8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ramazanda sarılmak orucun sevabını siler mi?

süslüler ben değil ama sevgilim oruç tutucak. araştırdığım her sitede orucu bozmaz ama sevabı azalır diyor lütfen böyle bir soru sorduğum için üstüme gelmeyin de cidden merak ediyorum

1. bunu siz veya o sözde din adamları nereden bilebilir ki? sizi yargılamak için demiyorum kesinlikle. sanki ellerinde günah ölçer var neyin ne kadar sevap günah olduğunu söylüyorlar millete. tövbe tövbe.

bence önemli olan sizin içinizdeki niyet. sevgiden günah olmaz diye düşünüyorum. herkesin görüşü kendine tabii ki.

15 mayıs 20:14

2. İslama göre orucun bozulduğu belli durumlar var, libido yükselişi ve buna bağlı olarak karşı tarafın vücudunda görülecek etkiler orucu bozar. Sarıldığında size karşı cinsel istek duyma ihtimali varsa,  ki o an size yükselebilir, çok cekici gelebilirsiniz, böyle bir durumda evet oruç bozulur. 

Cinsel istegin olmadığı bir sarılmada oruç bozulmaz ki

15 mayıs 20:14

3. sarılırken ne niyetle sarıldığını kim bilebilir kendisinden başka. o sitedekilerin dediğinden çok onun niyeti önemli. oruç eşittir niyet demek tüm ibadetlerde olduğu gibi niyet önemli her zaman. sevabını da günahını da bizler bilemeyiz kimse tanrıcılık oynamasın yani boşverin siteyi falan.

15 mayıs 20:24


4. sarıldıgında kotu bir niyetle sarılmaz zaten ancak onun bosu bosuna ac kalmasını da istemem kesinlikle o yüzden aklıma takıldı dedikleriniz cok dogru süslüler tesekkurler

15 mayıs 20:28

5. Oruç fiziksel şeyler ile bozulur bunun dışında erkek için konuşayım sarılma olduğunda şehvet duygusu ile erkekten meni çıkarsa oruç bozuluyor. Aslında eşini öpüp koklayabilirsin sadece şehvete kaymaması gerekiyor. Tamamen fiziksel yani.

Bunun dışında ramazan manevi bir aydır küfür felan da etmeyin derler oruç devam eder ama o aya yakışmaz. Bu durumda öpüp sarılmak değil de haram olanı yaptığı için günah olur. İbadet ederken diğerlerine de dikkat edilir genelde. Oruca bir etkisi olmaz bana göre ama tabii yanlış biliyor da olabilirim. Aslında matematik olarak düşünürsek bir taraftan ibadet edip sevap kazanıyor bir taraftan da harama yaklaşıyor günah oluyor sanırım bu oranla böyle diyorlar.

15 mayıs 21:02

6. Su sacma sorulari da gorecekti suslu gozlerim.. Diyanet ile karistirdin sen burayi galiba suslu kardes.

15 mayıs 21:07

7. islam dinine göre siz birbirinize sarılamazsınız çok açık ve net yazılmamış mı bu kitapta. Yani zaten birbirinize sarılarak dininize göre günah işliyorsunuz oruç için sorun olup olmaması meselesini tartışmaya gerek bile yok.

15 mayıs 21:12


8. 7.anonim isteyen istediğini sorabilir cevap verme zorunluluğunuz yok.

15 mayıs 21:15