sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
13 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

tamamen keyfi borç yapan aileye yardım eder misiniz?

süslüler yeni çalışmaya başladım 2 aydır maaş alıyorum. ailem bu zamana kadar hep iyi kazanmalarına rağmen hep çar çut ettiler hiç geleceği düşünmeden 1 lira bile birikim yapmadan yaşadılar. harcarlar kredi çekerler kredi kartını fullerler o kartı krediyle kapatırlar falan bu salak döngü hep böyle devam eder. yani şuan olan borçlar evde açtık yiyecek aldık borçlandık kira parası çektik borçlandık borcu değil. ben şimdi bu borçlara katkı yapmak zorunda mıyım? yanlış anlamayın gerçekten zorlansak ve dediğim gibi yetiştiremediğimiz için borçlansaydık ben maaşımın 1 lirasına bile dokunmadan veriridim. ama açıkcası bu sorumsuzluklarına hala devam etmelerine rağmen sende işe girince rahatlarız diye düşünmüştük bi kredi de öyle ödenir demeleri ne kadar mantıklı ve benim o krediyi ödemem mi gerekiyor çocukları olarak? siz olsanız napardınız? 

1. Bir kereliğine olan bişey olsa neysede sürekli bu döngü devam ediyorsa ödemenin manası yok. Sana güvendikçe daha çok sonu gelmez hale gelir.

10 şubat 23:02

2. Butce planlamasi yapmayi teklif ettiniz mi hic? Bence bu soruna kalici olarak bir cozum aramayi deneyin. Yoksa bu dongunun icinden hic cikamaz aileniz ve hep beklenti icinde olurlar. butce planlamayi kabul ediyorlarsa eger ben sizin yerinizde olsam 'tamam o zaman hepimiz siki calisip bi sure tutumlu olup bu borcu kapatiyoruz. Sonra da harcamalarimizi daha dikkatli yapiyoruz' derdim.

10 şubat 23:04

3. Yok süslücüm neler denedim. Onlardan olmuyo yani. O yüzden uğraşmayı bıraktım kendi hayatıma bakıyorum. Millete miras olarak yat kat kalır bana borç kalacak o kadar yani... sinirlerim bozuldu anlatınca 

10 şubat 23:07

4. Hayır. Kendiniz için biriktirin. Ya da kendiniz için harcayın. Ama sorunuzun cevabı hayır.

10 şubat 23:09

5. Ne alıyorlar o kadar?

10 şubat 23:14

6. hayır +1. ben annemlere yardım ederdim mesela. sizin ailenizin tam tersi onlar sıkıntı cekerek bizi okuttular bizim için birikim yaptılar. böyle bişey olsaydı tüm paramı yatırırdım. ama siz yapmayın. hep size güvenirler pişman olursunuz. bence ders alsınlar bundan, çocuk gibi davranıyorlar.

10 şubat 23:17

7. Süslü mesela araba kredisi ödüyorlar. Yüklü bir mebla. İnsan der ki konsolu yenilemeden de yaşayabilirim kredi bitene kadar. Gidip konsolu yeniliyorlar yine iyi bir ücrete. Sonra bir şeyler oluyor o an kredi kartı ödemesini geciktiriyorlar. Sonra evde alt tarafı 4 kişi yaşıyoruz sürekli bir alışveriş her hafta eve 300-400liralık alışveriş yapıyolar. sürekli yemek masaları misafirler.  Araba kredisini ödeyince diğerine para kalmıyor tekrar kredi çekiyorlar. Böyle salak saçma şeyler. 

10 şubat 23:18

8. Süslü haftalık 300-400 lira mutfak masrafı 4 kişilik aile için son derece normal hatta az bile sayılır. 

Araba kredisi diyorsunuz ki sonuçta ailecek kullandığınız bir arabadan bahsediyoruz. Ben çar çur gibi göremedim anlattıklarınızı maalesef. Parayı iyi yönetemiyor olabilirler ama sizin de ailenize o evde yaşadığınız için fatura da filan destek olmalısınız. Hem çalışıp, hem evin herşeyinden faydalanıp hem de yardım etmek zorunda mıyım demek biraz bencillik geliyor açıkçası. Ben sadece eve aylık şu kadar verebilirim, gerisi beni ilgilendirmez dersiniz anlarım ki bu da çok makul olur. Ama aynı evde yaşayıp, çalışan herkes ortak giderlere ortak olmalı bence.

10 şubat 23:50

9. Yukarıdaki süslünün de yazdığı gibi 4 kişilik bir ailede 300-400 tl mutfak masrafı hiç fazla değil.Çok dikkat etmemize rağmen biz de 4 kişiyiz ve haftalık 500 tl yi aşmamaya çalışıyoruz.Araba çocuklarını büyütmüş bir aile için hiç de lüks değil bir ihtiyaç .Konsol falan çok acil olmayabilir evet ancak yıllarca sizi büyütmüş okutmuş ailenize maaş aldığınız ilk aylarda hemen sırt çevirmeniz hiç hoş değil .Tüm maaşınızı değilse de bir kısmını ailenize verebilirsiniz.

11 şubat 14:18

10. zamanında aynı evde yaşayan bir insan olarak birikim yapmalarını, geleceği düşünmeleri gerektiğini zaten söylemişsiniz. Eğer umursamayıp har vurup harman savurdularsa şu anki durumu düşünmesi gereken kişi siz değilsiniz anne ve babanız. sizin yerinizde olsam kendi emeğimle, alın terimle kazandığım parayı ailemin keyfii harcamalarından kalan borçlarına yedirmezdim.

11 şubat 14:42