sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  son zamanlardaki akıl sağlığım ile ilgili bir soru sorucam psikolojiden anlayan ya da psikolog süslüler varsa çok iyi olur?

  1. Sürekli aldatılacağım korkusuyla yaşıyorum. Ya benden değil de başkasından etkilenirse başkasını arzularsa başka kadınlara bakarsa. Biliyorum sözlükte her şeyi aşırı normal karşılayan hatta sevgilim başkasıyla flörtleşebilir diyenler bile var. Ben sadece şüpheyle yaşayıp hayatı hayallerime uydurmaya zorlamaktan bıktım. Yani bi hayal kuruyorum ve tek seçenek buymuş gibi yaşıyorum. Tabi düşüncelerimin bu yönde ilerlemesinin çevremde hamile bi kadının aldatılmasından tutun sözlükte sürekli yazılan aldatılma hikayelerinin de çok etkisi var. Okudukça duydukça hayata olan umudum azalıyo. Sizce psikoloğa gitmeli miyim? Bu korkuyu bu rahatsızlığı nasıl yenebilirim? Sözlüğü okumayı bile bırakmayı düşünüyorum öyle söylim...

  8 kasım 2018 23:04

  2. Ne kadar süredir böyle korkularınız var zaman verebilir misiniz,ve günlük yaşamınıza engel oluyormu işlerinizi gerçekleştirmede vs.

  8 kasım 2018 23:10

  3. Ya uzun zamandır var. Belki de hep var. Sevgilim olmadan önce bile erkeklere karşı güvensizdim. Çünkü yaşadığım flört olayları da erkeklere karşı olan güvenimi sıfırlamıştı. Misal flörtleştiğim çocuğun sonradan sevgilisi olduğunu öğrenip büyük bi travma yaşamıştım. Ya da başka birinin benim haricimde de flörtleştiği kişilerin olduğunu öğrenmiştim vs. Moralim bozuldukça kafayı bu konuya takıyorum. Zaten kıskanç bir insanım. Bu tarz şeyler şeyler beni karşımdaki kişiye karşı özgüvensiz gösteriyor ama normal şartlarda hem kendini güzel bulan hem de beğenilen biriyim. Ama böyle de bir korku var içimde. Ya evlenilince aldatılırsam diye korkuyorum. Hani erkekler sıkılıyomuş ya evlenince. Kesinliği olmayan bir gelecek için bile hayal kırıklığının hayalini kuruyorum.

  8 kasım 2018 23:16


  4. Yaşadığınız flört deneyimleri sizi çok üzmüş ve bu sebeple geçmiş ilişkilerinizde ve şuanki ilişkinizde sürekli bir güven problemi yaşıyorsunuz,sağlıklı sadık ilişkiler kurmak istiyorsunuz.Bunun sebebi geçmişte yaşadağınız bu üzücü yaşantılar da olabilir,çocukluğuzdan gelen bir bağlanma problemide olabilir bunun kararını burda konuşarak veremeyiz malesef.Bir psikolog veya psikolojik danışman bu sorununuzda size yardımcı olabilir diye düşünüyorum,içinizdeki korkuları yenmek ve daha olumlu düşünmeniz ,iyi hissetmenizde size yardımcı olacaktır bir uzman desteği .Siz gitmeye karar verirseniz detaylı tabiki neler yapacağınızı konuşursunuz danışmanınızla ama gidene kadarki süreçte daha da tetiklememesi adına bu tarz yazıları okumayı bırakabilirsiniz .

  8 kasım 2018 23:48

  5. DAha önce de psikoloğa gittim aslında. 1 tanesinde randevuları 1-2 ay sonraya veriyodu sürekli çok yoğun olduğu için ayrıca nedense erkek arkadaşıma gıcık olduğunu ve ayrılmamızı destekler gibi bi hal seziyodum bıraktım. Tam da vize haftam olduğundan dolayı her şey üstüme geliyor hayatımdaki her şeyi abartıyorum şu an. 

  8 kasım 2018 23:53

  6. Olması gereken her hafta düzenli gitmektir ,danışmanınızı seçerken bunu size sağlayabiliyor olmasına dikkat edin derim.Çözüme ulaşmanız için en az 10 hafta sürer psikolojik danışma bu süre ihtiyacınıza göre uzayabilir.Oturumlarda süreklilik çok önemli mutlaka gitmeye çalışmalısınız aksatmadan.Tabiki memnun değilseniz bırakmak en doğal hakkınız,hatta size etik çerçevese  davranmıyorsa şikayet de edebilirsiniz.Ben durumu detaylı bilmediğim için eski psikoloğunuz hakkında yorum yapamam tabiki ama danışanlara içgörü kazandırmak için sorununları onlara söylendiğinde ,başkasının ağzından duymak rahatsız edebiliyor . Gitmeden önce çalışma alanlarını ve özgeçmişini dikkatli inceleyin derim.Youtubeda gevşeme egzersizleri var şuan onlardan yardım alabilirsiniz,yine dinlendirici podcastlar var spotify da biraz gerginliğinizi atmak iyi gelir,umarım sınavlarınız güzel geçer :)

  9 kasım 2018 00:06

  7. Psikoloğum çok adı duyulmuş ve başarılı biriydi o yüzden onu tercih etmiştim ama yoğun programı ve benim önyargım bırakmama sebep olmuştu malesef. Önerileriniz için çok teşekkür ederim gerçekten. Bu duygudan acilen kurtulup kendime odaklanmam gerek. Tüm hayatımı bi adama bağlamak bana çok saçma geliyor.

  9 kasım 2018 00:13

  8. Size zaman ayarıcak biri olması çok önemli gerçekten ,sizin önyargınız mı kişinin problemimi bilemeyiz.Ama siz şuan gayet farkında ve sorunlarını çözmek için adım atmak isyen birisiniz ,sizi yoran bu ruh halinden çıkmak istiyorsunuz bu çok güzel bir farkındalık .Rica ederim ne demek,umarım sorunlarınızı çözüme kavuşturursunuz :)

  9 kasım 2018 00:24

  9. Sözlükte linç etmeyen kibar davranan insanlara rastlayınca gerçekten mutlu oluyorum. Çok naziksiniz :)

  9 kasım 2018 00:36

  10. Teşekkür ederim :) sizi mutlu edebildiysem ne mutlu bana asıl :) 

  9 kasım 2018 01:15