sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
11 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

tarafsiz siyasi kitap onerisi?

ben apolitigim siyasi bilgim sifir. turkiyenin icinde bulundugu durum nedeniyle artik boyle kalamam, kalmamam gerekiyor. agzimi acip bir sey soyleyemiyorum, son 2-3 yilda yasananlar disinda hicbir seyden haberim yok. yuh diyeceksiniz ama deniz gezmis, abdullah ocalan, deniz baykal gibi isimleri bile sadece ismen biliyorum. turk siyasetinde dev rolleri olan insanlar yani. sizden ricam, kafama bir fikir sokmaya calisan degil, neyin ne oldugunu objektif sekilde anlatan beginner seviye kitaplar onermeniz. 

1. tarafsız siyasi kitap bulamazsınız. bütün tarafların kitaplarını okuyup kendi fikirlerinizi öyle oluşturabilirsiniz.

24 haziran 2018 15:38

2. soyle soyleyeyim o halde, siyaset tarihi tarzi bir kitap ariyorum. bazi belli basli gercekler vardir herhalde, onlari yorum katmadan anlatan bir kitap ariyorum.

24 haziran 2018 15:46

3. tarafsız bir kitap yoktur ki hele bir de siyasi türde. üstteki görüşe ben de katılıyorum. aksine siyasi tarihi kendiniz hatta en başta biyografilerini okursanız kafanızda az çok şekillenir kim kimdir, etkin olduğu dönemler hangileridir, o yıllarda neler yaşamıştır gibisinden. geriye sadece aktif oldukları dönemleri o dönemlerdeki olaylarla birlikte yerine oturtmak kalır sadece.

biraz bu alanda ilerledikçe, daha doğrusu bu kişileri tanımaya başlayınca diyeyim özellikle siyasi ideolojiler ve milliyetçilik konularında tanıl bora'nın eserlerini kesinlikle öneririm. merkez sağ ve dolayısıyla da sağ ideolojiler konusunda gerçekten okunması gereken bir yazar. çok birikimli bir insan çok ince noktalara temas eden biri. satır aralarında gizlenmiş çok fazla detay var o yüzden. başta dilini anlamak kolay değildir yalnız uyarayım biraz zaman geçmesi lazım o anlatıma hakim olabilmek için. hoş bu sadece tanıl bora için geçerli de değil. siyasi eserlerin, bu alanda eser veren hocaların kullandığı akademik dil nedeniyle bu eserlerin genelinde karşılaşılan en önemli sorun bu. o yüzden biyografi okuyarak başlayın dedim öyle daha kolay olur çünkü.

bir de küçük bir tavsiyem olacak bu tür eserleri bitirmek için okumayın başucu kitabı olacak ve zaman zaman çıkarıp bazı bölümleri okumak tarafsız bir şekilde kendi görüşünüzü oluşturabilmeniz açısından çok daha yararlı oluyor. bu da benim kişisel tecrübem tabii.

24 haziran 2018 16:00

4. Kitaptan ziyade belgesel izleyin. Daha etkili ve kalıcı olacaktır başlangıç için. Naçizane tavsiyem.

24 haziran 2018 16:11

5. 8.sınıftayken ülkedeki bir çok sol görüşlü gibi darağacında üç fidan okuyarak başlamıştım siyasetle ilgilenmeye :) o günlerim geldi aklıma. Deniz gezmiş için abim kitabını da okuyabilirsiniz. Bir de kitap olarak değil de ülkemizin başından geçmiş darbeleri okumak bir çok şeyi kafanıza oturtur.

24 haziran 2018 16:17

6. hepinize tesekkur ederim. onerileri dikkate alacagim ama o kadar yorum icinde sadece tek bir kisinin eser ismi vermesi uzdu beni :( belgesel ve biyografi onerilerinizi de yazabilirsiniz. sifirdan baslayan biri sizce once ne okumali, ne izlemeli ki sonrasinda ogreneceklerini kafasinda bir yere oturtabilsin? 

24 haziran 2018 16:21

7. türkiye tarihi olarak değil de genel öneriler vericem. youtubeda demirkırat belgeselinin bölümlerini bulabilirsiniz. al jazeera belgeselleri ortadoğudaki siyasi olayları öğrenmeme yardımcı oldu. yine youtubedan bulabilirsiniz. tarihte büyük güçlerin yükselişi serisi var, 10 ülke vardı yanlış hatırlamıyorsam onu da izlemenizi öneririm. merak ettiğiniz herhangi bir şeyle ilgili bir çok belgesele erişebilirsiniz ben bunları bulmuş izlemiştim zamanında. aklıma geldikçe yazarım.

kitap olarak da ibrahim varlının hegemonya savaşına bi bakın isterseniz. tarafı belli olan bir adam kendisi ama şuan bu kitabı okuyorum dünyadaki değişen güç dengelerini çok güzel ve akıcı bir dille anlatmış, hiç bilmeyen birisi bile anlar. tavsiyem ise kitabı okurken bilmediğiniz kurumları, işleyişlerini vs altını çizmeniz, araştırmanız. bahsetiğim kitap iki aylık falan bu arada, oldukça güncel. hoşunuza gidecektir

24 haziran 2018 16:32

8. eser ismi vermek yerine çok daha önemli şeyler yazılmış bence. siyasi bilgisi sıfır biri olduğunuzu söylüyorsunuz alt yapınız yok kimseyi tanımıyorsunuz bunun için kitap okumadan önce hiç değilse internetten girip bir araştırın bu kişileri. biz size alın bu giriş seviyesi bunları bunları okuyun dersek onları alıp okuyunca bilgi edinilmez ki. bu tip konular merak etmekle başlar ama siz ezbere gidip bizden eser ismi vermemizi bekliyorsunuz vermeyince de üzülüyorsunuz. bir de tarafsız olsun diye ekliyorsunuz kimsenin görüşü tarafsız değildir önce bunu kabul edin. bilgi edinmek istiyorsunuz bunu takdir ediyorum çok güzel bir şey bu ama hazıra konarak olmaz bu iş. alt yapım yok diyorsunuz ama o alt yapı burada bakanlığın yayınladığı 100 temel eser belirler gibi oluşmaz. bir kitap okuyunca bir iki yazarı tanıyınca da olmaz. bu iş bir ekip işi belgesel de var burada sinema da kitaplar da. devir bilgi çağı derken bunu kastediyoruz ya hep zaten.

24 haziran 2018 16:54

9. Yakin siyasi tarihimiz icin 2001 eski turkiyenin son yili kitabini oneririm. Akpnin ortaya çıkışını falan anlatiyor. Mirgun cabas yazari.

24 haziran 2018 17:20

10. kitap önerisi değil de aklıma bir şey geldi. ben siyaset konusunda kulaktan dolma bilgilerle yetindiğim ve temellere, insani değerlere tam oturmamış görüşlerim olduğu zaman "hatırla sevgili" isimli diziyi izlemiştim.

elbette bir kitabın, belgeselin yerini tutmaz ama yakın dönemde gerçekleşen siyasi ve toplumsal olayların insanları nasıl etkilediğini gösteren çok güzel bir dizi bence. bazı olayları kafamda oturtmama yardımcı olmuştu ve ne kadar sol görüşlü bir dizi gibi dursa da sağ görüşlü insanların da ne zorluklar yaşadığını ortaya koyan bir diziydi. zamanınız varsa, daha önce izlemediyseniz öneririm.

24 haziran 2018 17:43