sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  15 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  sizce ankara'da mutlu olabilir miyim,ankaralı süslülerin fikirlerine ihtiyacım var?

  istanbulda yaşıyorum.ailem aşırı derece baskıcı ve yobaz.her anlamda böyleler.aynı şekilde çevrem de öyle ve ben bundan bıktım. üniversitede ankara'ya gitmek istiyorum ama oranın halkı nasıldır? yıllardır o kadar bıktım ki yobaz tek bir insan dahi görsem çıldıracak gibi oluyorum. rahat rahat istediğimi giyebildiğim düzgün bir çevre istiyorum sadece.o kadar bıktım ki elimde olsa türkiye'den giderim çünkü internette gördüğüm şeyler,haberler bile artık yaşadığım yerden iğrendiriyor beni. ayrıca istanbulda taksim sarıyer gibi yerleri çok seviyorum.eski yapılara,sahaf türevi yerlere ve doğal güzelliklere bayılıyorum. ancak ailem yüzünden bu yerlere bile gizli gizli korkarak gidebiliyorum.onlardan bağımsız olduğumda gezebileceğim böyle yerler olsun istiyorum.ankara bu açıdan nasıldır? daha çk modern yapılara mı sahip yoksa eski yapıları ve yeşilliği bol olan bir yer mi? insanlar izmir,eskişehir gibi yerlere git ankara'da mutlu olamazsın diyor ama orada cidden yaşayan kişilerin görüşünü almak istedim.yobazlar her yerde var ancak ankara'da bu çok mudur? önce üniversiteyi kazan diyeceksiniz biliyorum ama bunun hallolduğunu varsayalım,ankara benim için iyi bir seçim midir?

  1. ben ankara'ya istanbul'un hiç muhafazakar olmayan, açık görüşlü ve kalabalık bir semtinden geldim. burayı sevmesem, isteyerek gelmesem yaşayamazdım eminim. sadece umursamamayı öğrendim diyelim. bahsettiğiniz kadar yobaz bir yer değil burası, eğer nerelerde takılacağınızı bilirseniz :) örneğin kızılay'a şortla gidebilirsiniz, laf atmazlar. ama bakarlar. metroya da binersiniz öyle. ama bakarlar gözlerini dikip. ben şanslıyım, ankara'da hiç taciz edilmedim geldiğimden beri. ama bakıyorlar. gerçi pantolon giyseniz de bakıyorlar. bahçeli'ye, tunalı'ya, park caddesi'ne gidip hiç dikkat çekmezsiniz, kimsenin umrunda bile olmaz. ama mesela tunalı'ya gitmek için muhtemelen kızılay'dan geçmeniz gerekecektir :) istanbul'da olduğu gibi burada da semtler arasında insanlar açısından farklılık var. yıllarca dikimevi'nde oturdum. ben oralarda sadece bakışlardan rahatsız olduğum için kıyafetlerime özen gösterdim, gözle bile taciz edilmeye tahammülüm yok. ama bir ev arkadaşım (ki tavrını çok takdir ederim, imrenirim de) istediği gibi giyinip kimseyi umursamazdı. eğer gerçekten tek bir yobaz insan görmeye dayanamayacaksanız izmir veya eskişehir'i tercih etmenizi öneririm bu yüzden. ben ankara'yı hala çok seviyorum ama dediğim gibi severek geldim ve uyum sağladım bir şekilde. eskişehir belki biraz küçük gelebilir, orada okuyan arkadaşlarım genelde daha fazla kalmak istemediler mezun olduktan sonra. bu arada ankara'yı yermişim gibi oldu. bir öğrenci için bence çok güzel bir şehir. bu sene buradan ayrılmam gerekecek, içim acıyor gideceğim için. ben sadece deneyimlerimi ve gördüklerimi paylaştım. umarım gönlünüzden geçen olur.

  11 temmuz 2018 13:49

  2. Eskişehirde öğrenci nüfusu çok fazla olduğu için halk garip görmüyor rahatça gezebilirsiniz. Eskişehirde yaşıyorum. 

  Ankara'da okudum ve şunu diyebilirim semtten semte değişiyor. Sonuçta çinçinde gezmeyeceğinize göre sıkıntı olacağını sanmıyorum 

