sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  14 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  psikolojik rahatsızlığı olan yakınlarınıza nasıl davranıyorsunuz?

  kardeşim bipolar, çok uzun uzadıya yazmak istemiyorum ama kısacası onun atağını şiddetlendirmemek için sakin kalmam, cevap vermemem veya üstüne gitmemem gerekiyor. 7/24 bunu yaşıyorum malesef. benim gibi olanlar varsa, nasıl dayanıyosunuz? nasıl sakin kalıyosunuz? ya da o kişiye nasıl davranıyorsunuz? ben devlet okulunda okudum bitirdim, kendisi bilmem kaçıncı üniversitesinde (gizlinot: hiçbirini bitirmedi) ve benden büyük. okulum uzak olduğu için bana araba alındı ve onu kullanıyodum. kendisinin okulu özel olduğu için servisi de var. benim sahip olduklarımla bi sorunu var gibi hissediyorum her şeyi kendisine de istiyo, hastalığın teşhisi konulduğundan beri bu böyle. beni kıskanıyo gibi triplere girmek ailemi üzmek istemiyorum ama  beni çok sinirlendiriyo bazen hadsiz lafları ve saçma sapan hareketleriyle, ama sonra annem her şeyiyle uğraşmak zorunda kalıyo diye üzülüyorum...  örneğin ben okulumu bitirdim mesleğimi elime aldım, durup dururken ben annemle babama maddi yardım etmicem her şeylerine sen bakarsın artık falan diyo bana kızdığı için hani sanki ben onun parasına ihtiyaç duyucam gibi söylüyo bunu.  halbuki kimsenin ondan böyle bi isteği yok zaten, okulu bitirmesine de en az üç sene var yani. biraz da iç dökme gibi oldu, fikirlerinizi bekliyorum süslüler. 

  1. ben bipolarım tavsiye vermek isterim ama bipolara has bir durum yok anlattıklarızda. klasik ona şunu aldılar bana almadılar durumu var. çoğu kardeş ilişkilerinde olduğu gibi.

  9 ağustos 2018 23:37

  2. katılıyorum bipolar teşhisim var korkunç semptomları yaşamı dar eden belirtileri var ama anlattıklarınızla bipolarlık bağı kuramadım.

  9 ağustos 2018 23:41

  3. merhaba süslüler, sizi üzmek kırmak asla istemem. yanlışım olduysa veya olursa lütfen kusura bakmayın.  sorunlar hareketli olduğu dönemlerde oluyo genelde yazın. aslında konular evet benzer, ama sonuçları şiddete kadar varıyo. ben bundan kaçınmak istiyorum ama bazen dayanamıyorum, susamıyorum. sakin döneminde dünya iyisi, çok saf, çok düşünceli birisi. hastalığından olduğunu biliyorum ama ben aileme göre daha sabırsız, daha sinirliyim. bu yüzden bu soruyu açtım belki şunu düşün ya da o esnada şöyle davran gibi öneriler gelebilir diye. 

  9 ağustos 2018 23:46


  4. yani konularla alakalı değil de ne yapabilirim, ne yapmalıyım, nasıl yapmalıyım? gibi sorulara cevap arıyorum yoksa konular klasik kardeş ilişkisi kabul ediyorum. bu tartışmaların sonucu genelde gülüşme, ya da birbirine yastık atma falan olur genelde bizde öyle değil maalesef. 9 ay sakin, içine kapanık, 3 ay ise çok hareketli, çok sinirli, çok aktif olduğu için bipolar olduğunu belirttim. yani şunu söyleyeyim herhangi biriyle tartışıp içimden geçenleri yüzüne söyleyebiliyorum ama ona yapamıyorum çünkü yapmamam gerekiyo. bunu nasıl sağlayabilirim demek istemiştim. 

  9 ağustos 2018 23:50

  5. Bende borderline ve bir kac rahatsızlik daha var. Bok gibi davraniyorlar bana. Cevrenizde boyle birileri varsa daha toleranslı olun, sevdiginizi hissettirin ne olur. O ne soylerse soylesin :/

  9 ağustos 2018 23:53

  6. 5. anonim bu söylediklerini hiç aklımdan çıkarmayacağım inanın. umarım senin için her şey çok güzel olur <3

  10 ağustos 2018 00:00

  7. ben birinci anonim. kardeşiniz herhangi bir düzenleyici ilaç alıyor mu? lithium, depakin, Lamictal veya tegretol gibi?

  10 ağustos 2018 00:12

  8. bipolarda denge önemlidir, mani döneminde yani o hareketli döneminde esasında kardeşinizin serotonin miktari yüksektir. son derece hareketli, çok konuşkan, özgüvenli, az uyuyan, manyak ve mutlu döneminde sinirini de çok rahat gösterir. dikkat dağınıklığı da çok olur. konudan konuya atlama olayı da olabilir. bir dakika önce bağırırken bir dakika sonra gülebilir. ama şiddet göstermemesi için agresif davranırken birden konuyu değiştirin. absürt ve komik bir şey söyleyin. çünkü dediğim gibi dikkat dağınıklığı. o dönemde ilaç vermek zordur. lithium açıp tozunu yemeklerine dökebilirsiniz. bana öyle yapmışlardı, adiler :)

  10 ağustos 2018 00:20

  9. 9. anonim mantıklı bir öneri verdiniz konuyu değiştirmeyi deneyeceğim. evet annem de bi dönem yeni çıkan içecekleri alır onların içine atardı ilaç tadını anlamasın diye. uzun uzun, tatlı tatlı yazmışsınız çok teşekkür ederim. adiler kısmında bi küçük gülümsedim yalan yok ^^

  10 ağustos 2018 00:27

  10. 7.anonim bunları dikkate alıcam mutlaka daha önce hiç bu şekilde denememiştim. 

  8. anonim iki sene önce çok büyük bi atak geçirdi bana şiddet uyguladı baya, uzun bi süre de kendini haklı gördü bu konuda. o olaydan sonra doktorunu değiştirdik, ayrıyeten psikoloğa da gidiyo ama ortak bi kararla ilacını kestiler çünkü almak istemiyodu kendisini aptallaştırdığını, uyuşturduğunu söylüyo. doktorları da hakkında iyi şeyler söylüyo biz de fark ediyoruz ilaç almamasına rağmen evet iyi. ama ben dört senedir şehir dışında kendi öğrenci evimdeydim sanırım biraz da bu yüzden tahammül etme seviyem düştü insanlara karşı. 

  soruyu sorarken içimden olumlu, yapıcı bana tavsiye veren şeyler görmek istedim öyle de oldu çünkü canımdan bi parça neticede. sizler yazdıkça biraz daha kızdım kendime, farklı bi pencereden bakıyo gibiyim şu anda. 

  10 ağustos 2018 00:28