sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  9 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  türk dili ve edebiyatı bölümü okumak?

  paramızın bu kadar değer kaybettiği bir dönemde direkt olarak iş olanaklarını öğrenmek istiyorum. edebiyata tutkunum, yazar bir aileden geliyorum. 7 yaşından beri bir şeyler yazmaya çalışmış ve açıkçası bu konuda yeteneği olduğunu düşünen biriyim ancak dershane köşelerinde sürünmek, öğrenmek olmak dışında bir imkanım yoksa tercih etmeyeceğim. yardımcı olabilir misiniz?

  1. türk dili ve edebiyatı okumak yazar olmak değildir. güzel sanatlarda yazarlıkbölümleri var oralara yönelebilirsiniz. bana kalırsa herhangi bir bölüm de okusanız yazar olabilirsiniz. gördükleri osmanlıca gibi absürt derslerin yazarlığınıza katkısı olacağını sanmıyorum. genelde formasyon almak bile zorken insanlar öğretmen olmak için çabalıyor. sizin küçümsemenize hayran kaldım.

  9 ağustos 2018 23:31

  2. Tercih etmeyin. Öğretmen bile (!) olamazsınız çünkü şu şartlarda. İlk süslüye katılıyorum. Yazar olmak için herhangi bir yerden mezun olmanıza gerek yok. İllaki bu alanda bir şey okuycam diyorsanız  Yaratıcı yazarlık gibi bölümler var, yetenek sınavıyla alıyor. Oralara yönelebilirsiniz.

  9 ağustos 2018 23:43

  3. yazar bir aileden geliyorum.. breh. ee gidin ailenize danışın o zaman. büyük büyük dedelerinizin hayatını örnek alın. okul sizi tatmin etmez, siz alaylı olun.

  9 ağustos 2018 23:44


  4. sanırım aynı cümlede geçtiği için alaylı sanılmış. öğreticilik yeteneği olan biri değilim, bu yüzden de öğretmen olamam. ama dershane köşelerinde sürünmek çok ayrı. ciddi manada saatlerce iş yaptırılan, çıkışı makinesi tamir ettirilen arkadaşlarım var. insan gibi koşullarda mesleğimi icra etmek istiyorum, yazarlık okumak da değil niyetim. "eğilimim var" demek içindi. fakat anladığım kadarıyla pek bir iş olanağı da yok. her bölüme ve okuyanına, mesleğini yapan insana saygım da hürmetim de sonsuz. küçümsemem veya alayım mesleğe değil, insanların mesleklerini icra edemiyor oluşunaydı. hatta sitemdi. kaosa gerek yok gayet gelecek kaygısı içindeyim, zahmet edip cevap veren herkese teşekkürler

  9 ağustos 2018 23:54

  5. bana soran hiçkimseye önermedim bu zamana kadar, size de asla önermem. aklı olan tde okumaz. hele yazarlıksa olmak istediğiniz hiç gerek yok, başka bir bölim okuyarak da yazar olabilirsiniz.

  10 ağustos 2018 01:30

  6. Cebinize 10 tane de yabancı dil koysanız, birilerinin tanıdığı hısmı eşi dostu olmadan yayınevlerinin kapısından bile giremezsiniz. Önce bunu belirteyim. 

  Tde yazarlık öğretmez. Yazılan metinleri incelettirir. Diline yapısına anlamına zihniyetine bakar. Öğretmen ya da akademisyen olmak istemeyen birinin zaten bölümde işi olmamalı, bu iki iş de zaten öyle kolay değil. “Ama kendini geliştirirse...” diye bir şey yok.

  10 ağustos 2018 02:17

  7. kafanızda başka bir alternatif var mı bölüm olarak merak ettim süslü? ayrıca başka bir bölüm okuyup yazar olabilir ama türk dili edebiyatı okuyarak ufku daha geniş vizyonu açık bir insan olabilir. Ben zaten öğretmenlik peşinde koşmak için bu bölüme gidenleri anlamam. Git türkçe öğretmenliği oku hem formasyonla uğraşma hem de edebiyat bölümün dersleri daha kolay. Edebiyat okumak isteyen bir insanın yazarlık tarafı olmalı. Romantik olmalı biraz yahu. Çiçekten böcekten farklı tasvirler çıkartmalı. Okumaktan, okurken hayal dünyasında okudukları üzerine bir ton çıkarımlar yapacak bir insan olmalı bu da yaratıcılıkla olur. Yazar yönü bu yüzden gerekli zaten.

  10 ağustos 2018 03:46

  8. Ben son anonim. İyi bir üniversitedeyse bu bölüm akademisyen olabilirsiniz. Yazarlık yönünüzü kullanarak edebiyat alanına katkı sağlarsınız hem. Türk dil tarih kurumunda edebiyat okuyanlara her zaman kadro var. Kurumda çalışan çok yakın bir akrabam var. 

  10 ağustos 2018 03:50

  9. herkese çok teşekkürler süslülerim, düşüneceğim çok sağ olun

  12 ağustos 2018 10:40