sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
14 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

sözlükteki linçler hakkında konuşmak istiyorum?

ilk bahsedeceğim, son zamanlarda gündemdeki kozmetik mühendisi linci olacak sonra da mahmut lincine değineceğim. soru yorumda

1. Mahmut linci ne?

14 mayıs 22:32

2. Kızlar lütfen önyargısız bir biçimde okuyun yazdıklarımı kimseyi hedef göstermiyorum, sadece neden böyleyiz bunu konuşalım. Kozmetik mühendisi adlı arkadaşımızın 2 hesabı olsa da olmasa da bu kız çok kötü bir şey yapmamış. Bu konuda hemfikir miyiz? Yani ne hırsızlık ne dolandırıcılık yapmış ne birine zarar vermiş, tamam bazı kişileri kötülemiş ama bunu kendi hayatımızın içinde zaten ara ara kendi içimizde de yapmıyor muyuz ki? Bu kıza fazla yüklenildiğini düşünüyorum. Kendi hesabının reklamını yapmak istemiş de olabilir normaldir, neden bu kadar tepki veriyoruz? Yanlış veya doğru niye bu kadar öfkelendik bu kıza onu düşünelim? O kişiye birçok kişi yüklenirken kalbi kırılabileceğini hesap etmiyoruz bu kadar acımasız olmayalım.

Mahmut lincine gelirsem, ki bence en en büyüğü oydu. Mahmutun hataları oldu zaten hepimiz tepki gösterdik ama sonra ben bu durumu önemsemedim, fakat baktım dört bir yandan herkes kızın sosyal medya hesaplarını, en özel şeylerini deşifre ediyor, mahmutun ettiği küfürlere kızıldığı gibi hiç de ondan farklı olmayacak şekilde davranılıyor, bel altından vurulmuş, tipine laf söylenmiş günlerce dalga geçilmiş bu sözlüğün ilk ve tek trolü o değildi ve bir çoğunuz çok acımasızca davrandınız geldi özür bile diledi ne kadar inandırıcı bulundu bilemem ama çaba sarfetti resmen ben boşverdm sadece izledim baya kıza siber zorbalık yapan süslüler çok vardı!!

Şimdi bu 2 durumu incelediğimde ufacık ya da az biraz büyük hataları olan insanları neden bu kadar linç etmeye meyilliyiz anlamadım. burası kocaman bir kızlar kulübü, her derdimizi tasamızı paylaşabiliyoruz, öneriler alıp verebiliyoruz ama sürekli bir kaos ortamı var. Neden kardeşçe yaşamıyoruz stiline girmycem ama hakikaten neden öfke içindeyiz, nedir sizi kozmetik mühendisi ve mahmutu bu kadar ciddi linç etmeye iten davranışlar.. bence biraz daha ılımlı olmalıyız sadece konuşmak ve söylemek istedim. öfkemizi paylasalım, yasadıklarımızı paylasalım ama sözlükte son zamanlarda hrkes hrkese laf sokuyor saygısızca davranıyor bel altı vuruyor vsvs yani bu dogru mu biraz da kendimize bakalım biz ne kadar beyazız diye hepimizin kusurları hataları var ama kimse böyle linç edilmeyi hak etmez. 

not: kozmetik mühendisi değilim, mahmut da değilim. lütfen bu konuda öylesin diye diretmeyin içimden geldi yazmak istedim.

14 mayıs 22:33

3. Madem ikisi de değilsin, çık anonimlikten öyle sor soruyu.

14 mayıs 22:34


4. nasıl dolandırıcılık olmuyor anlamadım? imaj algısı, isim kirletme, akıl oyunu vs zaten başka sanalda nasıl zarar verirsin ki insanlara? 

14 mayıs 22:36

5. süslü inanırmısın bende senle aynı şeyi düşündüm bugün bu çilem denilen kozmetik mühendisi kız hakkında sürekli yazmışlar etmişler sanki kız dünyanın en kötü şeyni yapmış gibi keza mahmut için de geçerli e tamam küfür etti de yani çalıp çırpmadı kendine has stili vardı yakalandı etti bilmemne ama yani bencede bu kadarı biraz fazla herkes neden bu kadar tepki göstermiş kozmetik mühendisine bende anlamadım yanii.. bence de barışçıl olmalıyız. hepimiz..

14 mayıs 22:37

6. Bana bu kadar hümanist yaklaşmak manasız geliyor. Kalbi kırıldı tamam ama çoğu yakın arkadaşının da kalbini kırdı. Tek kalp onda mı var sanıyorsunuz. (Bu arada kalbini kıracak bir şey kimse yapmadı. Herkes ne gördüyse az çok onu paylaştı.) Ayrıca hırsızlık yapmadı dolandırıcılık yapmadı demişsiniz de kimse onu böyle bir şeyle suçlamadı zaten. Ayrıca kötülüğün azı çoğu mu var? Böyle bakarsak hırsızlık dolandırıcılık yapılmadığı sürece her şeyi görmezden görmemiz lazım. 

14 mayıs 22:37

7. anonim 3 konu anonimlikten çıkmak değil, hala kavgacı bir üslupla yazıyorsun. değilim ister inanın ister inanmayın. ben sadce fikrlerimi belirtip yazmak istedim. senin ise ögrenmek istedigin tüm bu yazılanlar umrunda değil ama çık anonimlikten.... neyse süslü ben kendimce düşüncelerimi belirttim

14 mayıs 22:38

8. Kel köre kalkmış cırt gözüme demiş ahahsjsjsjs mahmutla mühendis hanım siz dertleşin biz buralardayız. Si yuu

14 mayıs 22:43

9. haksızlığa uğradığı için kimse linç edilmez zaten süslüm. Yani linç edilmişse tabii ki yaptıkları bir şeyler vardır ama ben lincin boyutundan bahsediyor, herkes toplaşıp o kişiye yüklendiğinde bu anlamsız oluyor. hümanist diyen süslü olmuş ama hümanistlikten çok daha anlayışlıyım diyelim. Yani kendi içimize de bakmalıyız, hepimiz hayatta her alanda melek miydik ya da ne bileyim hiç mi kendi çıkarımızı gözetmedik vb şeyler. 

Tabii ki alkış tutulmasın ve önerim de bu değil, sadece linçler dışında da neden bu kadar kötü davranıyoruz birbirimize bunu düşünelim soru cevaptata herkes laf sokma peşinde kaostan beslenende çok. biraz daha ılımlı olmalıyız kızlar olarak düşünsenize ya burda hepimiz aynı cinsiyetiz her konuda konusabilmek varken neden bu tartışmalar.

14 mayıs 22:45

10. Dünyayı o kadar pembe görüyor gibi yazmışsınız ki soruyu, resmen konuşma şeklinizi hayal edebildim ve midem bulandı. Tam bir at gözlüğü takmış ve mıymıy bir tipsiniz.

14 mayıs 22:50