10 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

tarih bilginizi gellistirdiniz mi yoksa mezun oldugunuz gibi misiniz?

merhaba, ben okuldayken bize tas devrinden baslayip kurtulus savasi'na kadar suren bir mufredat ogretilmisti. ve mufredatimiz 1938 dolaylarinda bitiyordu. zaten anlatacak cok sey oldugu icin bizim disimizdaki ulkelere bizimle alakasi olmadigi surece deginilmiyordu. ben 2. dunya savasini bilmiyorum, fransiz ihtilali'ni az cok biliyorum, napoleon'un yaptiklarini pek bilmiyorum, roma imparatorlugu'nu ve misir tarihini bilmiyorum. malesef turkiye yakin tarihini de cok kulaktan dolma ogrendim. tarih en severek calistigim konuydu. bilgimi genisletmek istersem onerebileceginiz belgesel ve kaynaklar var mi? youtube'da seyrettigim extra credits diye bir kanal var. adam cok guzel anlatiyor ama enerjisi beni bir sure sonra yoruyor. siz de ilgiliyseniz bakmak isterseniz tavsiye ederim.

1. tarih yazımı meselesi her zaman kazananların iktidarında olduğu için kendini geliştirmeden, çift taraflı okuma yapmadan bugünün dünyasını anlayabilmen mümkün değil süslüm. en basidi ülke ittifaklarında bile hala 2. dünya savaşı allies-axis durumunu bugün bile gözlemleyebilirsin. postkolonyalizm, sanayi devrimi ve modernizm ekseninde belgeseller izleyip görece tarafsız okumalar yaparsan kendini geliştirirsin süslücüm. zamanla oluyor ama.

14 mayıs 15:24

2. cok tesekkur ederim suslu cok heyecan yaptim simdi hemen seyredecegim. eklemeyi unutmusum ama the white queen, tudors, downton abbey, crown ve borgias da donemi anlamak adina iyi yapimlar. ama ben yine de bu tarz seyleri hep kurgu gibi seyrediyorum cunku icinde cok fazla kurgu ogesi var. yine de white queen ve crown sanirim bunu minimuma indirebiliyor. aslinda ikinci dunya savasi hakkinda da cok film izledim ama boyle oturup biri muttefikler vs diye anlatmayinca hikayeler aklimda kalsa da bilgileri ogrenemiyorum. medici ailesi ve machiavelli hakkinda da ogrenmek istiyorum. machiavelli icin robert greene'in 99 laws of power'a basladim. felsefesini anlamak icin guzel ama yeterli degil.

14 mayıs 15:30

3. universiteye gitmediniz mi? neredeyse her universitede zorunlu tarih dersi var diye biliyorum her bolume. orada da ataturk sonrasi donem 2. dunya savasi yakin tarih vs gorduk 1990larda bitirdik dersi mesela.

14 mayıs 15:33


4. 4. anonim, turkiye'de sadece 1. sinif okudum orda da inkilap tarihi vardi benim zaten lisede basarili oldugum bir konu.

sonra yurtdisinda okudum ve orda tarih dersi secmeliydi. ben is hayatimda yonelecegim alanda daha cok isime yarayacagini dusundugum seyleri sectim.

