sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
6 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

staj yaptığınız hukuk bürosunda iş teklifi almayı nasıl başardınız avukat süslüler ?

eskiden (5 sene öncesine kadar) stajını serbest avukat değil de büyük küçük fark etmez bir hukuk bürosunda yaptığında %90 orada çalışmaya başlıyordun ruhsat alınca. kendi ofisini açmayanlardan bahsediyorum tabi ki. meslekte aşırı yığılmadan dolayı çok mezun olunca birden korkunç bir tablo ortaya çıktı. çoğu kişiden şunu duyuyorum. stajımı bitirdim teklif almadım, evde oturuyorum/sınavlara çalışırım boş oturmaktansa vs. kardeşimin hemen ofis açma imkanı yok, sınavlarda torpil yoksa şansı yok. staja yeni başladı aşırı bir korku sardı kızı, ya beni kabul etmezlerse diye. tavsiyeleriniz var mıdır? direkt siz mi talep ettiniz staj sonuna doğru yoksa onlardan mı geldi teklif? bilen süslüler yanıt verirse çok mutlu olurum. 

1. Staj yaptığım ofis staj dönemimde etimden sütümden yeterince faydalandı. Staj bitince de bırak iş teklif etmeyi ruhsat törenime bile gelmediler.

Ayrıca işçi avukat olarak çalışmayı doğru bulmuyorum. Tabiri caizse köpek gibi çalıştırıyorlar, kendileri oturuyor tüm duruşmalara sen giriyorsun. Şanslıysan asgari ücretten az hallice maaş alıp patronu zengin ediyorsun. Onun yerine eğer büro açacak durumunuz yoksa evinizi home office olarak kullanıp sadece cmk ve adli yardım alabilir kardeşiniz. Kendi evi olduğu için kira yok, fatura yok, ilk sene bağkur da devletten. Aldığı parayı biriktirir, cmkyı da normal vekalete çevirirse bir seneye büro açar, birinin odasını kiralayabilir, gider ortağı olabilir falan filan.

Ayrıca artık kurum avukatlığında bir çok kurum kadrolu alımları merkezi atama ile alıyor, danıştay mülakatı iptal etti. Kpssden 88 89 alarak bir kuruma atanabilir, torpile gerek yok yani illa. Ha hakimlik isterse o ayrı.

21 mart 19:23

2. Süslücüm çok teşekkür ederim uzun uzun açıklamışsın sağolasın. O büronun allah cezasını versin ne diyeyim ki kat kat çıksın hakkınız inşallah. Evet kurum avukatlığı düşünmüyor pek, hakimlik savcılık sınavlarına hazırlanırım iş bulamazsam diyor. Verdiğiniz home office fikri de çok güzel, siz öyle mi yapıyorsunuz? Umarım istediğiniz gibi para biriktirip ofisinizi açarsınız. Bir de asgari ücretten hallice maaşı okuyunca içim burkuldu. Ne emeklerle okunuyor bu bölüm, en yakından şahidiyim kardeşim ve sınıf arkadaşları Ne dertler çektilrr o bölümü bitireceğiz diye. Her bir hukuk mezunu aynı çileyi çekiyor. Sonrasında maaşlar cidden 2000-3000 bandı ise yazık o kadar okula, emeğe cidden çok yazık. Babası ofis açamayanlar böyle sürünsün mü ya cidden çok üzüldüm şu an. Allah hepinizin yardımcısı olsun.

21 mart 19:31

3. 3bin alırsa (gizlinot: İstanbul harici bir şehir) öpsün başına koysun. Ben kurum avukatlığı düşünüyorum. Beklediğim de bir kurum var şu an. Eğer o olmazsa, temmuz atamasında da atanamazsam büro açıp cmk falan işte ne gelirse o şekilde ilerlemeyi düşünüyorum. Hakimliği iki kere denedim olmadı, bundan sonra sanmıyorum açıkçası. En kötü ihtimalle 2020 kpss için çalışıp oradan bir şeyler düşüneceğim. Home office olayını stajda söylemişlerdi. Bir de birinin yanında çalışarak deneyim kazanılmıyor malesef. Çünkü neredeyse tamamen işveren avukata bağlısın. En fazla bir sene, o da ailenle yaşıyorsan para biriktirmek için. Ne kadar erken büro açarsa o kadar iyi avukatlık düşünüyorsa. Tam olarak yaşı ilerlemeden, hayatında bazı şeyleri değiştiremeyeceği hale gelmeden büroyu açıp düzeni kurmak gerekiyor. Çünkü malum büroda da hemen para kazanılmıyor. Bir kaç senelik büroyla ev geçindirilmez mesela. En iyi ihtimalle 23 yaşında staj bitse, 24te büro açsa 26 27 yaşında falan anca para kazanmaya başlayacak.

