  5. Aslında psikoloji bilimini çok seviyorum süslü ama bu ne kadar yeterli bilmiyorum tabi, çünkü psikoloji çoğu insanda merak uyandırabilecek bir bilim bana kalırsa. Nasıl anlayabilirim bu söylediklerinizi yapabilecek kadar bu bölümü sevip sevmediğimi?:( Maaş önemli tabii ama şu an mesleği yaparken mutlu olmam daha ön planda benim için. Ancak deneyim kazandıkça da maaşlar 3 aşağı 5 yukarı asgari ücret civarıysa bu kadar emek verip bu miktarlarda maaş olmak üzücü olur. Hangi üniversitelerin psikoloji-pdr bölümlerini önerirsiniz peki süslüler? Veya tm ya da dilde şu bölümün önü daha açık burayı da araştır diyebileceğiniz bir yer var mı? Belki önerebileceğiniz bölümlerden kendime daha uygun bir meslek edinebilirim. Bu arada yardımcı olan süslüler çok teşekkür ederim<33

  19 mart 23:48

  6. zengin sayılmam süslü hatta şu kadarını söyleyeyim yüksek lisans için özele başvurmak zorunda kalırsam önce işe girip çalışarak ücretini biriktirmeyi sonra devam etmeyi planlıyordum. ama pek mümkün değil sanırım biraz hayalperest yaklaşıyorum.

  19 mart 23:51

  7. Abi tmciler para yapan ne okuyabilir ki? Hukukta da eski hava kalmadı. Ne okuyalım?

  19 mart 23:52

  8. ahahahaha haklısınız süslü bende kara kara düşünüyorum gerçekten. beni korkutan işsizlik. şu an için yüksek meblağlar kazanıp mutsuz olacağım bir iş yerine geçinebileceğim ve kafamın rahat olduğu bir işim olsun istiyorum. bilmiyorum belki de yaşım küçük olduğu için bu konuya şu an duygusal yaklaşıyorum ama ilerde pişman olmak istemiyorum

  19 mart 23:57

  9. pdr'den geçen sene mezun oldum ve o kadar iş arama çabalarıma rağmen halen işsizim. bölümümü severek okudum ama bitirdikten sonra tünelin ucunun nereye çıkacağı hiç belli değil.

  dil bölümleriyle ilgili kesin bir şey söylemek zor ancak yurt dışına göç etme gibi bir isteğiniz varsa bunu dil bölümlerinden birinden mezun olarak yapmanız daha kolay. benim bir tanıdığım bu şekilde güney kore'ye yerleşti mesela.

  19 mart 23:58

  10. Anonim 7 moralimi bozdun süslü ya :( ben de pdr 3üm :( ben de pişmanım biraz aslında ama ne okuyabilirdim ki tmde? Cidden bir şey yok.

  20 mart 00:01