14 mayıs 15:38

5. ben 2. anonim. süslücüm bahsettiğin yapımlar ilgi çekici, ben de izliyorum mesela günümüz politikasını anlamak için house of cards veya 1900lerin başındaki sanayi devrimi ingilteresine küçük bir kesitten bakmak için peaky blinders çok iyidir ama bunlar sonuçta magazinsel yapımlar. yani konu hakkında fikir sahibi olunur ama bilgi elde edilmez. eric hobsbawn'ın kısa 20. yy-1914-1991 aşırılıklar çağı diye anlattığı dönem kitabı var ama kısa dediğine bakmayın 790 sayfa. belki belgeseli varsa bakmak istersiniz. marksist ideoloji, paris komünü, ussr/sovyetlerin kurulması, bolşevik devrimi, 1. dünya savaşı, 2. dünya savaşı, marshall yardımları, 68 olayları... dizilerden öğrenilmeyecek çok fazla olay var ve hepsini ben çok heyecan verici buluyorum. kadın hakları anlamında sufrajetler ve hatta osmanlıda kadın hareketleri... mesela bir örnek, atatürk'ü anlamak için yalnızca nutuk vs okumak yetmez, tarihi nasıl yorumladığını ve gözlemlediğini de anlamak gerekir, atatürk'ün kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması ile ilgili kanun çıkartmasının tepeden inme değil ingiltereden başlayan sonra osmanlıya da tezahür eden eylemler silsilesinin bir devamı olduğunu bilmek önemli çünkü elimizdeki gücün gerçekten ancak tarih bilerek farkına varabiliriz ve bunlar neredeyse hiç okulda öğretilmez (burada üniversiteye gitmediniz mi diyen anonime seslendim). tarih çok keyifli, durduramayıp yazdım böyle :)

14 mayıs 15:50

6. eğer ilginizi çekerse soğuk savaş dönemiyle ilgili (link: http://www.gazetebilkent.com/2015/04/06/henuz-izlemediginiz-en-iyi-dizi-the-americans/ the americans)takip ediyorum yayınlandığından beri .tabii kurgu da vardır belki biraz da taraflıdır ama yine de gerçek hayattan parçalar taşıdığını da söylemişler.

bir de ünlü güneş kral 14.louis'in fransa'da tahta çıkması ve sonrası olayların yine kurguyla karışık diye tahmin ettiğim ama başarılı bir şekilde anlatıldığı (link: https://www.birdizihaber.com/2017/09/versailles-dizi-onerileri/ versailles ) de severek takip ediyorum.

14 mayıs 15:55

7. secme secilme hakki dendiginde suffragette adli filmi de tavsiye etmeden olmaz. tarihin nasil yorumlandigi ve farkli kaynaklarda arastirilmasi gerektigine kesinlikle katiliyorum. biz okullarda biraz fazla duygu yuklu bir tarih dersi isliyoruz, en azindan benim zamanimda oyleydi. bakalim icinde yasadigimiz donemi tarih nasil anlatacak :)

14 mayıs 16:04


8. Tarih resmi kurumlarda öğrenilmez zaten.Karşılaştırmalı bireysel okumalar yapılmalı ve öğrenilenlere olabildiğince objektif bakabilmek gerekiyor.Ama okullarımızda üniversiteler de dahil adam akıllı bir eleştirel düşünme ve okuma dersleri olmadığı için toplum olarak tarihte de fiyaskoyuz.Son olarak ilgi duyduğunuz alanları güncelden alarak geriye doğru araştırıp okuma yapabilirsiniz daha etkili oluyor.Filmler, romanlarla da desteklenmeli bu okumalar

14 mayıs 19:49

9. oral sander siyasi tarih kitaplarını takip edebilirsiniz; 2 cilt olması lazım ben universite 1. sınıfta siyasi tarih dersi için okumuştum. onun dışında birçok tarih kitabı okudum; türk siyasi tarihi vs gibi dersler için ama yazarlar ve kitaplar net aklımda kalmamış, yoğunluğum geçince eklemeye çalışacağım. :)

15 mayıs 15:54

10. Tarih ders dışında ilgi meselesi.ilkokul mezunu canım babam benden on kat fazla bilgiye sahip sadece bizim tarihimiz de değil  Pers,roma  imp. vs ..taraflı tarafsız pek çok yayın mevcut haliyle . Benim çok ilgim YÖK ama Halil İnalcık ın kitaplarına bakabilirsiniz ..okudukça arAştıedıkça daha fazla yazar eser keşfedersiniz zaten

16 mayıs 13:11