2 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

tarih ve politika 30krktrlrlrlrl?

kendimi bu iki konuda konuşabilecek yeterlilikte görmüyorum. tarih öğrenmek istiyorum ama bize çocukluğumuzdan beri öğretilen ve benim artık duymaya dahi dayanamadığım islamın yayılması, ilk çağda şu vardı orta çağda şu vardı-üçer maddeyle- şeklinde değil. yakın tarihi öğrenmek istiyorum, japonya emparyalizmini öğrenmek istiyorum, gerçek solculuk neymiş, türkçülük neymiş öğrenmek istiyorum. tarih hocaları, politikaya meraklılar lütfen bana kitap önerinnnn. not: politika öncülerinin yalancılardan, çok yüzlülerden oluştuğu bir gerçek. ama bunun yanı sıra hitlerin bir sözü var “savaşı kazansak yeter, sonra tarihini biz yazarız” gibi bir şeydi. tarih bunca zaman kazanan yazdı, objektiflik evet arzulanan şeydi ama tarihte objektiflik yok. yani inanılmaz ağır kitaplardan ziyade, beni cahilliğimden alıkoyacak öneriler bekliyorum süslüler

1. Tarih icin hobsbawn okuyabilirsiniz, yakin turkiye tarihi icin de eric zurcher.

19 temmuz 16:37

2. kitaplar biraz zor ve meşakkatli bir öğrenme metodu :)

dünya tarihinde tarihe yön veren olaylarla ilgili birçok bağımsız belgesel filmler var. netflixte baya bulduk biz fırsat buldukça izliyoruz. bbc de bu konuda başarılı belgeseller hazırlıyor. 

ayrıca birşeyler öğrenmek için illa direkt o konuyla ilgili bişeyler karıştırmak yeterli de olmuoyr. liberalizmin tanımını okuyunca fena birşey değilmiş gibi gelir mesela ama işleyişte görünceçok da parlak gelmiyor... örneğin rte de devamlı ve özellikle balkon konuşmalarında birlik çağrısı yapar ama bunu alkışlayan kitle köprüde erlerin boğazını da keser, parlak zekalı öğrencileri tutuklar... gibi gibi..

19 temmuz 16:41