sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
46 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

suriyeliler hakkında ne düşünüyorsunuz?

ümit özdağ'ın (link: https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=2143846919016344&id=100001731703972 şu) açıklamasını da okuduktan sonra durum beni iyice korkutmaya başladı. zaten sosyal hayatta bunlardan fazlaca rahatsızım, artık bindiğim otobüste bağıra bağıra konuşan elinde bir bebek arabası en az 3 tana 5 yaş altı çocukla karı koca gezen, yiyip içip çalışmayan bu asalaklardan fazlasıyla rahatsızım. bir de üstüne rakamları görünce, malum partinin sürekli vurguladığı "ülkenin bekası" adına korkmaya başladım... türk insanının derisine yapışan kene gibi bu varlıklar, bir an önce bir çeşit sosyal patlama yaşanacak. her gün görüyor ya da duyuyorum metrobüste, tramvayda bunlar yüzünden çıkan kavgaları.

1. Ülke daha kendi vatandaşına gerekli imkanları sağlayamıyorken bu kadar abartılı sayılarda suriyeli'nin ülkemizde yaşaması ve bazı konularda resmen bizden üstün hale gelmeleri beni rahatsız ediyor. Ama ifade biçimleriniz o kadar rahatsız edici ki..."türk insanının derisine yapışan kene gibi bu varlıklar" ne demek?? nereli olursa olsun insanlardan bahsettiğinizin farkında mısınız? Evet görgü kurallarına uymamaları, bir çok suça karışmaları vs kötü şeyler ve ben de rahatsızım ama kimseye milleti için böyle bir genelleme yapamam. Keşke ülkemiz kendi vatandaşlarını refah içinde yaşatacak imkan ve olanaklara sahip olsaydı da daha da çok kişiye de yardım edebilseydik...

20 nisan 16:30

2. kene bildiğiniz üzere konak bir canlının derisine yapışarak onun imkanlarıyla beslenen asalak bir canlı, eşittir suriyeli işte. gayet net bir tanım bence. bir gün aksaray tramvayına binersen anlarsın süslü, şu ana çok kibar yazıyorum bunlar hakkında emin ol.

20 nisan 16:32

3. birşey desen pist faşist oluyorsun ne diyebilirimki ataları neydi torunları ne olsun bunların neyzen tevfik in sözü geldi aklıma katranı kaynatmakla şeker olmazdiye. bugün acıyıp aldıklarımız yarın en küçük birşey olduğunda bize kurşun sıkacak adamlar.

20 nisan 16:32


4. Üzülüyorum. Kimse onların durumunda olmak istemezdi allah yardımcıları olsun

20 nisan 16:34

5. yahu kene gibi işte Allah hepimizi yaratırken eşit akıl izan vermiş çalışmak yerine birşeye yapışırsan o keneden ne farkın kalır.

20 nisan 16:42

6. Yurdum insanı da fazlasıyla bağırarak konuşmakta, 3-5 çocukla otobüsleri işgal etmekte. Onlardan çok da matah olduğumuzu düşünmüyorum. Toplum kurallarına uymamayı, kabalığı vs suriyelilerle tanıdamadık malesef. Ne ara isviçre, finlandiya seviyesindeydik de bu insanları eleştiriyoruz anlamıyorum. Kabalık benim de hoşuma gitmiyor, mazur gördüğüm birşey değil ama ırkı yok bunun arkadaşlar.

20 nisan 16:45

7. Afedersiniz ama s*lak mısınız acaba? Yurdum insanı san otobüsü işgal ediyor diyor. Vergi veriyoruz bu ülkede vergi. Kazandığımızdan kendimizden fazlası devlete kalıyor. Bir zahmet işgal edelim. Ekmek elden su gölden karında mutlaka bi çocuk kucakta 3 çocuk, çocukları sal arabaların arasında su satıp dilencilik yapsınlar. Sonra üzülüyorummmm onlara :( siz bizim halimize üzülün bence 2 gün sonra ne olacağımız belli değil bunlar yüzünden 

20 nisan 16:50

8. 32 yaşındayım. Memur çocuğu olarak 5 çocuk üniversite okuduk ve bu zamana kadar beşimize de devlet bırakın para vermeyi bedava bir bardak su dahi vermedi. Valla acayip kanıma dokunuyor milyarlarca liranın bu insanlara akıtılması hem de ülke bu durumdayken. 

20 nisan 16:50

9. Merhaba süslüler. Çalışmama sebepleri çalışma izinlerinin olmaması. Çalışma iznini işverenler alabiliyor ve biraz masraflı. Bu sebeple işverenler çalışma izniyle uğraşmadan izinsiz çalıştırıyor suriyelileri. Çok düşük ücretlere çalıştırılıyor ve çoğu zaman da maaşlarını alamıyorlar. Bu duruma itiraz hakları yok çünkü zaten çalışma izinleri yok. Maalesef sistem bu durumu besliyor. İnsanlar hakkında "kene" benzetmesi yapmadan önce "bu insanlar neden bu halde?" diye düşünürsek vatana millete daha faydalı olabiliriz belki.

20 nisan 17:10

10. Ek olarak, suriyelilere akıtılan para aslında bizim paramız değil zaten. Çok büyük kısmı birleşmiş milletlerden geliyor. Yanılmıyorsam kızılay belli koşulları sağlayan mültecilere çok küçük bir miktar veriyordu. Yani onlara verilen para zaten bizim değil.

20 nisan 17:12