8 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

tarafsiz siyasi kitap onerisi?

ben apolitigim siyasi bilgim sifir. turkiyenin icinde bulundugu durum nedeniyle artik boyle kalamam, kalmamam gerekiyor. agzimi acip bir sey soyleyemiyorum, son 2-3 yilda yasananlar disinda hicbir seyden haberim yok. yuh diyeceksiniz ama deniz gezmis, abdullah ocalan, deniz baykal gibi isimleri bile sadece ismen biliyorum. turk siyasetinde dev rolleri olan insanlar yani. sizden ricam, kafama bir fikir sokmaya calisan degil, neyin ne oldugunu objektif sekilde anlatan beginner seviye kitaplar onermeniz. 

1. tarafsız siyasi kitap bulamazsınız. bütün tarafların kitaplarını okuyup kendi fikirlerinizi öyle oluşturabilirsiniz.

24 haziran 15:38

2. soyle soyleyeyim o halde, siyaset tarihi tarzi bir kitap ariyorum. bazi belli basli gercekler vardir herhalde, onlari yorum katmadan anlatan bir kitap ariyorum.

24 haziran 15:46

3. Kitaptan ziyade belgesel izleyin. Daha etkili ve kalıcı olacaktır başlangıç için. Naçizane tavsiyem.

24 haziran 16:11


4. 8.sınıftayken ülkedeki bir çok sol görüşlü gibi darağacında üç fidan okuyarak başlamıştım siyasetle ilgilenmeye :) o günlerim geldi aklıma. Deniz gezmiş için abim kitabını da okuyabilirsiniz. Bir de kitap olarak değil de ülkemizin başından geçmiş darbeleri okumak bir çok şeyi kafanıza oturtur.

24 haziran 16:17

5. hepinize tesekkur ederim. onerileri dikkate alacagim ama o kadar yorum icinde sadece tek bir kisinin eser ismi vermesi uzdu beni :( belgesel ve biyografi onerilerinizi de yazabilirsiniz. sifirdan baslayan biri sizce once ne okumali, ne izlemeli ki sonrasinda ogreneceklerini kafasinda bir yere oturtabilsin? 

24 haziran 16:21

6. türkiye tarihi olarak değil de genel öneriler vericem. youtubeda demirkırat belgeselinin bölümlerini bulabilirsiniz. al jazeera belgeselleri ortadoğudaki siyasi olayları öğrenmeme yardımcı oldu. yine youtubedan bulabilirsiniz. tarihte büyük güçlerin yükselişi serisi var, 10 ülke vardı yanlış hatırlamıyorsam onu da izlemenizi öneririm. merak ettiğiniz herhangi bir şeyle ilgili bir çok belgesele erişebilirsiniz ben bunları bulmuş izlemiştim zamanında. aklıma geldikçe yazarım.

kitap olarak da ibrahim varlının hegemonya savaşına bi bakın isterseniz. tarafı belli olan bir adam kendisi ama şuan bu kitabı okuyorum dünyadaki değişen güç dengelerini çok güzel ve akıcı bir dille anlatmış, hiç bilmeyen birisi bile anlar. tavsiyem ise kitabı okurken bilmediğiniz kurumları, işleyişlerini vs altını çizmeniz, araştırmanız. bahsetiğim kitap iki aylık falan bu arada, oldukça güncel. hoşunuza gidecektir

24 haziran 16:32

7. Yakin siyasi tarihimiz icin 2001 eski turkiyenin son yili kitabini oneririm. Akpnin ortaya çıkışını falan anlatiyor. Mirgun cabas yazari.

24 haziran 17:20


8. kitap önerisi değil de aklıma bir şey geldi. ben siyaset konusunda kulaktan dolma bilgilerle yetindiğim ve temellere, insani değerlere tam oturmamış görüşlerim olduğu zaman "hatırla sevgili" isimli diziyi izlemiştim.

elbette bir kitabın, belgeselin yerini tutmaz ama yakın dönemde gerçekleşen siyasi ve toplumsal olayların insanları nasıl etkilediğini gösteren çok güzel bir dizi bence. bazı olayları kafamda oturtmama yardımcı olmuştu ve ne kadar sol görüşlü bir dizi gibi dursa da sağ görüşlü insanların da ne zorluklar yaşadığını ortaya koyan bir diziydi. zamanınız varsa, daha önce izlemediyseniz öneririm.

24 haziran 17:43