  11 temmuz 2018 13:52

  3. Ben de istanbulda yaşıyorum ama ankarayı da az çok bilirim tabiki yine orda yaşayanların yorumu daha faydalı olacaktır ama bence öncelikle gittiğinde ankara-istanbul kıyaslaması yapmamalısın bu hem seni üzer hem adaletsiz bir kıyas olur istanbul -çoğu yönden-ağır basar çünkü. Ama ankara da gayeet yaşanılası bir yer eğer sever benimsersen. Benim izmirden bir arkadaşım ankarada yaşıyor şuan ve resmen köpeğiyim ankaranın diyor gayet mutlu. Ankaradan çankayayı at geriye çorumdan ne farkı var kafasındayım ama çankayada özellikle belli başlı yerlerde çok güzel yaşarsın bence. İstanbul yoruyor bıktırıyor kalabalık itiş kakış bir de sizin üzerine aile baskısı eklenmiş ki en azından ankarada kafanız rahat olur. Ama denizi özlersiniz çok klişe ama çok doğru birşey bu. İstanbulda basıp gidebileceğiniz yerlerle ankaradaki yerler farklı. Bir kere istanbulda her semt ayrı bir şehir gibi ankarada bence herşeyi bulabileceğiniz tek semt var çankaya. Biraz kalburüstü takılırsanız oran tarafı veya onun ters yönü çayyolu, daha salaş rahatsanız da tunalı bahçeli tarafları eminim ki hep uğrak noktanız olacak.  Sevince, yaşamasını bilince ankara çok güzel bir şehir özellikle dostlarınız varsa vakit geçirebileceğiniz birileri varsa. Bir tanıdığımızın kızı da ailesi istanbulda olmasına rağmen ankara bilkent tercih etmişti nedeni sizinki gibi ve şuanda bitirdi okulu ankarada yaşamaya devam ediyor. Alışan seven gayet mutlu ama alışamayan için de zorlu biraz. İstanbulda bulduklarınızın çoğunu ankarada da bulursunuz ama tekrarlıyorum ankara hiçbir zaman bir istanbul olamaz bunu mezun olduğunda uzmanlığını ankarada yapmak isteyen biri olarak söylüyorum. Bi sarıyer merkezden yeniköye kadar kaptırıp yürümeyi arada big chefste denize sıfır kahvaltı bebekte bi kahve içmeyi asla gölbaşında bisiklete binmekle eştutamayız bence. Onun dışında istanbul insanı daha modern gibi geliyor bana ama aşşşırı insan var burda.ankarada belli yerler gayet yaşanılası bence çevrenizi iyi seçerseniz çok sıkıntı olmaz gibi. Sosyokültürel olarak da bir istanbul olmaz tabiki ama çok sayıda müzik mekanı, konserler, tiyatrolar gösteriler oluyor. Eğer gerçekten ailenizle yaşayamayacağınıza inanıyorsanız istanbul yerine ankara evet tercih edilesi bir seçenek bence. 

  11 temmuz 2018 13:58


  4. Yobaz her yerde yobazdır. Ankara'da doğdum ve büyüdüm, halen de yaşıyorum. İnsanları görmezden gelmeyi bilmeniz lazım. Evet, Eskişehir daha rahat ama şehrin nüfusuna göre öğrenci sayısı bir hayli fazla. Her şehirde olduğu gibi Anakara'Da da lüks semtlerde kimse size gelip açık giyindiğiniz için öcü gibi bakmaz.

  11 temmuz 2018 14:15

  5. eskişehir rahat bir şehir kimse yobaz değildir, çoğu öğrenci zaten. Bursayada gelebilirsin süslücüm. Üniversitesi çok güzel, insanları da güzel

  11 temmuz 2018 14:38

  6. çok severim ankara'da doğdum büyüdüm, odtüde okudum o yüzden diğer okulları çok bilmem ama odtü ile ilgili yorum yapabilirim ortamı insanları iyidir, rahattır istediğinizi giyebilirsiniz, kampüs eğlencelidir her şeyi bulabilirsiniz, öğrenci grupları, sporlar kurslar, kültür merkezinde dönem dönem yapılan kültürel etkinlikler, konser ve tiyatrolar, bahar şenliği ile çok güzel bir okul hayatı yaşamıştım kesinlikle tavsiye ederim.

  ankara'dan şehir olarak bahsedecek olursam diğer süslülere katılıyorum, ankara semtten semte değişir. lisede dersanem kızılaydaydı, etek giymeye çekinirdim çünkü bakarlar ve rahatsız da olursunuz. zaten ankara'nın insanı da öyle çok istediğimizi giyinelim kimse bakmasın kafasında olmaz çünkü soğuk memleket belli zamanlar hariç üşümemek için genelde kalın giyinir herkes :)

  genel olarak gezecek çok fazla yer yoktur, başka şehirlerden gelenler sıkıcı bulur, ama bu görecelidir tiyatro, opera bale, konserler olur arkadaş grubunuzla gidebilirsiniz. üniversite şenlikleri olur bahar döneminde eskisi kadar olmasa da sosyal ortamlardır. tunalı, bahçeli, park caddesi vs kafe barların olduğu hareketli caddelerdir yine buralarda arkadaşlarınızla rahatça gezebilirsiniz. seğmenler parkı, eymir gölü, kuğulu park gibi sayılı parkları yeşil alanları da keyiflidir. ama bu saydıklarım dışında da ben pek bir yer bilmem avmler dışında :)

  yani tercih size kalmış ama bir eskişehir, izmir rahatlığı ve sosyalliği bulamayabilirsiniz. bu yazdıklarım tamamen benim fikrim, farklı düşünen olacaktır; kararınız ne olursa, şimdiden hayırlı olsun diyorum.

