sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  19 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  sesten rahatsız oluyorum ?

  ne yapmalıyım bunun için. üstüne gitmeye calısıyorum ama sinirlerim bozuluyor. annemgil suan tv izlerken mısır yiyor ve ben delirmek üzereyim nefret ediyorum suan onlardan :( ve tv nin sesi asırı yüksek bundan da rahatsız oluyorum. kısın diyorum kısmıyorlar böyle seviyolarmış. böyle şeyler benim hayat kalitemi düşürüyor. sizce üstüne gidersem mi aşarım ? yoksa üstüne gitmem anlamsız mı kaçıyım mı hep

  1. aşamadım. asıl sorun rahatsız olmayanlarda bence.

  10 şubat 22:51

  2. ben de aşamadım maalesef. üzerine gitmek de kendini çekmek de işe yaramıyor

  10 şubat 22:53

  3. Aynı sorunu yaşıyorum maalesef. Zaten yeterince zor değilmiş gibi, bir de ailenin anlayış göstermeyip “kurtul şu takıntılarından” demesi... Gerçekten çok zor, anca yaşayan bilir. 

  Soruya gelince, zamanında araştırmıştım. Hatta YouTubeda bir adam vardı. Kızında bu hastalık var diye çözüm yolu arıyordu. Ya kendisi doktordu ya da çevresinde danışabileceği çok doktor vardı. Ama bir çaresini bulamamışlardı henüz. Sadece ses duyulduğu andaki öfkeyi kontrol altında tutmaya yönelik ilaçlar veriliyor. Onlar da misafonyayla ilgili değil zaten. 

  10 şubat 22:55


  4. Bende de aynısı var:( avm’lerde başım ağrıyor. Hele en üst kat yemek yenen bölüm var ya o insan sesleri migrenimi azdırıyor. Orda yemek yedikten sonra arkadaşlarıma nolur gidelim burdan bi kafeye otururuz bayılcam dedim. Ne Nazlılığım ne şımarıklığım kaldı. Anlamıyor insanlar. 

  10 şubat 23:02

  5. Bu bir hastalık, karışık bir ismi vardı unuttum. Ben de birinin yemek yemesine dayanamam mesela ama gidip yardım almayı denemedim 

  10 şubat 23:12

  6. Kimi ben kendimi üstün görüyorum der kimi asıl sorun onlarda der kimi yasakladım der(yasal ses sınırları içinde olan bi şeyi siz kimsiniz de yasaklıyorsunuz acaba). Bu cümleler normal geliyor mu gerçekten size? Siz de rahatsızsanız normal değildir, kaldı ki sırf bir ses yüzünden bir anda anne babanızdan nefret edecek noktaya gelmişsiniz.   mizofoni obsesif bozukluklara benzer başka konularda da obsesifliğiniz var mı? Terapi ve psikiyatrik ilaçların yardımıyla önemsemeyecek seviyeye gelebilirsiniz. Hayat kalitenizi düşürüyor sizin yerinizde olsam ilk iş giderdim 

  11 şubat 00:26

  7. bizim rahatsız olmamız normal değil de insanların şap şap ağzını şapırdatarak yemek yemesi mi normal? ben de hastalık olarak görüyorum evet keşke tedavisi olsa diyorum çünkü yaşam kalitemi çok etkiliyor ancak tedaviyle iyilebilen bir şey değil. yine de hastalık bile olsa insanların insan içinde ağzından iğrenç iğrenç sesler çıkartarak yemek yemesi hiç normal değil, gayet görgüsüzlük ve öküzlük kusura bakmayın. siz de bunu normalleştirmeyin bence

  11 şubat 00:30

  8. Ağız açık yemek yemek veya ağız açık sakız çiğnemek ayıp bir tek o noktada hak veriyorum size. Ama bir insan ağzı kapalıysa sakız çiğneyebilir, ağzı kapalıyken yemek yerken illa ki ses çıkarır siz bu seslerden de rahatsız oluyorsunuz bir de üstüne bunları yapan insanlara sorunlu diyorsunuz. 

  11 şubat 00:52

  9. Merhaba, uzun yıllardır misofonya ile baş etmeye çalışan ama yapamayan birisiyim. kütüphanede ders bile çalışırken yerimi buna göre ayarlarım, saat seslerine gelemiyorum hiçbir şekilde, çıt çıksın istemiyorum. uykum çok hafif, en ufak sesten rahatsız oluyorum. akademisyen olduktan sonra daha çok tetiklendi bende, eskiden bu kadar değildim ama insanların konuşmaları bile beni rahatsız eder hale geldi, bağıra bağıra birbirleriyle konuşanlar özellikle, çok sinirlenmiyorum ama kafam donuyor gibi hissediyorum, hiçbir şeyi algılamıyorum sanki. öğrencilerime ders verirken en küçük fısıltılarını dahi duyuyorum ve o an bir şey anlatıyorsam odaklanamıyorum veya kafamı veremiyorum hiçbir şekilde. Bir şeyler çalışırken hakeza öyle, kütüphane veya odamda birileri varsa özel çalışma odalarına gitmeyi tercih ediyorum. üzerine gidip de tetiklediğim tek sorun bence bu. 

  11 şubat 00:56

  10. cips gibi yiyeceklerde istemeden ses çıkabiliyor evet ama normal yemekler gayet ses çıkmadan yeniyor yani. ben ses çıkarmamak için ekstra özen göstermiyorum ama ses çıkmıyor kesinlikle. ama aynı şeyi yiyoruz ben sessiz yerken karşımdaki şapur şupur bir ton ses çıkarıyor. illa ağzının açık olması gerekmiyor ağzı kapalıyken de o sesleri çıkarıyorlar. ya da otobüste kadın sakız çiğniyor ben kulağımda kulaklık olmasına rağmen duyuyorum o sesi. gayet ayıp ve görgüsüzce. 

  11 şubat 02:00