sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  sözlükte hiç toefl’a girmiş-girecek olan yok mu?

  birkaç kere toefl hakkında soru sormama rağmen hiç cevap alamadım. kafama takılan şeyler var ve biriyle karşılıklı konuşarak tecrübelerini öğrenmek istiyorum. 

  1. üç yıl önce ITP ye girmiştim. belki yardım edebilirim.

  11 temmuz 2018 16:09

  2. (yazar: Sevvll) itp nedir acaba? Google’da arattığımda hastalık olarak çıkıyor. 

  11 temmuz 2018 16:11

  3. toefl’ın yazılı kağıt şeklinde olan versiyonu ama malesef pek bir geçerliliği yok. genelde IBT ye giriliyor bilgisayar üzerinden olan yani.

  11 temmuz 2018 16:13


  4. Ben 2013te ibt ye girmistim 114 aldim. (İnternet based test oluyor) onceki yillarda ise papeer based e girmistim.. sorulariniza yardimci olmak isterim

  11 temmuz 2018 16:33

  5. Şahane bir puan almışsınız 5. Anonim tebrik ederim. Ben de 100 civarı bir puan hedefliyorum. Tabi birkaç aylık bir çalışma planlıyorum. Epey bir sorum var umarım sıkılmazsınız. 

  1. İngilice geçmişiniz nasıldı? Ben ingilizce’yi tam olarak 7 yıl önce üniversite haZırlıkta öğrendim. Ondan önce pek yabancı dile maruz kalmadım ne yazık ki. Ama öğrendiğimden beri sürekli yabancı kaynakları okuyup dinlemeye çalışıyorum. Çok fazla akademik yazı okumuyorum ancak people gibi magazin sitelerindeki haberleri çok rahat okuyabiliyorum. 

  2. Hangi kaynakları kullandınız? Piyasadaki deneme sınavları(özellikle cambridge’inki) etkili mi sizce? Bir de bu kaynaklarda yalnızca reading için mi alıştırmalar oluyor? Diğer bölümler için alıştırma yerine taktiksel bilgiler mi veriliyor?

  3. Listening kısmında konuşmalar hızlı mı? Eslpod’un podcastlarini dinliyorum mesela onlar epey yavaş. Toefl’da da öyle mi?

  4. Speaking için nasıl alıştırma yaptınız? Benim ne yazık ki yurtdışı deneyimim yok ve tavsiyeleriniz nelerdir? Bir de ne konuştuğunuzdan çok nasıl konuştuğunuz mu önemli? Sorular genelde 15 saniye düşünüp konuşabilmek için fazla komplike.

  5. 100 ve üstü puanlar almak çok mu zor ve ütopik benim durumumdaki biri için? Bu puana ulaşabilmem ne kadar süre alır sizce?

  Son olarak sizin ekstra vereceğiniz tüm tavsiyelere açığım. Şimdiden çok teşekkür ederim. 

  11 temmuz 2018 17:10

  6. Cok tesekkur ederim. İlk girdigimde 100 almistim ama yeterli degildi istedigim okul icin. Bi daha girmem gerekti.

  1. 7 yasimdan 22 yasina kadar araliksiz ingilizce ogrendim. Fen-matematik-tarih derslerim ingilizceydi.

  2. Ben internette elime geçen kaynaklardan cozdum. Sadece sinavdan 3 hafta once 2 ozel ders aldim, bana özellikle speakingde toefl de hangi kelime kaynaklarinin kullanildigini gosteren bir sayfa bir sey verilmisti. Cumle kaliplarini ezberleyip, tum sorulari o cumle kaliplari ile cevaplıyordum :) toefl tamamen bir sistem sinavi. Listening cidden en kolay kismi toefl in. Writing de giris 3 gelisme sonuc olarak 5 paragraf veya 4 paragrad yazmanizi oneririm. Mesela konumuz teknolojinin tehlikeli olduguna dair olsun, yaziyi soyle kurgulumakta fayda var.

  in the modern world, technology has been praised to be the best invention discovered so far; however it is a well known fact that technology may be utilized to the detriment of humankind in the wrong hands. İn this article, three arguments will be discussed in order to support this argument. İ will emphasis on the danger posed by technology due to its unpredictability and unforeseeable impacts on the humankind. Moreover, i will talk about how technology eliminates ..... Gibi gibi.

  birinci gelisme paragrafinin başında bir hook cumlesi kullanip bu argumaniniz icin 3 ornek vermelisiniz.

  İkinci gelisme paragrafi ve ucuncu gelisme paragrafi da ayni sekilde.

  Sonuc paragrafinda: all in all, consequently, in summary, to summarize, gibi geçiş kelimeleri (transition words) kullanarak yukaridaki ozetleyip iste bu sebeple teknoloji tehlikelidir diye bitirmeniz gerekli.

  3. Listening ortalama hizda. İlkin yavas sonra biraz hizi artabilir.

  4. Cumle kalibi ezberlemek onemli. Aksan onemli degil. Anlaşılır konusmak yeterli.

  5. Kesinlikle utopik degil. Toefl sistem sinavi. Benim dha ilk giriste 120 almam lazim egitimime göre ama sinav oyle ingilizce bilginizi olcmuyor. Readingte de bol bol bol test cozmenizi oneriyorum. Baska seyler okumayin sadece vakit kaybi olur. Bolcana test cozun. Hizli okuma arastirmalari yapin. Benim tavsiyem once o reading yazisina dair verilen sorulari okumaniz. Sonra da paragrafı okumanız.

  Önemli değil :)

  11 temmuz 2018 18:07

  7. Çok teşekkür ederim aydınlattığınız için:) ama yazdığınız writing örneğini görünce biraz göZüm korkmadı değil. Aslında bilmediğim birkaç kelime dışında anladım ama ben böyle bir şey yazabilir miyim emin değilim:( çok olmayacaksam eğer bana bu konuda da tavsiye verebilmeniz mümkün mü acaba? 

  11 temmuz 2018 21:17

  8. ben de geçen sene girmiştim ve ilk girişimdi. 90 aldım. sürem çok kısıtlıydı sadece 1 hafta internetten blduğum kaynaklarla hazırlanma imkanım oldu. yukarda yazan süslü daha iyi yardımcı olabilir. ben de faydalanmak isterim. çünkü muhtemelen seneye bir daha girmem gerekecek doktora başvurusu için. malum, geçerliliği yalnızca 2 yıl.

  ben reading kısmında çok oyalanmıştım maalesef. tamamen bir taktik sınavı. nerde ne kadar süre harcayacağını önceden belirlemen ve bol bol alıştırma yapman lazım bunun için. listening kısmı ise sonsuza kadar uzuyordu resmen. dinle dinle bitmedi sanki. not alıyorum alıyorum bitmiyor asjhsjdhj.

  writing bölümünde ise yine yukardaki süslünün dediği gibi tamamen taktiksel belirli kalıplar kullanarak, basit kelimeler değil akademik yazım dilindeki kelimeleri kullanmaya dikkat ederek eksiksiz bir short eşsay yazmak.

  notefull vardı ona üye olmuştum ücretsiz denemeler gönderiyorlardı maille. örnek sınavlar yapıyorsunuz.

  12 temmuz 2018 02:35