  11 temmuz 2018 15:07

  7. Eskişehir ankara kıyası yapılabilir ankara basar bence ankara seciniz ama eğer az çok kafa yapınızı algıladıysam bence izmir yazın hem modern çağdaş insan bakımından ülkenin numune şehri hem de ankaraya nazaran daha yeşil daha mavi 

  11 temmuz 2018 15:11

  8. Odtü ya da bilkentte oku, kampüste yaşa. 4-5 yıllık da olsa huzur formülü budur :)

  11 temmuz 2018 15:28

  9. Uzun uzun bahsedebileceğim bir soru. Öncelşkle ankarada yasayıp hiç taciz edilmeyen süslülere sorumu yöneltip öyle devam etmek istiyorum. Gercekten sadece bakıp laf atmıyorlar mı? Ben böyle bir seyle karsılasmadım bariz bir şekilde laf atılıyor. Ankaranın tacize tecavüze en karsı oldugu en düzgün yerlerinden birisinde yasamama rağmen cadde üzerinde bile defalarca kez tacize uğradım. Evet bahceli tunalı park caddesi civarlarında sort etek elbise asla rahatsız olmazsınız. Lakin ankara icin genel bir yorum yapmak öyle zor ki. Kızılayın ortasında bi caddede çok rahat gezerken bir yan caddesinde cok farklı tiplerle karsılasabilirsiniz zannediyorum ki diğer sehirlerde de olduğu gibi. Üniversite tercihi yaparken bir cok seceneğim olmasına rağmen ankarayı tercih ettim. Ben öğrenci şehri oldugunh dusunuyorum. Şu açıdan, hem büyük bir sehir hem de basit bir şehir. Gidebileceğiniz yerler sınırlı cok seçenek yok. Ama bu benim icin güzel bir sey. Kafa karıstırıcı bir sehir değil gelip bir ay gezerek ney nerde nasık hepsini çözersiniz. Gelmeden önce hazırkayın kendinizi cok fazla yol parası ödeyebilirsiniz. Yeşillik çok fazla aramayın eğer odtüde okumayacaksanız. Genel anlamda gri bir şehir. Daha cok aklıma sey geliyor ankarada üni okuyan bir öğrenci ılarak her konuda yardımcı olup cevaplayabilirim mesaj atarsanız :)

  11 temmuz 2018 15:44

  10. soru uzmanlık alanımdan geldi.

  ben de aile baskısından(gizlinot: bizimkilerinki yobazlık değil de aşırı korumacılık ve üstüne düşmeydi) ve istanbulun insanın üstüne üstüne gelen karmaşasından kaçıp istanbuldan ankaraya gitmiştim. benim gideceğim okul çok belli olduğundan öyle bir tercih, düşünme durumum olmamıştı. diğer bütün seçeneklerim istanbuldaydı (gizlinot: içimde bir yerde boğaziçi, koç, galatasaray falan yazmadığım için pişman ama itiraf edemiyorum). neyse ne olacak diye düşünmeden gittim. 7 seneye yakın da ankarada yaşadım.

  ankarayı çok severim. sevme sebebim tek başıma özgür bir şekilde yaşamış olmam. canım ne istiyorsa yaptım. gençliğimi yaşadım diyorum hep. çok gezdim, çok eğlendim. yapmadığım hiçbir şeyde de aklım yok çünkü her şey elimin altındaydı istesem yapardım ben tercih etmedim.

  giyim kuşam konusuna gelince bence ankaranın neresinde olduğunuz çok önemli. ben kızılay, tunalı, bahçeli üçlüsünün dışına çok çıkmadım. bu kısımlarda da ne giyerseniz giyin kimse size yiyecekmiş gibi bakmaz. ama mesela kızılayda bir arka sokağa girersiniz bakışlar size döner birden. kızılay bu saydıklarım arasında en insan karmaşasının olduğu yer. ama yazın üzerimde mini elbise varken minibüse bindiğimde (ki istanbulda kıyafetim çok kapalı olsa bile minibüse binmiyorum) kimse dönüp bana bakmıyor. kendimi rahat hissediyorum. bir gün etimesgut diye hatırlıyorum o taraflara gittim bir iş için üzerimde topuklu sandelet, yüksek bel skinny jean ve kısa kollu göbek deliğinin altında ama hafif kısa bir bluz vardı otobüs beklerken esnaf falan bakıyordu garip garip (istanbuldan alışığım). anlatabilmişimdir umarım. ha eğer ben her gün mini etek giyicem yaz kış diyorsanız sadece izmirde rahat edersiniz benim tavsiyem o. neden söylüyorum bunu çünkü ankarada kimse öyle giyinmiyor. topuklu ayakkabıyı kabul ettirene kadar canım çıktı. o kadar sıradan giyiniyor ki herkes çok dikkat çekiyorsunuz. o rahatsız edici oluyor.

  sahaf, tarihi yerler falan bu konularda tek tercih edilecek il istanbul. hiçbir yer istanbul kadar güzel değil.

  ankarada sosyal hayat güzeldir. tek eğlenceniz gece hayatı ve cafelerde kahve muhabbetidir çünkü. çıkıp izleyecek bir manzara falan yok malum. havalar ısınınca seğmenlerde piknik falan biraz kurtarmaya çalışıyoruz işte.

  güzeldir ama ben severim.

  11 temmuz 2018 18:03