sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  5 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  sadeleşmek/minimalizm/kapsül gardrop hk konuşmak ister misiniz?

  merhabalar süslüler, uzun olabilir, şimdiden kusura bakmayın. ben bir süre önce kıyafet tarzımı değiştirmeye başladım. yıllardır aldığım çok fazla kıyafetim var(bana göre) ama biraz daha sadeleşip çoğu birbiri ile kombinlenebilen kıyafetlerim olsun istiyorum(elimden geldiğince yeni bir şey almıyorum) mesela bir gömleğim var diyelim onu sadece tek bir pantolonla giyiyorum, ya da üstüne tek bir kazakla giyebiliyorum(biraz takıntılıyım). ben bu tarz bir kaç kıyafetimi kenara ayırdım ama sonra dayanamayıp belki giyerim diye geri aldım. şimdi ben bu durumu nasıl çözerim? bunun için ne tavsiye edersiniz? bu tarz kıyafetleri saklamalı mıyım? marie kondo'nun dediği gibi çok uzun zamandır giymediğim ayda yılda bir giydiğim kıyafetler var ama lazım olur belki diye tutuyorum. benim gibi olup çözüm bulanlar varsa sohbet edebiliriz :)

  1. Ben de öyleydim. Belki giyerim diye tutuyordum kıyafetleri, tekrar almak isteyip de para vermemek için. Ama hiç giyilmiyorlar. Ancak içindekileri “gerçekten” uygulayarak, Marie Kondo’nun kitabının çok faydasını gördüm. Kıyafeti ayırırken gerçekten bu kıyafet beni mutlu ediyor mu? diye sormak lazım, diğer soruları göz ardı edip.

  Kıyafetlerden kurtulmak çok zor geliyorsa, sistemi oturtana kadar alışverişe dikkat edilebilir. Birçok şeyle kombinlenemeyecek parçaları ne kadar güzel olursa olsun almayarak, vs. 

  10 şubat 23:02

  2. ben ikinci el uygulamalarda satayım dedim bir kaç kıyafetimi ama alıcı bulamadım, öyle olunca kıyafet/giyim kutusuna atacağıma dursun diyorum, ama zaten çoğunlukla aynı şeyleri giyiyorum.

  10 şubat 23:03

  3. ben de bir süredir sadeleşmek diyemesek de kendime az öz bir dolap oluşturmaya çalışıyorum. kilo verme sürecinde olduğum için pek alışveirş yapamasam da aslında hala kafamda ne istediğimi oturtamadım. o yüzden şimdilik araştırma evresindeyim.

  beni ilk iten dolabımda olanları artık giymek istemediğimi ve kendime yakıştıramadığımda hiçbir şeyim yok algısıydı. dolaplar dolu ama hiçbiri benim gibi değildi. sizin gibi hala acaba giyer miyim dediğim şeyleri ayırıp severek giydiklerim dışında hepsini elimden çıkarttım. o acaba dediğim kıyafetleri kaç kere giydiğimi not aldım. neredeyse hiçbirini 6 ay içerisinde giymedim :) sonra bir anda hepsini elden çıkarttım yoksa kaldıkça kalacaktı.

  şimdi elimde gerçekten hep giydiğim ve çok az kıyafetim var. yeni şeyler almak istiyorum ama hem ne istediğimi bulamadım hem de dediğim gibi kilo veriyorum. bugün olan 1 ay sonra bollaşıyor.

  şimdi bol bol kapsül dolap fikri araştırıyorum. videolar ve pinterestten. bundan sonrasını şöyle planladım. öncelikle hangi renklerden oluşmasını istiyorum buna karar vereceğim. sonrasında mutlaka dolabımda ne olmalı buna karar vereceğim. hem iş hem de günlük hayatta rahatça kullanabilecek durumda olması da önemli benim için. bunu yaptım gibi bir şey de hala içime sinmedi. sonra hangi parçalar benim için demir baş buna karar vericem. en son takı kısmı. burası en kolay olacak çünkü çok takı sevmiyorum. sonrasında zaten gerisi para ve alışveriş :)

  10 şubat 23:11


  4. İki haftada bir gardrobumu boşaltıyorum, hem düzenlemiş oluyorum hem de ayıklamış oluyorum. Kışlıklarda inanılmaz hafiflemiş durumdayım. Yazlıklarla da bütün yaz aynı rutini uygulayacağım. Benim en büyük sorunum bunu da evde giyerim dediklerim. Resmen dışarıda giydiğim kıyafetten daha çok ev kıyafetim var. Acele etmedim, yavaş yavaş ayıkladım. Örneğin bu kış boyunca hiç giymediğim kazak var yakın zamanda onunla da vedalaşacağız gibi görünüyor. Bir gün belki giyerim dediklerimi bir kutu yaptım, o kutuda kalanlar da direkt olarak elenecek. Aklıma gelip çıkardıklarım da oldu. Aynı sistemi makyaj malzemelerimde de uygulamayı planlıyorum bakalım..

  10 şubat 23:11

  5. 1.anonim geri dönüşüm kutusuna atılan kıyafetlerle ilgili bir kaç yorum gördüm instagramda, bazı görevlilerin oradan alıp kullandığı ya da sattığı yönünde. yani ihtiyacı olanlara gittiğine inanamıyorum artık pek, o yüzden :(

  10 şubat 23:17