23 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

sizce tüm su markalarının tadı aynı mı?

merhaba süslüler derdini seveyimlik bi soru :d ben şuana kadar içtiklerimde pek bi fark görmedim ama bazılarında çok fiyat farkı oluyor bu yüzden size de sormak istedim mutlaka denemelisin çok farkediyor dediğiniz var mı? evian denedim sadece normalden farklı olarak

1. Tabii farklı oluyor tadları, sertlikleri. Ben her markayı içemiyorum mesela en sevdiğim erikli/nestle.

11 şubat 22:42

2. Valla kalabak suyun tadını hiç bir suda alamam içerken zorlanırım diğerlerini. Ama başka şehirlerde var mı emin değilim.

11 şubat 22:42

3. Hayır kesinlikle değil sırma kazık gibi mesela. En güzeli erikli, pınar, saka sanırım ama erikli açık ara önde

11 şubat 22:43


4. sertlik derecesi farklı yoksa tek bir h2o var yani bariz bir fark bekleme. su tadı markaya göre değişmiyor. suyun çıktığı kaynaktan gelen bir lezzeti var ama işleniyor. beslendiği kaynaklar ve işlenme aşamaları küçük farklılıklar yaratsa da tadı bariz bir şekilde etkileyecek bir şey değil bu.

11 şubat 22:47

5. Fark ediyor. Damak tadınıza göre de fark ediyor. Ben istanbul beykoz'da oturuyorum. Burada doğal su kaynakları var. Eve söylediğimiz beykoz kaynaklı damacana suyu başka ilçelerde, marketlerde vs. bulamıyorum. Buralarda satılıyor sanırım sadece. Erikli vs. bana iğrenç geliyor. Zorla içiyorum.

11 şubat 22:48

6. pinara asigim. cok seviyorumm. sirf bu yuzden markayi boykot edemiyorum. baska sulardan keyif almiyorum.  mecburiyet oluyor sadece. 

11 şubat 23:17

7. (yazar: Tatar) ın dediği kalabak suyu eskişehirde kaldığım zamanlarda içiyordum açık ara en iyisiydi. Ama istanbul ve adanada hic yok galiba. Ben erikli, nestle kullaniyorum. Damla bildiğin acı

11 şubat 23:18


8. munzur su içmiştim çok iyiydi

11 şubat 23:18

9. En güzeli anada çatalan suyu (çeşme)

Pozantı yayla suyu

Şekerpınardan çıkan markalarda iyi

11 şubat 23:21

10. Sadece H2O olarak bakmamak gerekiyor suya. Çıkarıldığı kaynakla alakalı olarak içerisinde birçok element bulunduruyor su. Ayrica her markanin suyu alkali tutma seviyesi farkli. Bu yuzden 7 ile 8.5 arasinda değişen değerlere sahip sular üretiliyor. Bu seviye de belki sizin damak tadinizi etkileyen bir faktör olabilir. Tabii vücudunuz için en iyi olani vücudunuza yakin bir ph seviyesi 7.4 gibi. Ama sorunuz esas konusuna gelirsek evet sularin tatlarini büyük oranda etkileyen bir değişim söz konusu. Benim için en güzeli erikli adeta şeker gibi. Ama dogal kaynak suları daha sert oluyor mesela bunun da dediğim elementlerin islenmemesiyle alakasi olabilir.

11 şubat 23:24