30 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ssusluler gusül ve dövme hakkında ne düşünüyorsunuz ?

1. Düşünmüyorum. 

11 temmuz 23:47

2. Gusül zaten müslümanları ilgilendirir şu gereksiz gereksiz “dişinmiyirim.” Boş yapma.

Dövme haram pişmansanız tövbe edersiniz gusüle mani değil.

11 temmuz 23:51

3. 2. Anonim teşekkürler bilgi için :)

4. Anonim yaptırmadım ama çok istiyorum sizin de düşüncelerinizi merak ettim teşekkürler :)

11 temmuz 23:53


4. Birazdan din kavgası yapılacak hazır olun.

11 temmuz 23:54

5. Ben 4. Süslü karar sizin süslüm benim karışmak ne haddime sadece söylemek istedim iyi düşün ama sonra kimisi vicdan azabı yapıyor-din konusunda hassas düşünüyorsan o anlamda dedim.- silme yöntemleri de zor sanırsam. 

11 temmuz 23:56

6. Dovme deri altina isliyormus da, su deri altina gidiyor muymus acaba? Bir oturup dusunun allah askina yahu, oyle olsa 17384819 tane nemlendirici olmazdi, yuzumuze su surer gecerdik di mi? 

12 temmuz 00:02

7. Namaz kılıyorum hatta kapalıyım(dışardan değişik görünüyor evet) yani gusül alıyorum ve bileğimde ufak bi dövmem var. Sıkıntı olmuyor diye biliyorum ve şöyle düşünüyorum; elbet yaptırılmaması daha iyi fakat yaptırıldıysa sildirmek çok maliyetli ve can acıtan bir işlem olduğu için ben sildirmeyi de düşünmedim. Dövmenin mekruh olma sebebi eskiden mesela insanlar alnının ortasına acı veren yöntemlerle şekil yaparmış ki hangi topluluktan olduğu belli olsun. Şu anki estetik amaçla yapılan dövmeler -ki can da acımıyor, benim acımamıştı- aynı kategoride değildir diye düşünüyorum. Ee sen nasıl müslümansın sorularını soranların da dini gerçekten bilen insanlar olsa sormayacağını düşünüyorum bu yüzden pek önemsemiyorum.

12 temmuz 00:12


8. Bir ara bu konuya takip çok araştırmıştım, bildiğim kadarıyla dövme su geçiriyor yani gusül abdestine engel değil. fakat islamda vücuda zarar vermek hoş karşılanmadığı için yaptırmaya da iyi bakılmıyor (günah demeli miyim bilemedim, mekruh da denebilir)

Benim bildiğim bu tabi ama yanlış olabilir tabi, siz yine de araştırın.

12 temmuz 00:13

9. @9, 8 de aynısını dememiş mi zaten?

12 temmuz 00:13

10. 10. anonimim ve soru amacından çıkarak düşüncelerimi anlatmışım afedersin süslüm :( Bence ve diyanete göre gusüle engel değil demek istiyordum sadece kdkfkgk

12 temmuz 00:14