12 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

saf vanilya diye satilan beyaz toz ne kadar guvenilir?

susluler, malum cubuk vanilya artik cok pahali oldugu icin cevremdeki aktarlar bile dukkana getirmiyorlar. en son vanilya sordugum aktar bana beyaz bir toz gosterdi. bu saf vanilya dedi ama fiyati da cubuk vanilyaya gore uygundu ama guvenip almadim. bu konuda bilgisi olan varsa aydinlatabilir mi? vanilya cekirdekleri siyahken bu toz nasil hem beyaz hem de daha uygun fiyatli olabiliyor? icerigini bilen var mi?

1. süslüm sanırım betella ya da damyskitchen bu konuda bir yazı paylaşmıştı.saf vanilya tozunu yurtdışından alıyorlarmış.tr de satılanların saf olmadığını çubuk vanilya kullanın dediğini hatırlıyorum.ikisinden biri olmalı tam emin değilim

13 haziran 03:01

2. şimdi biraz baktım yabancı sayfalarda daha çok kremalarda ve kahvelerde kullanılıyormuş bu toz. koyu renklileri de var ki bunlar direkt tohum/çekirdek kısmından yapılıyormuş ve biraz daha pahalılar. genelde beyaz olanların içinde sanırım şeker de var. en azından genel de gördüğüm ürünlerin içerik listesi bu yöndeydi. tabi bu kullanılan şekerler de değişiyor, glukoz da var meyseden çıkarılmış şeker de.

(Real Vanilla Powder is Brown

Real vanilla is brown, not white or cream colored. The first 3 blends listed above are white in color. The fourth one will be dark brown. If it is important that your coffee cream or cake frosting is white, while also vanilla flavored, then you may wish to use a “powder” that is blended with dextrose or silicon. (link: https://www.singingdogvanilla.com/what-is-vanilla-powder/ kaynak) )

13 haziran 03:12

3. Çok teşekkür ederim süslüler. Beyaz tozu almamakla iyi yapmışım demek ki. Kahverengi olanı sorup soruşturcam.

13 haziran 03:17


4. bi youtubera kahve yanında fincan seti bi cam minik şişede vanilya çubugu yollamıslardı bu ne demişti vanilya oldugundan haberi yoktu.çok zam gelmiş youtuber olmak varmıs.ınternetten alabilirsin süslü.

13 haziran 04:55

5. Vanilya çubuğunu alkolde bekletip (2 ay boyunca her hün çalkalamak gerekiyor) çubuğu daha uzun ömürlü hale getirebilirsiniz. Özütü alkole geçiyor, her tatlı için 1 tatlı kaşığı alkollü özütten kullanabilirsiniz. Alkol olarak aromsız vodka kullanıyorum ben.

13 haziran 09:22

6. İnternettekilerin tazeliğine, kalitesine güvenemiyorum. Elime alıp incelemem, dolgunluğunu, esnekliğini görmem lazım.

Mikasa, votka ile özüt yapmak çok mantıklı ama uçuyor deseler de alkol kullanmaya mesafeliyim. Bu yüzden onu da yapamıyorum :/

13 haziran 11:51

7. (link: https://dessertswithbenefits.com/homemade-alcohol-free-vanilla-extract/ alkolsüz evde yapım tarifi) filtrelenmiş suyla yapılabiliyormuş

13 haziran 15:58


8. Çok teşekkürler 7. Anonim. Harika bir fikir.

13 haziran 16:30

9. Ne yapıyorsunuz çubuk vanilyayla cahilligimden soruyorum

14 haziran 01:09

10. Tatlılarda kullanıyorum ben. İçine vanilya giren her gıdada kullanılabiliyor.

14 haziran 01:15