4 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

psikolojik istahsizlikla nasil bas edebiliyorsunuz?

kizlar merhaba. biraz stresli bir donemden geciyorum. uzun zamandir agzima lokma koyamadim. cok istahsizim, yemek yiyecegimi dusununce resmen moralim bozuluyor. sanki yedigim seyler beni bogacakmis gibi geliyor. yemek dusununce ates basiyor, hicbir seyi yutamiyorum. bu stresli donem 15-20 gun sonra duzelecek fakat ben 10 gundur hicbir sey yiyemiyorum. ustelik su an adet donemindeyim ve bu da isleri zorlastiriyor psikolojik olarak. siz boyle durumlarda ne yapiyorsunuz? ne yiyorsunuz? ben mercimek corbasinda motora bagladim, artik sabah aksam corba iciyorum. ama saglikli degil biliyorum. onerilerinize acigim.

1. ay ben de mercimek çorbası yazacaktım tam, siz de aynı çukurdaymışsınız :(

çorba benim iştahımı geri açıyor hep ama madem o da tetiklemiyor, küçük atıştırmalık bi şeyler koyun yakınınıza. fındık, badem vs. insanın canı istemese de eli gidiyor öyle şeyler gözünün önünde olunca. komodinin üstüne, kitap okuduğunuz koltuğun yanına vs. her an görebileceğiniz, elinizin gidebileceği yerlere yerleştirin derim. minik kekler de aynı işi görür bence. iştahınız yerindeyken tatlıya daha düşkünseniz onu değerlendirebilirsiniz.

15 ağustos 20:42

2. bu tip ıvırzıvırları yedikçe insanın yiyesi geliyor, yavaştan yemeklere de daha sıcak bakmaya başlarsınız bence, hemen midenize de yüklenmeyin zaten. bi anda kallavi yemek kaldıramazsınız şu anda.

15 ağustos 20:45

3. yemesi kolay seylere yonelin zorlamayacak, mesela yogurt corbasi icebilirsiniz. kuruyemis tuketin bence de ama badem, findik, ceviz falan bana agir geliyor boyle zamanlarda. leblebi ve kuru uzum yiyebilirsiniz. yogurt corbasi dedim ama duz yogurt da yiyebilirsiniz, ayran veya.

15 ağustos 20:59


4. Teşekkür ederim süslüler, ben de kuruyemiş ve yoğurt tarzı şeylere yönelmeyi düşünüyodum. İştahsızlık ne kötü bi şeymiş ya, önceden özenirdim ama insan güçsüz düşünce anlıyor yemenin güzelliğini :(

15 ağustos 22:05