20 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

ssusluler gusül ve dövme hakkında ne düşünüyorsunuz ?

1. Düşünmüyorum. 

11 temmuz 23:47

2. 2. Anonim teşekkürler bilgi için :)

4. Anonim yaptırmadım ama çok istiyorum sizin de düşüncelerinizi merak ettim teşekkürler :)

11 temmuz 23:53

3. Birazdan din kavgası yapılacak hazır olun.

11 temmuz 23:54


4. Dovme deri altina isliyormus da, su deri altina gidiyor muymus acaba? Bir oturup dusunun allah askina yahu, oyle olsa 17384819 tane nemlendirici olmazdi, yuzumuze su surer gecerdik di mi? 

12 temmuz 00:02

5. Namaz kılıyorum hatta kapalıyım(dışardan değişik görünüyor evet) yani gusül alıyorum ve bileğimde ufak bi dövmem var. Sıkıntı olmuyor diye biliyorum ve şöyle düşünüyorum; elbet yaptırılmaması daha iyi fakat yaptırıldıysa sildirmek çok maliyetli ve can acıtan bir işlem olduğu için ben sildirmeyi de düşünmedim. Dövmenin mekruh olma sebebi eskiden mesela insanlar alnının ortasına acı veren yöntemlerle şekil yaparmış ki hangi topluluktan olduğu belli olsun. Şu anki estetik amaçla yapılan dövmeler -ki can da acımıyor, benim acımamıştı- aynı kategoride değildir diye düşünüyorum. Ee sen nasıl müslümansın sorularını soranların da dini gerçekten bilen insanlar olsa sormayacağını düşünüyorum bu yüzden pek önemsemiyorum.

12 temmuz 00:12

6. Bir ara bu konuya takip çok araştırmıştım, bildiğim kadarıyla dövme su geçiriyor yani gusül abdestine engel değil. fakat islamda vücuda zarar vermek hoş karşılanmadığı için yaptırmaya da iyi bakılmıyor (günah demeli miyim bilemedim, mekruh da denebilir)

Benim bildiğim bu tabi ama yanlış olabilir tabi, siz yine de araştırın.

12 temmuz 00:13

7. 10. anonimim ve soru amacından çıkarak düşüncelerimi anlatmışım afedersin süslüm :( Bence ve diyanete göre gusüle engel değil demek istiyordum sadece kdkfkgk

12 temmuz 00:14


8. ben 8. anonim; nasıl anladınız bilmiyorum ama açık açık anlatayım bir kez daha kavga gürültü olmasın. dövme derinin altına işler diye abdestin kabul olmayacağını söyleyenlere tepki gösterdim. dövme derinin altına işliyor ama siz zaten derinin üstünü yıkıyorsunuz, abdest alırken kullandığınız suyu herhangi bir şekilde derinin altına da işletmeniz mümkün değil dolayısıyla o yüzden nemlendirici krem kullanıyoruz, yoksa su kullanırdık derinin altına işleseydi demek istemiştim. 

sanırım anlaşılmıştır artık, ben de sizdenim vurmayın öldüm ahahah.

12 temmuz 00:36

9. Kocaman dövmesi olan bir insan olarakyaptırmadan hocaya sordum. HocalArın hepsi şunu dedi abdest olu ancak bile isteye canını yaktığın kendine bunuyaptığın için caiz mi değil mekruh mu birşey dedi dini terimi tam hatırlamuyorımz abdestle alakası yok yani

12 temmuz 00:44

10. abdestin farzı derinin üstünü yıkamaktır. dövme ise derinin altına yapılır. mesela geçici yapıştırma dövmeler abdeste engeldir çünkü direk derinin üstünü kapatır.

12 temmuz 10:00