Parası olmayan malesef tam olarak aç kalıyor. Biz para biriktirelim büro açalım, 5 sene geçsin araba alalım, 10 sene geçsin ev alalım diye düşünürken özellikle özellerden mezunlar zengin oldukları için arabayla büro zaten hazır geliyor önlerine. Bizden çok çok önde başlıyorlar.

Baroda yeni ruhsat almış bir meslektaşımla karşılaştım mesela, kız sınava çalışmak için stajı naylon yapmış. Şu an büro açabilecek durumu yok, olduğum şehirde hiç kimse yanında avukat çalıştırmıyor, çalıştıranlar da deneyimli arıyorlar. Bu kız da deneyim yok, staj bile naylon. Kendi büromu bile bir şekilde açsam iş bilmiyorum diyor. Bir kaç büroya ücretsiz çalışayım yeter ki işleyişi öğretin demiş, bürolar adımız zedelenir ücretsiz olmaz, ücretli de olmaz demiş. Kız çalışacak yer arıyordu kara kara. Bu sadece bir örnek mesela.

Durumun bu halde olmasının en büyük sebebi çok fazla mezun olması.

21 mart 20:49


4. Evet anonim 3.

21 mart 22:06

5. ben staj yaptığım yerden teklif almıştım. benimki butik bir büroydu. sürekli stajyer değiştiriyorlardı. en uzun kalan stajyerlerden biri benim sanırım. bir de benden önce vardı bir tane birkaç hafta çalıştık. patron avukatın kaprislerine dayanamayıp ayrıldı, ona da iş teklif edildi diye biliyorum. ben de eşşek gibi çalıştım afedersiniz. önceki stajyer gidince her şeyi bana yüklediler. bu sayede iyi piştim. benden sonra aldıkları stajyerlere ise iş bilmiyorlar diye çok iş vermezlerdi. ben işi hızlı yapıyorum diye çetrefilli işler hep bendeydi. hacizlere sürekli ben giderdim. stajımın son aylarında avukat odasına geçtim. patron avukat stajdan sonra burada kalmanı istiyorum. herkesi 2000le başlattım, seni 2500le başlatacağım dedi. fena bir teklif değil diye başlarda sevindim. ancak ben de bir süre sonra kaprisleri çekemez oldum. onlarca iş veriyorlar abartmıyorum. hızlıca halledip gelmeme rağmen nerdeydin, nerede kaldın diye sürekli darlamalar. sabah 8:45te mesai başlıyor, 8:50de gelince hemen atarlanmalar falan. (gizlinot: ki istanbuldayız yani, trafik yüzünden olabiliyor böyle durumlar) ofis ortamında sürekli mobbing. öğle yemeğini bile hızlı hızlı yiyorduk, korkumuzdan. dayanamadım ayrıldım direkt. stajı tamamlayıp, ruhsatı alana kadar çalışmadım. şehir falan değiştirdim. şu an çok memnunum istanbulun o stresli iş hayatından uzağım. hem maaşım daha iyi, hem masrafım az. büro açarsam da eminim daha iyi kazanırım. benim tavsiyem de kendi işini yapması. staj dönemini çok çok verimli geçirsin. köreltmesin kendini.

22 mart 10:36

6. ay allah belasını versin böyle avukatın da patronun da ya ne diyeyim. çok çok geçmiş olsun meslekten soğumamışsınız iyi. umarım hepiniz çok güzel yerlere gelir istediğiniz kazanç ve mutluluğu elde edersiniz meslekte. allah yardımcınız olsun. staj konusunda söylediklerinizi de kardeşime aktaracağım çok teşekkürler.

22 mart 10:45