3 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

starbucks christmas blend ve espresso blend?

süslüler ben kahveye çok meraklı biriyim ama genelde evde filtre kahve yapıyorum. şimdi moka pot alıp espresso da yapmak istiyorum. biliyorum espresso için kahve ince çekiliyor ama bunun dışında çekirdek olarak ne farkları var ? mesela filtre kahve için kullandığım çekirdekleri espressoda kullanabilir miyim ? ve mesela starbucksın bu iki kahvesinin farkı ne? mesela espresso olanı filtre kahve olarak yapsam diğerini espresso olarak yapsam ne farklı olur çoook merak ediyorummmm

1. Bildiğim kadarıyla starbucks bünyesindeki blendleri aralık ayında christmas blend ambalajıyla satışa sunuyor. Aslında christmas blend olayı sadece ambalajının yılbaşı teması olması.içeriği deģiştirmiyorlar.

6 aralık 2017 19:12

2. çok güzel bir soru bence de,aslında ikisinde de hatta tüm demleme şekillerinde türk kahvesinde dahi çekirdek aynıdır,gene olarak üretilen 3 çeşit çekirdek türü var zaten dünyada,arabica,robusta,liberica bunlar farklı iklimlerde yetiştikleri için isimleri değişir,kenya olur,guetemala olur vs.

toprak bunlara aromalarını kazandırır,narenciye,baharat,kakao gibi,aslında şarap üzümlerine çok benziyor bu konuda kahve,toprağın özelliğini taşır.

dolayısıyla aromasını sevdiğiniz bir çekirdeği istediğiniz gibi çektirerek içebilirsiniz.hiçbir şey fark etmez.ben evde espresso bittiği zaman türk kahvesi ile yapıyorum tadı farklı oluyor ama kahve kahvedir içiyorum.

demleme şekilleri farklı bir de espresso bitter kalır filtreye göre mesela filtre kahveye için çekilmiş çekirdekleri mokapota koyarsanız sadece aroması az olur,yoğunlukla alakalı aslında çekilme kalınlığı.

en iyi sonucu alabilmeniz için o kalınlıklar tamamen damak ile alakalı yani.

7 aralık 2017 18:03

3. starbucks sorusunu yanıtlamayı unutmuşum,christmas blend biraz daha yılbaşına özel bir karışım kahve,aslında ikis de harman kahveler.

bu senekini çok beğendim ben mesela,

7 aralık 2017 18:08