43 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

sözlükte ifade özgürlüğü hakkında ne düşünüyorsunuz?

süslüler, ben sözlükte ifade özgürlüğünün baskılandığını düşünüyorum. kesinlikle süslü sözlük yönetimi ile alakalı bir durum değil ama genel görüşe uymayan her düşünce için insanlar linç ediliyor, ağır sözler yiyor ve eksi alıyor. mesela biri gidiyor iyilik olsun diye watsons indirimini haber veriyor çılgınlarca eksi yiyor, biri flormar ojesi sürdüğünü yazıyor ve altına eskiden almıştım açıklamasını eklemek zorunda insanların nefretini kazanmamak için. watsons olayı da flormar olayı da benim içtenlikle üzüldüğüm olaylar ve eminim çoğumuzun öyle. ama belki bazı insanların watsonstan alması gereken bir ürün vardır ve bu olaydan sonra sadece o ürün için gidiyordur? ya da flormar ojesini eskiden almıştır? ya da ne bileyim sevilmeyen youtuberları seviyordur? tabii ki eksilemek de bir özgürlük ama abartıldığını düşünüyorum. sizlerin bu konuda düşünceleriniz neler?

1. Eksilemek de artılamak da hür irade ile yapılan bir şey. Hatta eksileme olayından bu kadar yakınılması baskı doğuruyordur insanlar üzerinde. 

10 temmuz 17:33

2. 2. Anonim ben dediğinize zaten katılıyorum ama olay bu değil. O entry sizi rahatsız eder eksilersiniz tamam ama profile gidip seri eksilemek, açık açık kınamak gibi şeylerden söz ediyordum

10 temmuz 17:35

3. X kişisi watsonsdan alisveris yapmıyor olabilir bu durumda benim de yapmicagim anlamina gelmez herkes istedigi yerden alabilir belki alacagi ürün orda bütçesine daga uygunda olabilir gibi gibi.. bahsettiğiniz ve ne demek istediginizi cok iyi anlıyorum ve katılıyorum. Watsonsdan mecbur kalmadikca alışveriş yapmıyorum ama yapanlara da saygı duyarım linc etmem bu tercih meselesi. 

10 temmuz 17:38


4. 5.anonim benim açıkladığım şey sizin dediğiniz durumdan oldukça uzak. Lütfen anlamak istediğiniz gibi anlamayın durumları.

10 temmuz 17:38

5. Ben watsons gibi şeyler geçtim her şeyde var dini siyasi cinsellik. Belli bir kesime uymazsan anında toplu linç yiyorsun.

10 temmuz 17:41

6. berbat şeylerin yaşandığı ülkemde boykot gereklidir, biraz empati yapılmalı diye düşünüyor ve eksilemeye devam ediyorum. o farı almasın başka farı alsın, ilaç mı bu? sadece keyif, nefsine hakim olsun

10 temmuz 17:42

7. Eksilenmeyi bu kadar ciddiye almasak problem olmayacak aslında. Şöyle ki Watsons'ı da Flormar'ı da boykot ediyorum. Ürünlerini almıyorum. İndirim haberi paylaşanları bu olaylar tazeyken ben de eksilemiş olabilirim. Ancak artık eksilemiyorum. Herkesin hür iradesi. Ben kullanmam başkası kullanır. Eksilenmek insanların fikirlerini değiştirmek için bir baskı aracı değildir. Bu yüzden ifade özgürlüğünün kısıtlandığını düşünmüyorum. İnsanların haklı bir tepkisi var ve bunu bu şekilde ifade ediyorlar. Ben bir insanın burada eksilendi diye watsons'dan alışveriş yapmayı keseceğini düşünmüyorum. Bu yüzden eksilemiyorum. Ancak dediğim gibi nasıl boykot edilen markaların indirim haberini paylaşmak ifade özgürlüğüyse eksilemek de ifade özgürlüğü. Burası sanal bir platform. O kadar da ciddiye alınacak bir yer değil. Burada eksilenmek bir insan üzerinde baskı kurmaz. Aslında iki taraf da ifade özgürlüğünü kullanmış oluyor bu durumda. Bu arada abartıldığını düşünmüyorum.

10 temmuz 17:42


8. E eksileme de ifade özgürlüğü?!

10 temmuz 17:43

9. 9.anonim bütün bunları nereden çıkardınız? Ben watsons haklı mı dedim? Kız da öyle yapmasaydı mı dedim? Eksileyemezsiniz mi dedim? Beni kişisel olarak tanımadan ortadoğu kültürünün içime işlediğini nasıl söyleyebilirsiniz öylece? Lütfen biraz daha açık fikirle okuyun yazdıklarımı

10 temmuz 17:43

10. Ben 2.anonim, Düşüncelerine katılmıyorsa profiline girip eksileyebilir bence ya. Herkes herkesin fikrine katılmak zorunda değil. Ayrıca watsons boykotu baya hassas bir konu, kendi başınıza gelince de göğsünüzü gere gere alışveriş yaparsınız anladığım kadarıyla 1.süslü.

Birçok insan sizi eksiliyorsa da belki “bize baskı yapıyorlar” diye yakınmak yerine bir durup düşünmeniz gerekiyordur “herkesin görüp Benim göremediğim nedir” diye. Sonuçta etkileşim içindeyiz ve birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz çoğu zaman. Tanımadığımız insanlara da gördüğümüzün yanlış olduğunu bu şekilde ifade edebiliyoruz.

10 temmuz 17:45