13 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

taze fasulyeyi nasil dolu dolu lezzetli yapiyorsunuz puf noktalariniz var mi ?

pek sevmiyorum zaten ama bu akşam yapacagim söyle yavan olmamasi için puf noktalarinizi paylasirsaniz sevinitim :)

1. Suyunu koyunca 1 küp şeker atıyorum süslü. Annemden böyle öğrenmiştim. Çok lezzetli oluyor.

20 temmuz 18:27

2. Süslüm hiçbir malzemeyi kavurmadan koyuyorum harika oluyor. Düdüklü tencere varsa çok iyi olur. Kullandığım malzemeler de 1 su bardağı su, 1 kaşık salça, 1 domates, 1 küp şeker, karabiber, pulbiber, zeytinyağı, tuz. Bütün malzemeleri düdüklüye koyup pişiriyorum.

20 temmuz 18:28

3. Kavurmadan hiç denemedim, ben de güzelce kavurarak atarım ve toz şeker +1

20 temmuz 18:29


4. Sulu yemeğini pek sevmiyorum ben ama anneannem 2 farklı hâlini yapıyor süslüm. Sanırım hafiften kavuruyor fasulyeyi, pişince de yoğurtlayıp hazır ediyor. Bir de bulgur pilavına karıştırıyor. İlk başta fasulyeyi pişiriyor, yandan da sade bulgur pilavı yapıyor. En son da ikisini karıştırıp biraz daha pişiriyor süslüm.

20 temmuz 18:29

5. Yağı koyuyorum üstüne soğanı yayıyorum kavrulmasını beklemeden fasulyeyi koyuyorum biraz kavrulunca domatesi ve birazcık şekeri koyuyorum. Domatesin lezzeti çok etkiliyor ama bu şekilde herkesten övgü aldım bugüne dek. Su koymuyorum yada çok az koyuyorum bu arada.

20 temmuz 18:32

6. Yarım kilo fasulyeye 1 adet maden suyu ve o şişe ölçüsünce su ekleyip öyle pişiriyorum. Salça yerine de bol domates rendeliyorum. Baharat olarak sadece tuz ve karabiber ekliyorum. Fasülyeye maden suyu eklemeye başladığımdan beri lezzeti resmen level atladı. 

20 temmuz 18:42

7. Biz de zeytinyağlı ve bol domatesli yapıyoruz. Piştikten sonra da iki damla zeytinyağı damlatıyorum. Fasulyeler parlıyor. Yemek çekiminde görmüştüm. Salçalısı fasulye bana lezzetli gelmiyor

20 temmuz 18:46


8. Ben pek sevmeZdim taze fasulyeyi. Sonra semsa denizsel’in tarifiyle yaptim, simdi tadina doyamiyorum ve canim cekiyor. Youtube’ta tarifine bakabilirsiniz.

20 temmuz 18:50

9. hepinizr tesekkur ederim duduklum olsaydi kavurmadan atardim ama simdi acil pişmesi lazim. ful domates ekleyip sadece tuz karabiber koyacagim sagolun

20 temmuz 18:58

10. bir akdenizli olarak annemden öğrendim sırrı söyleyeyim. soğanları doğra üstlerine soyulmuş domatesleri (bol bol) doğra ve sonra tencerede elinle masaj yaparcasına mıncıkla bunları. iyice birbirlerine geçsinler sonra zeytinyağını ekleyip pişirmeye başla fokurdayınca fasulyeleri ekle azcık kavur çok fazla su ekleme tuzunu şekerini ekle kapağını kapat kısık ateşte pişir. efsane oluyor.

20 temmuz 19:05